ManşetAnadolu’dan, Burdur’dan yükselen ses; “KUDÜS, KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

2 sene ago

Tarih boyunca pek çok kadim medeniyete ev sahipliği yapan, insanlık tarihi boyunca en önemli coğrafyalardan biri olan Orta Doğu, 2000’li yıllarda, milenyum dönemi, modern zamanda da maalesef yine yangın yeri, yine kan gölü!..

Günümüzde pek çok etnik, mezhep çatışmaya sahne olan Orta Doğu’da Kudüs sorunu, Filistinlilerin maruz kaldıkları katliamlar da, yürekleri burkmaya devam ediyor! Gazze’de ne yazıkki önceki gün yine üzüntü verici gelişmeler yaşandı. ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve İsrail’in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için Gazzeliler İsrail sınırında günler öncesinden çadırlar kurdu. 14 Mayıs Pazartesi sabahı başlayan ve dün de süren “milyonluk yürüyüş” adında kapsamlı gösteriler düzenleyen Filistinliler, İsrail’in sert müdahalesiyle karşılaştı. İsrail askerleri, ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını protesto etmek için abluka altındaki Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 59 Filistinliyi öldürdü. İsrail’li askerlerin açtığı silahlı saldırıda üç bin’e yakın yaralı olduğu bildiriliyor.

İsrail’in askerlerinin Gazze sınırında açtığı ateş sonucunda 59 Filistinlinin hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye’de siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinden kınama açıklamaları birbiri ardına geldi. AK Parti’nin öncülüğünde 15 Mayıs 2018 Salı günü  Burdur’da da 81 il’de eş zamanlı düzenlenen ortak basın açıklaması gerçekleştirildi.

Ortak açıklama metnini kamuoyu ile paylaşan AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, “Unutulmamalıdır ki; bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa ka- vuştuğu zaman sağlanabilir. ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım, ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir. Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır. İsrail’in dünyanın gözü önün- de gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Kudüs; Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın ön- cülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir” ifadelerine yer verdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive