ManşetAntalya Gazeteciler Cemiyeti’nden ödül töreni; Vali Yılmaz: “Milletin gözü kulağı dili olmak zor bir iş”

2 sene ago

Batı Akdeniz Bölgesinin en etkili sivil toplum ve meslek kuruluşlarından biri olan, komşu ilimiz An- talya’daki gazetecilerin örgütlü gücü Antalya Gazeteciler Cemiyeti geçtiğimiz Pazar günü geniş çaplı müthiş bir organizasyona imza attı. İlimizden de Vali Şerif Yılmaz, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Burdur Gazetesi İmtiyaz Sahibi Adnan Taraşlı, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nce geleneksel olarak düzenlenen Antalya Basın Ödülleri törenine katıldı.

Düzenlenen törende 2016 Antalya Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf yarışmasında dereceye giren basın mensuplarına ödülleri takdim edildi. Ödül törenine; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Isparta Valisi Şehmus Günaydın, Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, ev sahibi Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni’nin açılış konuşması ve protokol konuşmaları ile devam etti. Konuşmaların ardından dereceye giren basın mensuplarına ödülleri takdim edildi. ‘Zeynep’in Hayalleri’ başlıklı köşe yazısıyla “Güncel Yazı” ödülünü almaya hak kazanan Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı İhsan Coşkun’a ödülünü Vali Şerif Yılmaz takdim etti.

Vali Yılmaz ödülü verdikten sonra yaptığı kısa konuşmada; “Ödül almak güzel bir şey demek ki arkadaşımız ödülünü alırken eli titriyordu. Bu mesleği yapmak gece gündüz demeden mesai mefhumu gözetmeksizin 24 saat milletin gözü kulağı dili olmak zor bir iş. Meslektaşlarım söylediler, basın mensupları bizim mesai arkadaşlarımız kamu adına görev yapıyorlar. Biraz önce burada ifade edildi. Türkiye’de demokrasinin, hukukun üstünlüğünün gerçekleşmesi için de en önemli görevi icra eden meslek erbabları. Bu ödülü alan alamayan, bu hizmetin yerine getirilmesinde emek veren tüm emekçilere canı gönülden tebriklerimi iletiyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

Bu yıl Antalya Gazeteciler Cemiyeti 2016 Antalya Basın Ödülleri ve Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girerek ödül almaya hak kazanan isimler şöyle:

Yazılı basında yılın gazetecileri;

Haber kategorisinde; Bülent Tatoğulları – DHA (Katilin Kucağında) Araştırma-inceleme kategorisinde Esra Köksal – Akdeniz Bülten Dergisi (Antalya’nın Uyuşturucu Raporu), Röportaj kategorisinde Selma Kunar – DHA (Oğlum Küfretme Ayıptır O Bizim Bacımızdır), Güncel yazı kategorisinde İhsan Coşkun – Hürses Gazetesi (Zeynep’in Hayalleri), Murat Özgen – Sabah Akdeniz (Bir Saniyede Dünya Döner), Spor kategorisinde Ejder Benteşen – Sabah Akdeniz (Amatörün Sağlığı Tesisatçıya Emanet), Ekonomi kategorisinde Ebru Küçükaydın – Antalya Life Dergisi (Krizi Bırak Teşvike Bak).

Televizyon ödülleri;

Adem Akalan – (İHA) (Ölümün Kıyısından Polis Kurtardı), program kategorisinde, Hasan Hatapçı – TRT Antalya (Akkarınlı Ebabil Kuşları), En iyi görüntü kategorisinde Bekir Bektaş – Anadolu Ajansı(Cabbar ile Metin’in 20 Yıllık Dostluğu).

Yılın radyocusu Hatice Aslan Ersan – TRT Antalya Radyosu (Gecenin İçinden ‘Ben Ömer’). Sayfa tasarımı Orhan Sert -Sabah Akdeniz (23.04.2016 tarihli Sabah Akdeniz 1’inci Sayfa). Genç İletişim Ödülü Haber dalında Efe Aktuğ – Mesut Yaramış – Musa Aldemir A.Ü. İletişim Fakültesi (Taraftar Proje Gazetesi)

Yılın fotoğrafları:

Yılın haber fotoğrafı dalında Süleyman Elçin Anadolu Ajansı (Emzikli Kurtarma) ve Ramazan Bozca – Akdeniz Manşet Gazetesi (Son anda), yılın spor fotoğrafı Serdar Yavuz, (Eli Kimin Cebinde), Süleyman Elçin Anadolu Ajansı – (Röve kafa), yılın turizm fotoğrafı Ramazan Bozca – Akdeniz Manşet Gazetesi (Apollon), yılın doğa çevre fotoğrafı İbrahim Laleli – DHA (Poyraz07 Aile Boyu Şemsiye), yılın kültür sanat fotoğrafı Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı (Gökyüzünde Dans) ile yılın siyaset fotoğrafı ödülü Orhan Çiçek – Anadolu Ajansı (Yıldırım’dan Uzun Atlama).”

Kodlama : SadeMedia Interactive