Amerikan vatandaşı Ahmad Fahım Noorı, sakin ve güvenilir bir şehir olmasından dolayı Burdur’da yaşamaya karar verdi.

20 yaşında gittiği ve 40 yıl boyunca yaşadığı Amerika’dan emekli olduktan sonra ayrılmaya karar verip Türkiye’de yaşamaya karar veren Ahmad Fahım Noorı, sakin, temiz ve güvenilir şehir aradığı dönemde  arkadaşlarının aracılığıyla Burdur’a geldi.

Burdur’u çok beğenen Ahmad Fahım, çocuklarının eğitimi için de Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne giderek araştırmalar yaptı. Ahmad Fahım, Burdur’un çok sakin ve güvenilir olduğunu ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin çok başarılı bir okul olduğunu öğrendiğini söyledi.

Evli ve 2 çocuğu olan 60 yaşındaki Ahmad Fahım Noorı, hayat ve Burdur’a geliş hikayesini şu ifadelerle anlattı.

‘Burdur çok güzel bir şehir’

Ahmad Fahım Noorı; “60 yaşındayım 2 çocuğum var. 1980 yılında Afganistan’dan Amerika’ya gittim. 40 sene boyunca Amerika’da yaşadım ve Amerikan vatandaşı oldum. Amerika’da ilk 20 sene ticaret işleriyle uğraştım. Daha sonra ki 20 sene de Amerikan Devleti’nde çalıştım. Emekli olduktan sonra Türkiye’de yaşamaya karar verdim. Türkiye’ye geldiğimde ilk olarak Antalya’ya gittim ve bir süre orada yaşadım. Daha sonra oradan İstanbul’a gittim. Bu 2 şehir de çok büyük ve çok kalabalık olduğu için oralarda çok fazla duramadım. Burdur’da yaşayan uzaktan tanıdığım arkadaşlarım vardı onların vesilesiyle buraya geldim. Burdur çok güzel. Burdur’u çok beğendim. Temizlik olsun, emniyet olsun, sakinlik olsun Burdur çok güzel bir şehir. Daha sonra da Burdur’dan ev almaya ve hayatımı burada devam ettirmeye karar verdim.”

‘Burdur’da yeni bir hayata başlayacağız.’

“Eşim ve çocuklarım şu an Amerika’da eşim yaklaşık 2 sene sonra emekli olacak. Çocuklarım da orada okuyorlar. Eşim emekli olduktan sonra eşimi ile çocuklarımı Burdur’a getireceğim ve burada yaşayacağız. Çocuklarımı da Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde okutacağım. Yukarıdaki Üniversite’ye de gittim, gördüm. Çok güzel bir Üniversite yapmışlar. Biraz araştırma fırsatım da oldu. Eğitim kalitesinin de oldukça başarılı olduğunu öğrendim. Ben ailemi getirmeden Burdur’a geldim evimi aldım, eşyalarımı içine yerleştirdim. Şimdi ben tekrardan Amerika’ya gideceğim buradaki işlemlerimi, hazırlıklarımı bitirdim. Eşim emekli olduktan sonra Burdur’da yeni bir hayata başlayacağız.”

-Muhammet Fatih Başcı