EkonomiManşetAraba Pazarı’nda satışlar durgun!

9 ay ago

Geçtiğimiz yıldan bu yana türbülansa giren özellikle 2018 ağustos ayında baş gösteren döviz-dolar krizinden sonra en çok sıkıntıya giren sektörlerin başında otomotiv sektörü geliyor. Gerek sıfır gerek ikinci el araçlar piyasası büyük bir durgunluk yaşıyor. Araç satış istatistiklerinde de net bir şekilde görüldüğü gibi otomotiv sektörü yaşadığı olumsuz süreci henüz aşamadı.

Türkiye’de nüfusa oranla kişi başına düşen araç sayısında yıllardır zirvede olan Muğla ile birlikte birinci ve ikinciliği paylaşan Burdur ilinde ikinci el araç piyasası bugünlerde yine sıkıntılı…

Şehir merkezinde hafta sonları Cumartesi günü  Uzay Çatı altına kurulan Burdur Araba Pazarı’nda ne satıcı ne de alıcı memnun. Alıcılar fiyatların yüksekliğinden, satıcılar ise, satışların azlığından yakınıyor.

Yeni Gün hafta sonu Araba Pazarı’nın nabzını tuttu

Son yıllarda ülkemizde yaşanılan ekonomik bunalımın ve döviz kurunda ki sert dalgalanmaların nedeniyle insanlar araç almakta tedirgin davranıyor.

Gelişen ve büyüyen nüfusumuzun etkisi ile ülkemizde son yıllarda araç sayısı hızla artış gösteriyor. Eskiden her eve birer araba ihtiyaç olarak görülürken zamanla her eve birden fazla araç ihtiyaç olarak görülmeye başlanmıştır. Ancak son zamanlarda ülkemizin geçirdiği ekonomik bunalımın ve çeşitli döviz kuru saldırıların etkisi ile insanlar sahip oldukları birikimini kullanmakta çekinir hale gelmiştir. Bu nedenle insanlar bir araba ihtiyaçları dahi olsa bu ihtiyaçlarını gidermekte tedirgin davranır hale gelmişlerdir. Devletimizin geçmiş yakın zamanda son verdiği ÖTV indirim kampanyasının da bitimin ardından araç alım satım piyasası daha da durgun hale gelmiştir. Tüm ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de 2. El oto pazarları durgun geçiyor.

Şehrimizde Cumartesi günleri Uzay çatının altında kurulan 2. El oto pazarında aracını satmaya çalışan Raşit Hantırak gazetemize şöyle konuştu; ‘‘Burdur piyasasında şuan da araç alım satımı yapmak çok zor. Çünkü insanlar araba pazarına genelde dolaşmak için geliyorlar. Çoğu insan internetten al sat yapmaya çalışıyor. Ancak ben şuan da aracımı internet sayfasına da koydum telefonum nadir çalıyor ülke genelinde araç alım satım piyasası çok durgun. Gelen müşteriler ya da internet ilanımdan telefonla ulaşan müşteriler bilgi alıyor sohbet ediyoruz ve piyasada belirsizlik olduğu için adım atmaktan çekindiklerini söylüyorlar. Bu sebepten dolayı 2. El oto piyasasının eskisi gibi açılmasını insanların kolaylıkla araba al sat yapabildiğini ümit ediyorum ve bunun için gerekli bir önlem alınması gerekiyorsa yetkililerimizden önlem almalarını rica ediyorum.’’

Kodlama : SadeMedia Interactive