Burdur’da Aşçılar Derneği Başkanı Rıza Yavuz ve Lokantacılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Birol Kaval ortak basın açıklaması yaptı.

Başkanlar Rıza Yavuz ve Birol Kaval yaptıkları ortak basın açıklamasında pandemi döneminde yaşanılan sıkıntıları dile getirdi.

Yapılan açıklamaya Torku Ziyafet Döner Burdur Şubesi işletmecisi Celal Şekerci, Bizim Tostcu işletme sahibi Mustafa Çetinkaya, Aşçılar Derneği Başkan Yardımcısı Musa Arı’da katıldı.

Aşçılar Derneği Başkanı Rıza Yavuz ve Lokantacılar ve Pastacılar Esnaf Odası Başkanı Birol Kaval’ın ortak yaptıkları basın açıklaması şöyle;

“Pandemiden dolayı bizlere kayıtlı olan organizasyon, düğün aşçıları ve çalışan personeller 11 aydır işsiz. Ayrıca Kısa Çalışma Ödeneği ücretleri de yetersiz. Devletimiz tarafından esnaflarımıza yapılan 1.000 TL destekten hiç olmazsa pandemi döneminde çalışanlarımıza da verilmesini istiyoruz. Bununla ilgili yetkililerin çalışma başlatmasını bekliyoruz. Ödemelerimiz oluyor ama esnafımızın bunları ödemeleri şu an için çok zor. Kısa Çalışma Ödeneği’nin 3 ay daha uzatılmasını istiyoruz. Çevre illerimizde esnafımız iş yerlerini açtı. İlimiz turuncuya düştüğü halde iş yerlerimiz hala kapalı. Sayın Valimizden, Sayın Vekillerimizden destek bekliyoruz. İnşallah bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısından da İlimiz için hayırlı kararlar çıkar. Çünkü artık bıçak kemiğe dayanmadı. Bıçak kemiği de kesti. Çalışanlarımız, iş verenlerimiz muzdarip durumda. İnşallah bu pandemi dönemi bir an önce biter ve bizler çalışan ve işletme sahipleri olarak işlerimize döneriz.”

Torku Ziyafet Döner Burdur Şubesi işletmecisi Celal Şekerci’de yapılan açıklamanın ardından kısa bir açıklama da bulundu.

Şekerci, “Başkanlarımızın açıklamasının üzerine işletmeci olarak  ilave olarak şöyle bir talebim olacak. Biz Devletimizden beklentimiz kurallara uymamız şartıyla işletmelerimizi salon müşterilerine açmak. Sadece paket ile  işletmelerin maliyetleri çıkmıyor. Benim işletmemde normalde 12 kişi çalışırken şu an 4 kişi çalışıyor ve bu 4 çalışanıma dahi ödeme yaparken zorlanıyorum. Türkiye’deki tüm işletmelerin hepsi açılsın, Kurallar ve denetimler sıkılaştırılsın. Biz üzerimize düşen görevi fazlasıyla yapmaya hazırız. Burdur’da vaka sayıları düşmesine ragmen bizim işletmelerimiz hala kapalı. Bizim Burdur’da oturan yerleşik olan müşterilerimiz yemek yemek için Isparta’ya gidiyor. Böyle trajikomik bir olay var maalesef. Esnafın durumu ciddi anlamda sıkıntılı. Esnafın yüzü gülmüyor.” dedi.

-Muhammet Fatih Başcı