İlçeKültürManşetAntik tiyatroda 2 bin yıl sonra, SAGALASSOS’da ilk ders

4 sene ago

Burdur’un zengin kültür değerlerinden, son yıllarda adını sıkça duyuran antik kentlerden biri olan Sagalassos antik kenti, 11 Ekim 2016 Salı günü farklı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Ağlasun Meslek Yüksekokulu Kültürel Miras ve Turizm Bölümü ikinci sınıf öğrencilerine ‘Kültürel Miras Yönetimi’ konulu ilk ders MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından Ağlasun Sagalassos antik kenti’ndeki tiyatroda verildi.

Kendisinin de ilk defa böyle bir ortamda ders verdiğini söyleyen Rektör Korkmaz “Bugün çok farklı bir atmosferde akademik bir iletişim içerisinde bulunuyoruz. Kültürel mirası, kültürel değerleri, turizm değerlerini tarihin önceki medeniyetlerinden, kültürlerinden devraldık ve bundan sonra da bunları koruyarak gelecek kuşaklara devretme sorumluluğu üzerimizde. Bugün bu topraklarda biz yaşıyoruz, medeniyetin taşıyıcısı olan bizleriz. On binlerce yıl öncesinde insanlar burada yaşıyorlardı. Geçmişten yarına aktarılacak büyük bir medeniyet içinde almamız gereken çok önemli dersler var. Kültür turizmini gezmek olarak algılamamak gerekir. Her gezinin ardından bizden sonraki kuşağa söyleyecek bir şeylerimizin olması gerekiyor. Zamanınızı iyi kullanın. Gördüklerinizi yorumlayın. Aklınızın kullanma kapasitesini zorlayın.” şeklinde konuştu.

Sagalassos antik kentinde tarihi tiyatroda gerçekleşen bu farkındalık etkinilği öğrencilerin de büyük beğenisini kazandı. Öğrenciler, antik kent ortamındaki dersi, farklı bir ortam ambians, değişik bir deneyim olarak yorumladılar. Öğrencilerden Sadık Oral “burada ders işlemek bizim için önemliydi. Burada ders işlemek çok zevkli” derken Nazile Yiğci isimli öğrenci de Sagalassos’ta “ders işlemek heyecan verici teorik bilgileri burada uygulamaya geçiriyoruz” diye konuştu.

Antik çağda yetişen birçok bilim adamının ders ve toplantı yaptığı alanda 2 bin yıl sonra Ağlasun MYO öğrencileri bir ilk’i gerçekleştirerek antik kentte hem uygulamalı hem teorik eğitim yapmış oldular. İlk dersin açılış konuşmasını yapan öğretim görevlisi Burcu Gök; “Bugün Kültürel Miras ve Turizm dersimizi yapmak üzere Sagalasos kenti antik tiyatrosundayız. Hepiniz biliyorsunuz ki; bizim programımız gereği şehrimiz ve dünyadaki somut veya somut olmayan kültürel miras bizim alanımızın içerisinde yer almakta. Tabiki somut kültürel miras kapsamında antik kentlerde programızın inceleme alanı içerisinde yer alıyor. Bu sebeple geçmiş dönemdeki antik bir kenti görmeniz hem de geçmiş dönemdeki öğrenciler gibi antik tiyatroda tekrardan ders yapma şansını elde etmeniz amacı ile toplanmış bulunmaktayız. Bir çoğunuz Aristo’yu, Platon’u duymuşsunuzdur. Bunlar Antik Yunan’ın ünlü filozoflarıydı, evet onlar da öğrencileriyle sizler gibi böyle tiyatrolarda buluşarak ders işlerlerdi. Bizler de bir nevi bunu tekrar canlandırmış olacağız. Bu şekilde hem dersimizin teorik kısmını görmüş olacaksınız hem de uygulamalı bir şekilde ders işlemiş olacaksınız” sözleriyle açılışı yaptı.

Öğrencilere ders veren Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz; “ben de ilk defa sizler gibi böyle bir mekanda akademik dersinde bulunuyorum. Bizim branşımızla doğrudan bir ilgisi olmasa da kültürel miras kültürel değerler turizm değerleri, bunlar hepimizin ortak devraldığımız önceki kuşaklardan tarihin önceki medeniyetlerinden devir aldığımız ve bundan sonra da bunları koruyarak gelecek kuşaklara devretme sorumluluğu olan bir yerdeyiz.

Bugün bu topraklarda biz yaşıyoruz. Medeniyetin koruyucusu olan bizleriz. Tarihin derinliklerine kadar gittiğiniz zaman binlerce onbinlerce yıl önce de insanlar bizlerin yaşadığı gibi yaşıyor ve bu havayı teneffüs ediyorlardı. Sonraki gelen medeniyetlerin bir kısmı bunları geliştirdi bir kısmı zarar vererek yok etti. Biz bugünden geçmişe baktığımız zaman elbette tarih çalışmalarında geçmişi tek başına terihin kendi bütünlüğünden kopartarak yorumlamak çok tarihi hatalar ortaya çıkarabilir. Ama şunu biliyoruz tarihte birtakım medeniyetleri biliyoruz. Bugün içinde bulunduğunuz mekanda Pisidya uygarlığının yaptığı eserleri görüyoruz. Burada bir kavim geldi her tarafı yok etti yıktı diye biliyoruz. Orta Asya’dan gelen bir istila var, Cengiz istilası var. Tarih böyle bir şey. Bugünden geriye baktığımızda bazı şeyleri olumlu bazı şeyleri de olumsuz yad ederiz.

Bizim kültürümüzde de insanlığın yararına bir eser bırakan kutsanmıştır çok değerlidir. Hatta öldükten sonra da kendisinin hayır kapısının kapanmadığı ve kendisinin aynı kazanımlarının devam edileceğine inanılır. Çok ciddi değerler ifade eden sözler ve yapılar vardır. Bir anda bütün tarihi böyle tek başına değerlendirmek çok mümkün değil ama. Bugün burada Kültürel Miras dersi kapsamında da elbette buranın veya benzer yerlerin tarihinin ve kültürel anlamda bize neler getirdiğini görüyorsuz. Burada sanırım 1988 ya da 89 yılından bu tarafa yapılan bir kazımız var. Ne taraftan baksanız 30 yıla yaklaşmış. Burada büyük bir medeniyetin olduğunu büyük bir nüfusun yaşadığını biliyoruz ve görüyoruz. Bugünden yarına bugünden geçmişe bir yolculuk yaptığımızda bizim geçmişten yarına taşıyacağımız sadece bu gibi yapılardan kültürel değerlerimizden alacağımız çok büyük dersler var. Her gezimizin ardından gelecek kuşaklara söyleyebileceğimiz bir şeyler olmalı. Burası esasında bir kent. Gerçekten burası insanların günü birlik iktisadi faaliyetleri yaşam faaliyetleri dışında geldikleri toplandıkları sosyal etkinliklere katıldıkları, bir araya geldikleri, kültürel etkinliklerin en önemli bir parçası olan tiyatrosundan, agorasından, meclisinden, kilisesinden bir yapı içerisinde bir hayat yaşanıyor burada. 600’lü yılların ortalarına kadar bu yaşam devam ediyor. Sonra yaşanan bir deprem peşinden yine salgın hastalıklar baş gösteriyor ve Sagalassos’ta büyük bir veba salgını oluyor ve burada hayat bir müddet sonlanıyor. Daha sonraki dönemlerde Türkmenler geliyor yerleşiyor. Bizler artık Anadolu’ya 800-900 lü yıllarda yeni bir hayat devam ediyor. Ağlasun aslında Sagalassos’un devamı diyebiliriz. Bu medeniyet devamlılığı burada sağlanıyor. Bildiğim kadarıyla da Ağlasun isminin Sagalasos isminden türediği üzerine güçlü kanıtlar var” şeklinde konuştu.

Dersin sonunda MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz öğrencilerin yanlarına oturarak onlarla fotoğraf çektirdi ve sohbet etti. Korkmaz öğrencilere çok kısa bir süre sonra Öğrenci Destek Merkezlerinin faaliyete geçeceğini ve istedikleri zaman bu merkeze tüm sorunlarını aktarabileceklerini söyledi. Korkmaz; “merkeze ilettiğiniz tüm sorun ve şikayetlerinizi sadece ben göreceğim ve kesinlikle kimliğiniz açıklanmadan tüm sorunlarınıza çare bulmaya çalışacağız. Bu sorunlar sadece okul ile ilgili olmayabilir. Özel sorunlarınızı, Burdurla ilgili sorunlarınızı istek ve taleplerinizi de yazabilirsiniz. Hepsini teker teker değerlendireceğim” dedi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive