GündemManşetSporAntrenörü ‘HAYATINI’ değiştirdi (Burdurlu Milli Atlet Yasemin Zengin’in ilginç yaşam hikayesi)

4 ay ago

Burdur Merkez Çine Köyü’nde oturan Yasemin Zengin’in (23) hayatı 2010 yılında tanıştığı Antrenör Asım Yüz ile baştan aşağı değişti.

Burdur Merkez Çine Köyü’nde oturan 3 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olan Yasemin İlkokulu okuduğu Kayaaltı Köyü’nde 4’üncü sınıfta atletizme başladı. Okulunu temsilen ildeki yarışmalara katılan Yasemin, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Atletizm Antrenörü Asım Yüz’ün dikkatini çekti.

2010 yılından itibaren Asım Yüz ile çalışmaya başlayan Yasemin “Herkesin kaderini değiştiren bir öğretmen vardır. Benim kaderimi de Asım Hocam değiştirdi. Asım Hoca ile tanıştıktan sonra beni kendi takımına aldı. Çeşitli Türkiye dereceleri yaptım. 2013 yılında ilk defa milli takıma seçildim. Fransa’nın Marsilya kentinde yapılan Dünya Yıldızlar Dağ Koşusu’nda bireysel olarak 9’uncu, milli takımla dünya şampiyonu olduk. 2015 yılında Romanya’nın Buşteni kentinde yapılan Genç Bayanlar 4800 metre Dağ Koşusu Balkan Şampiyonası’nda bireysel olarak 9’uncu, milli takımla ise ikincilik kürsüsüne çıktım. 2016 yılında Bulgaristan’ın Nova Zagora kentinde düzenlenen düzenlenen 8’inci Balkan Dağ Koşusu Şampiyonasında 4 bin 100 metre genç kadınlar kategorisinde altın madalya kazandım” dedi.

Her şeyin çok çalışmayla gerçekleştiğini kaydeden Zengin; “Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi son sınıf öğrencisiyim. Bende antrenör olup kendim gibi başarılı sporcular yetiştirmek istiyorum” diye konuştu.

Yaşadığı köyde ailesine ‘kız çocukları okumaz, neden koşturuyorsunuz’ gibi sözler söylendiğini aktaran Zengin; “ailem bana destek oldu. Onların desteği ile başarılar gelmeye başladı” dedi.

Yasemin Zengin’in antrenörü Asım Yüz ise; “Yasemin’i ilkokul dördüncü sınıfta iken il yarışmalarında gördüm. Daha sonra kendi takımıma alarak il karması ile müsabakalara götürmeye başladım. Gittiğimiz pist, yol koşusu, dağ koşusu gibi yarışmalarda başarı sağladı. İlk senesinde Adana’da 2 bin metre yıldızlar kros müsabakasında Türkiye ikicisi oldu. 2013 yılında Denizli Çal’da yapılan seçmelerde Yıldızlar Dağ Koşusu Milli takımına seçildi. Milli formayla ülkemizi beş defa temsil etti. Bu yıl okulu bitiyor. Antrenörlük Belgesini de aldı. İnşallah kendisi gibi başarılı sporcular yetiştirirse, bizim mutluluğumuz bu olacak” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive