GündemManşetSiyasetAskerliğini Burdur’da yapan Başbakan Davutoğlu: BURDUR’U UNUTMADIM

5 sene ago

Başbakan Ahmet Davutoğlu 12 Mayıs Salı günü Burdur’a gelerek, AK Parti’nin düzenlediği mitingde Burdur’da yaşayanlardan 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde destek istedi. Isparta Mitingi’nin ardından Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda halkla buluşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir gün önce Burdur’da miting yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na cevap verirken, MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye de yüklendi.

Kılıçdaroğlu’nun Burdur mitinginde, ülkenin fakirleştiğine dair açıklamalarını hatırlatan Davutoğlu, yine SSK’yı devraldığı dönem üzerinden Kılıçdaroğlu’na yüklendi, ‘SSK’yı yönetemeyene ülkenin emanet edilemeyeceğini dile getirerek, CHP Genel Başkanından ‘Mirasyedi’ diye bahsetti. MHP Lideri Bahçeli’nin, kendisini eleştirirken kullandığı üslubu da eleştiren Davutoğlu, Bahçeli’nin kendisinin şerefini tartışma konusu yaptığını belirterek, “biz kimsenin şeref konusunda bizi tahkir etmesine izin vermeyiz” dedi. Davutoğlu, yeni kaset iddiaları ile ilgili olarak ta, kasetçilerin ve şantajcıların her zaman karşısında olduklarını söyledi.

Davutoğlu meydanda “Onlar sadece konuşur AK Parti yapar” sloganları ile karşılandı. Başbakan Davutoğlu gelmeden önce, meydandaki dev ekrandan Burdur için hazırlanan klip izlettirildi. Ayrıca iktidarın Burdur yatırımları ile ilgili video izlettirildi.

Başbakan Davutoğlu ‘Güller ve Gönüller Diyarı Burdur’a selam olsun’ diyerek konuşmasına başladı. Burdur’dan ‘Cennet Burdur’ diye söz eden Başbakan Davutoğlu, “Burada dur, burada Cennet Burdur var, Burdur’a selam vermeden geçme diyoruz. İlim irfan diyarı Cennet Burdurlu hemşehrilerim, bu diyar ilim diyarıdır. Burdur ilim diyarıdır. Cennet kokusunun geldiği diyardır Burdur” dedi.

Konuşmasında tüm ilçeleri tek tek selamlayan Davutoğlu, Burdur’da askerlik yaptığını hatırlatarak, “Burdur’un suyundan içtim, çorbasını içtim. Hiçbir zaman Burdur’u unutmadım, unutmayacağım. Yörük simgesini de aldık, yola çıkmaya hazır mıyız? Biz bu dağların Torosların çocuğuyuz. 7 Haziran’a doğru yola çıkarken hepimizin hesap yapma vakti.” diye konuştu.

Burdur Milletvekillliği yapan Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u da sıkça anan Davutoğlu, “Mehmet Akif Ersoy, 2002 yılındaki Türkiye’yi görseydi, Burdur’a Türkiye’ ye baksaydı öyle bir ülke görürdük ki bir gecede yüzde 7 bin 300 faize ülke fakirleşmiş, milletin bekası ile ilgilenmek için Başbakan Ankara’dan Türk Silahlı Kuvvetleri en küçük silah için bile hibe ya da satın almak için ülke ülke dolaşıyor. Bu tablo bize Mehmet Akif’e yiğit Burdur’a yakışır mıydı? Kim değiştirdi bu tabloyu? Kim Türkiye’nin kaderini değiştirdi?” diye sordu.

Konuşmasında, CHP Lideri Klııçdaroğlu’nun, Burdur mitinginde, il’in sorunlarına dair hiçbir şey söylemediğini öne süren Başbakan Davutoğlu, “Burdur’un sorunlarından bahsetmeden, Türkiye’den 12 yıl ülkede yapılanları görmeyen Kılıçdaroğlu duysun. SSK’yı o devraldığında, 7 sene sonra bıraktığında borçla devretti. Karnesi zayıf olana ülke yönetimi teslim edilir mi? Önce bütünlemeye gir sonra seçilmeye bak. Önce arkanda bir başarı hikayesi olacak. Bana 4 yıl verin, sonra bırakacağım diyor. 4 saat bile bu memlekete ona bırakılır mı? Çünkü SSK’nın parasını nasıl tükettiyse bizim hazinemizi tüketmek istiyor. Mirasyedi. Bu mirası milletin alın teri ile bu noktaya getirmişiz ülkeyi. Milletimizle konuşuyor. Hazinemiz bereketlenmiş Kılıçdaroğlu heveslenmiş. Hevesli mirasyedi.” diye seslendi.

BURDURLU AFET’TEN ZARAR GÖREN ÇİFTÇİYE 5 MİLYON TL DESTEK

Burdurlu çiftçilerin, Çiftçiler Günü’nü kutlayan Davutoğlu “Çiftçilere verilen destekleri Kemal Derviş kesmişti. Akıl hocası ilan eden Kılıçdaroğlu. Al bir Kemal’i vur öbür Kemal’e. Biri çiftçiye desteği kesti. Bu ülkeyi birkaç yıl verirseniz ülkeyi batırırım, Kemal Derviş kurtarmaya gelir demeye çalışıyor. Onun mantık bilmeyen palavralarına prim verir misiniz? tarımsal destek şu anda yılda 10 milyar Türk liraya ulaştı. Destek, faizsiz kredi sulamada, çiftçinin başı derde girdiğinde emin olsun biz Ankara’da uyumayız. Burdurlu çiftçilere müjde; don haberi gelir gelmez gerekli talimatları verdim uygulamaya koyduk 5 milyon TL çiftçilere destek. Bizimle Kılıçdaroğlu ve diğerleri arasındaki fark onlar ‘cağız ciğiz’ diye konuşur biz ‘yaptık yapıyoruz’ deriz. ” şeklinde konuştu.

Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bakın Burdurlular hastanelerde rakam biz iktidara geldiğimizde Burdur’da sadece 1 tane ambulans vardı. Bütün Burdur’dan Bucaktaki bir olay olsa yetişmek mümkün değil. Sadece Burdur’da 32 ambulans var. Türkiye de 757 hastane inşa ettik. Türkiye’nin her yerinde. Hastaneler bütün vatandaşlarımız hiçbir fark olmadan gidebiliyor. Kim yaptı? Onlar konuşur, AK Parti yapar. Bacılarıma soruyorum, Eylül ayında öğrencilerimiz nasıl kitap alacak diye düşünüyor musunuz? Bütün çocuklara milyonlarca kitabı veriyoruz. Devlet çocukların geleceğini düşünüyor mu? Onlar konuşur Ak Parti yapar. Ben 29 vilayeti dolaşıp Burdur’a geliyorum. Şimdi Ege ve Isparta ve Burdur’a Yörükler Türkmenler diyarına geldik. Daha seçim kampanyasının ilk gününde bütün siyasi liderlere söyledim; eleştirelim saygı, hakaret olmasın, nefret dili kullanılmasın diye çağrıda bulundum. Meydana ilk çıkan bizdik. Ama bakın HDP Van’da Ağrıda Siirt’te Türkiye’nin her yerinde şiddet uyguladı. Hiçbir şekilde şiddete, baskıya izin vermeyeceğiz.”

BAHÇELİ’YE: SİZİN ZAMANINIZDA TÜRKİYE ŞEREFLİ MİYDİ?

MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi, mitinglerde kullandığı üsluptan dolayı eleştiren Davutoğlu, Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de miting yaptığını hatırlatarak, “Osmaniye’de bir sorum üzerine oradaki vatandaşlarımız yuhaladığında hayır biz de siyasi rekabet var ama yuhalamak yok dedim. Bahçeli Aydın’da Ege’deki mitinglerinde bize ağır hakaretler yaptı. Şerefimi tartışma yaptı. Biz kimsenin şeref konusunda bizi tahkir etmesine izin vermeyiz. Biz dik dururuz. Her zaman söylediğim gibi bu yiğit insanlar baş verir baş eğmez. Madem ki şeref konusunu açtı o zaman Bahçeli bizi dinleyecek. Kimsenin hakaret etmesine izin vermeyiz. Kimsenin AK Partinin şerefiyle oynamasına izin vermeyiz. Eğer Mehmet Akif Ersoy, 2002 Türkiye’sine, Bahçeli’nin Türkiye’sine denk gelmiş olsaydı memnun olur muydu? İMF kapısında bekleyen Türkiye şerefli miydi? 6 sıfırlı bir Türkiye şerefli miydi? Türkiye’nin onuru şerefi kim kazandırdı? Uluslararası alanda borç istemek için oturuyordu. Senin iktidarında kendi kırtasiyesi için para bulamıyordu bu ülke. Zillet içindeki Türkiye’den izzet içindeki devlete kim getirdi? Milleti kim muktedir kıldı? Küçük silah hibeleri için yurt dışına giden Türkiye’den kendi helikopterini yapan Türkiye doğdu. Biz herkese izzet, şeref dersi veririz. Buradan oturup Orta Asya’ya Balkanlara destan yazmak kolay. Kırım Tatarları onların iktidarında binlerce ev istiyorlardı. Onlara suyu 15 milyon dolarla biz getirdik. Makedonya’da Türkmen köyüne gittim dağdan su getirmemiz lazım dediler. Hemen gelecek dedim. Biz bu dağları bekliyoruz. Hemen suyunuz gelecek dedim. Siz de yapar mısınız? dediler. Biz söz verdik mi yaparız. 6-7 ay sonra su geldi. Ecdat oraya bir Türk bırakmışsa onun gözyaşını biz sildik, onun camisini biz tamir ettik. Sen 3 yıldır iktidardaydın Bahçeli ne yaptın da şereften bahsediyorsun.” şeklinde konuştu.Davutoğlu, Benim yörük hemşehrilerim; diye vatandaşlara seslenerek “Filistin, Kudüs burada mı Gazze, Semerkant, Kosova, Somali, Arakan burada mı? Dünyanın bütün mazlumlarına hami olacak Türkiye Cumhuriyeti Devleti burada mı? Biz bütün mazlumların şerefi için yola çıktık.” diye konuştu.

DEMİRTAŞ’A ‘TARİH CAHİLİ’ DEDİ

Davutoğlu’nun eleştirilerinden HDP Lideri Selahattin Demirtaş’da nasibini aldı. Demirtaş’a tarih cahili diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

“Demirtaş denilen tarih cahili Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır diyor. Biz bunlara tarihi öğretir miyiz?

Küresel bir güç olma yolunda kim yürüyor? Selçuklunun mirasına sahip çıkacak mıyız? Osmanlıca’ya savaş açanlara bir ders verecek miyiz? Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu vatandaşlarımız mıyız? Bizim olduğumuz yerde Türkiye Cumhuriyeti millet ile devlet arasındaki bağlar en güçlü.

HAKKINDA KASET ÇIKARILANIN YANINDAYIZ

Her yerde biz kimliğimizle varız. Burada Torosun evladı ‘Yörük Ahmet’ diye çağırıyorlar. Ben bu yolun tozu toprağı olmaya baş koymuşum. Hoca Ahmet Yesevi’nin ahlakına sahip olmak gerekir. Hakaret yoktur, edep vardır. Bütün siyasi liderlere çağrı hakaret etmeden konuşalım. Bir takım kasetlerden şantajlarından bahsediliyor. 2011 yılında olduğu gibi kaset üzerinden yıpratmaya kalkarsa, hakkında kaset çıkarılan kim olursa onun yanında olmaya varız. Birileri paralel çete, bir taraftan 17-25 Aralık, bir taraftan gezi olayları, 6-7 Ekim olayları demokrasiye darbe vurmak içindi.”

BURDUR YATIRIMLARI

AK Parti iktidarının Burdur yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulunan Davutoğlu, “Burdur’daki yatırımlarımız 4,5 milyar TL, 812 derslik, 5,5 milyon ders kitabı, 480 akıllı tahta verdik. Biz iktidara geldiğimizde üniversite yoktu. 6 fakülte 4 enstitü, 10 meslek yüksekokulu kazandırdık. Burdur’da 20 bin 755 öğrenci okuyor. Onları bağrınıza basıyor musunuz?Siz misafirperver Burdurlular , 3 hastane, 2 yeni bina bir ek blok yaptık. 7 aile sağlık merkezi yaptık. 218 km bölünmüş yol yaptık. Tarihi bir projeyi Burdur’a bütün bölgeye kazandırıyoruz. Burdur’dan geçecek hızlı tren proje aşamasında başlatıyoruz. 2005’de sanayiye, 2009’da konutlara doğalgazı biz getirdik. Doğalgaz konforunu biz getirdik. OSB bir taneydi 2’ye çıkarıyoruz, 2 OSB daha yapacağız. Burdur’un her köşesine yeni yatırımlar yaptık. 21 taşkın koruma, 2 sulama yenileme, 45 gölet. 4 spor tesisi, merkez adalet sarayı, 450 konutu daha kazandıracağız. Türkiye yükselirken bu cennet Burdur’u bütün dünyaya tanıtacağız.” vurgusu yaptı.

Konuşmasının son bölümünde miting alanını dolduranlara, “Yeniden AK Parti demeye hazır mısınız.? Mehmet Akif’in İstiklal Marşında vurguladığı yeni Türkiye’yi kurmaya var mısınız? Bütün tuzakları bozmaya var mısınız? Tarih yazmaya var mısınız? Burdur’da 3’te 3 yapmaya var mısınız?” sorularını yönelten Davutoğlu, Burdur’lulardan 3 AK Parti Milletvekili Adayını da Meclise göndermelerini istedi.

Başbakan Davutoğlu’na Burdur mitinginde Gençlik ve Spor Bakanı Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç ile AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş’da eşlik etti.

Başbakan Davutoğlu Burdur mitinginden sonra programında olmamasına rağmen ilimiz Bucak ilçesine geçerek Bucak’ta halka seslendi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive