Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi: Hükümetten Yeni Adım Taşeron İşçilere Kadro Müjdesi: Hükümetten Yeni Adım

Gündeşli, "Eski uzman çavuşlar ve aileleri bir bayrama daha boynu bükük girmek istemiyor. Devlet eliyle adaletli bir şekilde atamalarının yapılmasını bekliyor" dedi.

Gündeşli, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmış uzman çavuşların zor şartlar altında vatanı koruduğunu hatırlatarak, "2016 yılından önce en az 2 yıl görev yaptıktan sonra memuriyet hakkı kazanılıyordu. 2016'dan sonra ise bu süre 7 yıla çıkarıldı. Ancak, 657 sayılı Devlet Personel Kanunu'nun 54. maddesi gereğince en az 1, en fazla 2 yıl görev yapan bütün devlet memurları asaleti tasdik edilmiş sayılmaktadır. 2 yıl üstü görev yapmış eski uzman çavuşlar asaleti tasdik edilmiş memurlar olduğundan, sürenin 7 yıla çıkarılması eşitlik ilkesine aykırıdır" ifadelerini kullandı.

Kanunun yetersizliği ve kurum amirlerinin inisiyatifine bırakılmasının, binlerce eski uzman çavuşun kapı kapı dolaşmasına sebep olduğunu vurgulayan Gündeşli, uzun süredir meclis çalışmaları gerçekleştirdiklerini belirtti. "Bu sorunun bir devlet meselesi ve vefa borcu olduğunu ifade ettik. Ancak, sayısız kanun teklifi, meclis araştırması, soru önergesi ve konuşmalara rağmen adım atılmadı" dedi.

390A3E95 9Ec2 4811 Aa8B 7C6D51E91B53

Gündeşli, kamu kurum ve kuruluşlarının atanma taleplerine olumsuz yanıt verdiğini belirterek, "Binlerce profesyonel eski uzman çavuş, yıllarca askerlik mesleği yaptığından dolayı sivil hayatta işsiz kalmış ve kaderlerine terk edilmiştir. Aynı kanuna tabi referansı olan farklı biri için hiçbir mazeret olmadan atama yapılmaktadır. Kanun referansla çalışır hale gelmiştir" şeklinde konuştu.

Uzman çavuşların yıllarca zor şartlarda vatanı korumak için "AİLE" terimini bile tam yaşayamadan görev yaptığını belirten Gündeşli, "Bayram bizler için sevinç değil; boğazda düğüm, gözde yaş, içimizde burukluktur. Evlerinden, yurtlarından ayrı, kefeni cebinde, görevi hala yüreğinde olan bu yiğitler atama müjdesi bekliyor" dedi.

Son olarak, Gündeşli devletin askerine sahip çıkma geleneğine atıfta bulunarak, "Devletimizden beklentimiz, şartsız, referansız adaletli bir şekilde genel atama yapılmasıdır" çağrısında bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi