EkonomiManşetARTAN MALİYETLER, ÇİFTÇİYİ ZOR DURUMA SOKUYOR!

3 ay ago

Çiftçi, üretim konusunda güçlük çekiyor. Artan maliyetler ve piyasanın değişkenlik gösterdiği fiyat listeleri çiftçiyi olumsuz etkileyince sanayiciler hammadde bulmakta güçlük çekmeye başladı…

Dünya üzerinde her canlının yaşamını devam ettirebilmesi için besin kaynağına ihtiyaç duymaktadır. İnsanoğlunun ise besine olan ihtiyacını giderebilmesi için üretmesi gerekmekte…

Bu sebepten dolayı çiftçilik yani üretim insanoğlunun her dönem ihtiyaç duyduğu bir olgu olmuştur.

Yapılan araştırmalar sonucunda Amman’da bulunan 10 bin yıllık köy olan ‘‘ Ain Ghazel ’’ insanlık tarihin en önemli dönemi olan tarıma geçiş dönemi hakkında paha biçilemez bilgiler sunmaktadır. İnsanlık, tarım ile tanıştığı dönemde göçebelik hayatını sonlandırmış yerleşik hayata geçmiştir.

Bugün içinde yaşadığımız toplum ve sahip olduğumuz üretme çiftçilik kültürü insanoğlunun yerleşik hayata geçerek tarım ile tanışmasında temelleri atılarak günümüze taşınmıştır.

Bu bağlamda şüphesiz dünya üzerinde önemi çok büyük olan üretim olgusu yani çiftçilik ülkemizin gelişmesinde ülkemizin refah seviyesinin artmasında büyük bir önem taşımaktadır.  Ancak, ne yazıktır ki son yıllarda ülkemizde çeşitli sebeplerle artan üretim maliyetleri ve çiftçinin yaşadığı çeşitli zorluklar nedeniyle çiftçiler olumsuz etkilenmiş, bunun faturası ise ülkemize yansımaya başlamıştır…

Şehrimizde Salı Pazarı mevkiinde Akgüller Un-Yem satış noktası yetkilisi 46 yaşındaki Taner Buldu çiftçilerin yaşadığı zor durum hakkında gazetemize şöyle konuştu: ‘‘Şu anda piyasada büyük bir belirsizlik var fiyatlar il’den il’e ve mahalle’den mahalle’ye değişim gösterebiliyor.

Bu durum çiftçilerimizi üretim adına çok olumsuz etkiliyor. Biz doğrudan fabrikaya bağlı bir firma olduğumuz için fiyatlarımız piyasa fiyatlarına nazaran %10 ve %15 arası daha uygun.

Çiftçilerimizin şu anda bizlere yem almaya geldiğinde yakındıkları dert, artan yem fiyatları ancak bizler bu dertlere çare olabilmek için elimizden gelen yardımı göstermeye çalışıyoruz. Ayrıca şu anda süt kooperatifleri, firmalar tarafından karşılaştıkları baskı nedeniyle çiftçiden süt alma karşılığında yem satma şartı koşuyor.

Ve bu sattıkları yem bizlerin sattığı fiyattan %15 civarı daha pahalı bir fiyat oluyor. Bu sebeplerden dolayı çiftçi üretim konusunda bazen geri durmak zorunda kalıyor ve bu durum zaman zaman piyasada hammadde bulma zorluğu yaşanmasına neden olabiliyor.

Çiftçilerimiz yalnız bırakılmamalı ve gereken desteğin en iyisini sağlamalıyız, biz Akgüller firması olarak sattığımız ürünlerin fiyatlarını, çiftçimiz önemlidir düşüncesi ile belirlemeye çalışıyoruz.”

Muhittin ÖZÇELİK

Kodlama : SadeMedia Interactive