Kurban Bayramı’nın arife para çekmek isteyen yurttaşlar, gittikleri ATM’lerde “Çekmek istediğiniz tutar ödenememektedir” ya da “Para çekme ünitesinde arıza” gibi uyarılarla karşılaştılar.

Kadınlar Bekarlık Soyadını Tek Başına Kullanamayacak! Kadınlar Bekarlık Soyadını Tek Başına Kullanamayacak!

Söz konusu sorunlar bayramın birinci günü de sürdü. Özellikle 15 Haziran tarihinde maaş alan memurlar ve bayram harçlığı vermek isteyenler için büyük bir mağduriyet yaşadı.

10-15 ATM'yi gün içinde dolaşan ve nakit paraya erişmeye çalışanlar, soruna çare bulunamadığını gördü. Nakit para sıkıntısı sebebiyle kurban pazarlarında da ödemelerin EFT yoluyla yapıldığı görüldü.

Sabah'ın haberine göre, sosyal medyada duruma isyan eden yurttaşlar, ATM’lerde para kalmadığını ve bayram günü ceplerinde nakit bulunmadığını ifade ettiler.

“ÖNLEM ALINMADI”

Tüketici Konfederasyonu Başkanvekili Avukat İbrahim Güllü, ATM'lerde yaşanan nakit sıkıntısı sebebiyle son iki gündür şikayetlerin yükseldiğini söyledi.

Güllü, “Özel-kamu tüm bankaların ATM’lerinde bu sorun oluşuyor. Para olan ATM'lerin önünde ciddi kuyruklar görüldü. Bir banka müşterisi olan yurttaşlar paralarına erişemiyor” diye konuştu.

Güllü ayrıca, mevzuatta bu tür durumların yaşanmasına ilişkin eksiklikler olduğunu ve bankaların bu ihtimale karşı herhangi bir önlem almadığını ifade etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) bu konuda bankalara bir uyarı yapması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: HABER MERKEZİ