GündemKültürManşetÜniversite-MAKÜAsım’ın Nesli ruhu MAKÜ’de yaşatılıyor

3 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ve Anadolu Mektebi tarafından düzenlenen 25-28 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Vefatının 80.Yılında Akif’i Anmak Asım’ı Yaşamak” programının açılış töreni MAKÜ Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda düzenelenen programa, Vali Yılmaz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Eski Tarım ve Köy İşleri Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kahramanmaraş Milletvekili ve eski Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Konya Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, önceki dönem milletvekilleri, Garnizon Komutanı P. Albay. Hakan Tutucu, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımıcısı Serdar Başgül, Rektör Yardımıcısı Prof. Dr. Durmuş Acar, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkan ve Temsilcileri, Daire Müdürleri Burdur ve diğer illerden gelen akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Açılış töreni öncesinde Mehmet Akif Ersoy’un hayatından kesitlerin sunulduğu Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı öncülüğünde hazırlanan  “Mehmet Akif Ersoy Resim Sergisi”nin açılışı, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ve protokol üyeleri ile birlikte yapıldı.

Daha sonra Türkiye’nin pek çok yerinden öğrencilerin MAKÜ’de buluştuğu “Vefatının 80.Yılında Akif’i Anmak Asım’ı Yaşamak” programın açılış törenine geçildi. Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı ve Anadolu Mektepleri tanıtım videosu izlendi. Program açılış konuşmaları ile devam etti.

Mehmet Akif Ersoy ile Burdur’un özdeşleştiğini ve birlikte anıldığını vurgulayan MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar,  “Üniversitemiz, Mehmet Akif Ersoy’un isminin sorumluluğunun bilincindedir. Toplumları millet haline getiren ve aynı geleceğe dair hayaller kurduran bazı etkenler vardır. Millet bu ortak idealler ve duygular etrafında birleşerek ‘Millet’ olur. Bu ortak değerlerin ve onları temsil eden şahısların tartışmaya açılması veya onların üzerinden geçici gündem oluşturulması o milletin istikbaline bir şey kazandırmaz; aksine tarihin bir döneminde yaşamış bu örnek şahsiyetlerin ruhlarını incitir. Cumhuriyetimizin kurucu iradesi bu birlikteliğin en güzel somut örneğidir. Ankara’da yokluk ve zorluklar içerisinde toplanan Büyük Millet Meclisi’nin vekilleri, farklı yöre, düşünce ve dünya görüşlerine rağmen Anadolu ruhunu tezahür ettirmiştir. Birlik ruhuyla var olmuş bu devletin bugün daha çok birliğe ihtiyacı vardır. Bugünkü programın temelini teşkil eden Akif’i anmak yeterli değildir, onların ideal ve düşüncelerini hayata geçirmek ve böyle bir nesil yetiştirmek gereklidir. Üniversitemiz, demokrasiye sahip çıkan, birlik ve beraberliği her şeyin üstünde tutan gençler yetiştirmeyi görev edinmiştir. Bu kapsamda bu programın açılış törenini Üniversitemizde yapmaktan ve programın paydaşı olmaktan mutlu ve gururluyuz” ifadelerini kullandı.

Tarım eski bakanlarından, Anadolu Mektepleri Yürütme Kurulu Başkanı ve Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü ise, etkinlikler boyunca Burdur’da 20 şehirden 300’e yakın öğrenci ve öğretim görevlisinin misafir edileceğini; okuyucuların Mehmet Akif üzerine 130 sunum yapacaklarını belirtti. Güçlü ayrıca, oturumlarda 3 tanesi Mehmet Akif’in kendi eseri olmak üzere 30 tane de hakkında yazılan eserler ile birlikte 33 eserin okunmasından doğan sonuçların tartışılacağını ifade ederek, “Ülkemizde güçlü ve anlamlı bir gelecek için denediğimiz bu yöntemin sonuçlarını birlikte göreceğiz” dedi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili yapılan tüm çalışmaları takdir ettiğini belirterek;“Mehmet Akif Ersoy ile ilgili söz söylemeyi tereciye tere satmak gibi görüyorum. Tüm emeklerinden dolayı Anadolu mekteplerine ve yine emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İyi ki böyle bir etkinlik yapıyorsunuz” şeklinde konuştu.

“Herkese ama en çok da şehitlere selam olsun” girişiyle konuşmasına başlayan Kültür eski Bakanı Atilla Koç ise Üniversitelerin önemine vurgu yaparak; “Kurulan üniversiteler Anadolu’nun her yerinde bir lonca teşkilatı ötesinde bizi, ülkemizi ve toplumumuzu yükseltecek ve ilim iktidarında gerçek yerimize oturtacaktır” ifadelerini kullandı.

80 yıl sonra tekrar hatırlanmak en büyük hazine olduğunu vurgulayan Vali Şerif Yılmaz da bu hazinenin de Mehmet Akif Ersoy’un bıraktığı eserler ve onların değerleriyle belirlendiğini belirtti.

Vali Şerif Yılmaz törende yaptığı konuşmada; “Adını verdiğimiz Üniversitede, vefatının 80. yılında düzenlenen bu program vesilesiyle bir araya gelmemizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Her halde bir insan için 80 yıl sonra tekrar hatırlanmak, anılmak en büyük hazinedir. Daha dün ölen çoğu insanlarımızı biz hatırlamıyoruz. Buda sizin bıraktığınız eserle, sizin bıraktığınız değerlerle belirleniyor. İşte bugün Anadolu’nun değişik illerinden Sayın Bakanımızın önderliğinde kurulan Anadolu Mektepleri  vasıtası ile belirli program dahilinde yapılan, Mehmet Akif’i anlamak, yaşamak ve yaşatmak için çıkılan bu yolda sizler okuduklarınızı, anladıklarınızı ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşacaksınız.

O nedenle Akif’i okuyanlar anlatacak. Yalnız bizim belki de eksiğimiz burada Sayın Bakanlarımda burada eğitim sistemi içerisinde kültürel değerlerimizi varlıklarımızı maalesef çok derinden ve yakından tanımıyoruz. Bugün İstiklal Marşı dediğimiz zaman çoğumuz seremoni olarak belki duygusal olarak bunları okuyoruz. Ezbere hepimiz biliyoruz, çocuk yaşta öğretiyoruz. Ama İstiklal Marşı’nın gerçek manada anlamını, Akif’in anlatmak istediği o ruhu çoğumuz bilemiyoruz. Tek bir cümle söyleyeceğim. İstiklal Marşı’nın ilk kelimesi ‘Korkma’dır. Korkma bu millete verilen bir söz. Korkma sözü Sevr Anlaşması’ndan sonra söylenen bir sözdür. Yine Korkma’nın geldiği yer Peygamberimizin hicretinde gelen ayettir, ilk kelimesidir. Biz içinde bulunduğumuz bu kültürü maalesef bilemiyoruz. Bunu biz anlatamadık, anlatamıyoruz. İşte Anadolu Mektepleri bunu anlatması gerekiyor, bunun anlaşılması gerekiyor. Bunun paylaşılması gerekiyor. Ki; 15 Temmuz’da gördük, bu ruhla bu heyecanlanla bu insanlar tankların önüne gitti. Ben o bakımdan Mehmet Akif’i anlamamız, diğer insanları anlamamız, bizi biz yapan değerleri üreten o nesli anlamamız gerekiyor. O nesiller o anlattıklarımızla beraber geleceğimizi şekillendirmemiz gerekiyor. Bu bağlamda yapılan bu çalışmanın Anadolu Mekteplerimizin ve Üniversitemizin işbirliği ile diğer bakanlıklarımızın destek ve gayretleri ile yapılan bu programların hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Ahmet Özdemir tarafından yönetilen ve Esma Nur Güner’in Akif’in Son yılları, Ayşe Karaman’ın Milletin Kahramanı ve Kurucu Aklı, Bilal Enes Özensel’in Akif’in etkilendiği şahsiyetler ve Rıdvan Dündar tarafından verilen Akif ve Milli Mücadele yılları konulu paneller gerçekleşti.

Oturum başkanlığını Ahmet Özdemir’in yaptığı panelde öncelikle Anadolu Mekteplerinin hazırlamış olduğu “Akif’in Manifestosu” okundu.  Ardından panelistler tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Panel, Kültür Eski Bakanı Mahir Ünal’ın oturumu değerlendirmesi ile son buldu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive