EkonomiManşetArap yatırımcılar, Burdur’da turizm yatırımına sıcak bakıyor

4 sene ago

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) bölgede turizm payını artıracak alternatif pazar bumla arayışlarını güçlendirerek sürdürüyor. BAKA’nın çalışma yaptığı, bölgeye çekmeyi planladığı pazarların başında Ortadoğu, Körfez ülkeleri geliyor. Başta Antalya olmak üzere Isparta ve Burdur’da Arap yatırımcıları, turistleri çekmeyi amaçlayan girişimler devam ediyor. Suudi Arabistanlı ve Kuveyt’li Turizm Acentası sahibi iş adamları, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)’nın yaptığı bir proje kapsamında, şehrin turistik bölgelerini yerinde görmek ve yatırım değerlendirmeleri yapmak üzere, Burdur’a geldi.

Arap işadamları, BAKA’nin davetlisi olarak Antalya, Isparta ve Burdur’u içine alan Batı Akdeniz Bölgesi’nde altı günlük bir iş gezisi gerçekleştirdi. Arap konuklar BUTSO’yu ziyaret etti.

Oda ve Burdur ekonomisi hakkında genel bir bilgi veren BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik Burdur’un turizm yatırımlarına ihtiyacı olduğunu vurguladı. Keyik; “Odamız 13 meslek grubunda 2500 faal üyemize hizmet vermekteyiz. Burdur’un ekonomik yapısı başta Tarım ve Hayvancılığa dayanmaktadır. İkinci olarak Doğaltaş-Mermercilik sektörüdür. Üçüncü ana sektör olarak, 25 bin öğrenci kapasitesi ile Burdur bir eğitim kentidir. Dördüncü olarak; son yıllarda önemli gelişim kaydetmeye başlayan Turizm sektöründen bahsedebiliriz. Burdur, Antalya’ya 120 km mesafede, deniz ve güneş turizmine alternatif bir turizm potansiyeline sahiptir. Burdur eşsiz gölleri, barajları, yaylaları, mağarası, müzesi, ören yerleri, Kibyra, Sagalassos antik kentleri, Teke Yöresi Folklorik yaşamı ile tam bir alternatif turizm değerine sahiptir. Ancak Turizm sektörümüzün alt yapı eksiklerimiz bulunmakta. Fakat bu eksiklerimizi giderme çalışması içindeyiz. Mesela; 15-20 gün içinde, Kapadokya’daki gibi balonla uçma hareketi başlayacak. Özellikle siz işadamlarını, otel yatırımına davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Suudi işadamları ise; Burdur’u çok sevdiklerini, özellikle yıldızlı otel yatırımına ilgi duyduklarını ve Burdur’a tekrar gelmek istediklerini belirtti. “Burdur’la ilgili önemli bilgiler aldık” diyen Suudi ve Kuveytli işadamları; “Bunları değerlendireceğiz ve yatırım açısından değerlendirmeler yapacağız” dediler.

Kodlama : SadeMedia Interactive