GündemManşetAşırı sıcaklar yakıyor!

3 sene ago

Bugünlerde ülkemizde ve ilimizde gündemin en öne çıkan konu başlıklarından biri de sıcak havalar… Artan sıcaklar, yaşamı olumsuz etkiliyor.

Tüm yurt genelinde yaşanan ‘çöl sıcakları’ Burdur’u da olumsuz etkiliyor. Son yılların en sıcak yazını yaşayan Burdur halkı işi olmadığı sürece öğle saatlerinde dışarı çıkmamaya özen gösteriyor. ‘Emekli şehri’ denilen ve yaşlı kesimin daha fazla olduğu Burdur’da halk, uzmanların aşırı sıcaklardan dolayı öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması konusundaki uyarılarını dikkate alarak evlerinde oturmayı tercih ediyor…

Burdur’un en işlek caddesi olan Gazi Caddesi ve Cumhuriyet Meydanında, 3 Temmuz 2017 Pazartesi günü sıcak havadan dolayı hafta başı olmasına rağmen in cin top oynadı! Dışarı çıkanlar da kendilerini serinlemek için buldukları ağaç gölgelerine attı.

Serin geçen bir Haziran ayının ardından aniden bastıran ve ‘çöl sıcakları’ adı verilen hava sıcaklığı Burdur halkını bunaltırken ağır çalışma şartları altında çalışanları da çok olumsuz etkiliyor. Sıcaktan bunalan vatandaşlar, aşırı sıcakların biraz olsun düşmesini dört gözle bekliyor… Vatandaşlar; “biz yıllardır böyle sıcak görmedik. Kış çok sert geçti, yaz mevsimi de çok geç geldi. Haziran ayında bile kalorifer yaktığımız, doğal gaz kullandığımız oldu. Sonra da aniden aşırı sıcaklar bastırdı. İklimler mi değişiyor acaba?” diye konuştular.

Burdur hava durumu tahminlerinden Meteoroloji’den de aşırı sıcak uyarısıyla birlikte geldi. Burdur, birkaç gündür son yıllar en sıcak günlerini yaşıyor. Uzmanlar, bu tür havalarda yaşlı, çocuk ve hastaların dışarı çıkmamaları yönünde uyarı yapıyor. Öğle saatlerine özellikle dikkat edilmesi gerektiği ve güneşin altında kalınmaması gerektiği vurgulanıyor. Sıcak çarpmalarına karşı dikkatli olunması istenirken, su tüketiminin artırılması da öneriliyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive