GündemİlçeKültürManşetSiyasetAltınyayla’nın potansiyeli var

3 sene ago

İlçe gezilerini sürdüren Vali Şerif Yılmaz’ın önceki gün durağı Altınyayla (Dirmil) ilçesi oldu. Vali Yılmaz üçüncü ilçe ziyaretini Altınyayla’ya gerçekleştirdi. Teke Yöresi kültürünün yaşatıldığı merkezlerden biri olan, bünyesinde barındırdığı değerlerle pek çok potansiyele sahip olan, ilimize en uzak noktadaki Altınyayla ilçesinde Cuma günü, gün boyu çeşitli programlar düzenlendi.

Yaylaları, sipsisi, mantarı, yağlı pehlivan güreşleri ile meşhur Altınyayla ilçesinde, Dirmil’in bu potansiyelini tanıtmak için düzenlenen bu yıl 29’uncusu gerçekleştirilen Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kültür Mantarı, Kültür Sanat Etkinlikleri ve Altınyayla Kur’an Kursu’nun açılışı da yapıldı.

Altınyayla ziyareti kapsamında ilk olarak Kaymakamlığı ziyaret eden Vali Yılmaz’ı Kaymakam Medeni Bakır karşıladı. Kaymakamlık önündeki karşılamada ayrıca Belediye Başkanı Ahmet Serttaş, İlçe İdarecileri, Şube Başkanları, Altınyayla İl Genel Meclis Üyeleri ve muhtarlar hazır bulundu.

Karşılama sonrası Kaymakam Medeni Bakır tarafından İlçe hakkında brifing verildi. İlçenin genel yapısı, nüfusu, ilçedeki personel durumu, ekonomi, sosyal yardımlar konusunda genel brifing veren Kaymakam Medeni Bakır, İlçe ekonomisine katkısı bakımından önde gelen Mantar işletmeleri ile iglili Vali Yılmaz’a bilgi verdi. Bu mantar işletmelerinin Sosyal Yardımlaşma Vakfı üzerinden projelendirilerek kurulduğunu belirten Kaymakam Bakır bu projeleri daha da artırmaya gayret gösterdiklerini ifade etti.

Vali Yılmaz, Mantar İşletmeleri ile ilgili olarak, çok güzel bir proje çalışması olduğunu ifade ederek, ilimiz geneline ve köylerimizde yaşayan vatandaşlarımıza örnek teşkil etmesi gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili yer sıkıntısı olması durumunda Kamu Kurumlarımıza ait boş bulunan ve kullanılmayan arazilerinin muhtarlıklar veya kişiler tarafından kiralanmak suretiyle mantar işletme projelerinin artırılabiliceğini ifade eden Vali Yılmaz, beraberinde Kaymakamlık ziyaretinde hazır bulunan İl Müdürlerine konuyla ilgili talimat verdi.

 VALİ YILMAZ, İLÇE MEYDANINDA KURULAN PAZARI GEZEREK ESNAF VE VATANDAŞLARLA

BİR SÜRE SOHBET ETTİ

Kaymakamlık ziyareti sonrası Cuma Namazına geçmeden önce İlçe Meydanında kurulan pazarı gezen Vali Yılmaz, vatandaşlar ve esnaf ile sohbet ederek bereketli alışverişler ve hayırlı kazançlar diledi. Vali Yılmaz, Pazar esnafına sattıkları ürünleri Burdur’da yetiştirilen ürün olup olmadığını sorarak incir satan pazarcı esnafına Bucak Melli İnciri mi satıyorsun sorusunu yöneltti. Bal satıcısı bir esnafla bir süre sohbet eden Vali Yılmaz ürünün Çam Balı mı ve Çiçek Balı mı olduğunu sordu. Bal çeşitlerinin fiyatlarını da öğrenen Vali Yılmaz, ürünlerini nerelere pazarladığını sadece pazarda satıp satmadığını sordu. Vali Yılmaz kendisinin de daha önce Bal üreticiliği yaptıklarını belirterek bu yöre ve bizim yörelerde genelde Çam balı üretelidiğini ifade etti.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINI ZİYARET

Pazar Esnafı ziyareti sonrası Altınyayla Belediye Başkanlığını ziyaret eden Vali Yılmaz Burada Başkan Ahmet Serttaş ve Belediye çalışanları tarafından karşılandı. Belediye Başkanı Ahmet Serttaş Vali Yılmaz’a ziyaretleri dolayısıyla teşekkürlerini ileterek kendisini İlçede ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuduğunu ifade etti. Belediye tarafından yapılan çalışmalarla ilgili Vali Yılmaz’ı bilgilendiren Başkan Serttaş, önümüzdeki dönemde yapacağı projelerle ilgili de kendisini bilgilendirdi.

29. ALTIN SİPSİ YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ, KÜLTÜR MANTARI VE KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ VE

ALTINYAYLA KURAN KURSU’NUN AÇILIŞI YAPILDI

Vali Yılmaz, Belediye Başkanlığı ziyaretenin ardından Altınyayla İlçe Meydanında Çınaraltında düzenlenen programa katıldı. Vali Yılmaz ve İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu’nun katılımı ile 29-30-31 Temmuz 2016 tarihlerinde ilçede kutlanacak etkinliklerin ve Altıyayla Kuran Kursu’nun açılışı gerçekleşti. Programda ilk olarak Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından Altınyayla İlçesinde açılışlar için gelen Ömer Döngeloğlu burada vatandaşlara seslendi. Tokatlı olduğunu belirten Döngeloğlu Burdur Valimiz Şerif Yılmaz Tokat’ta dört yıl görev yaptı, onu Tokatlılar olarak hala anıyoruz. Tokat’a yaptığı hizmetleri hala unutmadık dedi. Konferansın devamında Döngeloğlu  güncel konular Dinimiz İslam, Kitabımız Kur’an ve sünnetleri ile ilgili konferans verdi.

Ömer Döngeloğlu’nun konuşmasının ardından bir konuşma yapan Vali Yılmaz;

“Burdur Valisi olarak göreve başlayalı bir ayı geçtiğini ifade ederek ilçe ziyaretlerine devam ettiğini belirtti. Yoğun bir kalabalık olduğundan dolayı programa katılan vatandaşlara teşekkür eden Vali Yılmaz, “İnşallah bu birlik beraberleğimiz daim olur. Üç gün sürecek olan 29. Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kültür Mantarı ve Kültür Sanat Etkinliğinin ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Güreşçilerimize şimdiden başarılar diliyorum. Merkez Kur’an Kursu Yapma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde hayırseverlerimizin katkısıyla hayata geçen Kur’an Kursumuzunda hayırlı olmasını diliyorum. Burada ülkemize, milletimize, islama hizmet edecek olan hayırlı evlatlar ve hafızların yetişmesini Cenab-ı Haktan diliyorum.”

FİTNE TOHUMLARININ KALDIRILMISI İÇİN DEVLETİN TÜM İMKANLARI KULLANILACAK

15 gün önce Cuma günü ülkemizde darbe girişimine kalkışan, hiç hak etmedikleri halde Türk Silahlı Kuvvetlerinin şerefli üniformasını giyen hain ve şerefsizler kalkışmaya cesaret ve cürret etti. Çok şükür Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetiyle, Hükümetimizin dik duruşuyla ve en önemlisi aziz milletimizin sokakağa çıkmasıyla beraber, yine siyasi iradeye saygı duyup şerefiyle o görevi yapan askerlerimize ve yine diğer güvenlik kuvvetlerimize teşekkür etmek istiyorum. Bu sayede nereden emir aldığı kime hizmet ettiği belli olmayan bu ülkenin birliğine ve beraberliğine kast eden o hainlerin içimize atmış olduğu fitne tohumunun bu gün ortadan kaldırılmasıyla ilgili devletin tüm imkanları ve yetkileri kullanılmak suretiyle bunları tek tek temizleme sürecine girdik. İnşallah bundan sonra böyle bir kalkışmayı, böyle bir ihaneti, aziz milletin bir daha yaşamaması için hertürlü tedbirin alınmasıyla ilgili süreç başlatıldı devam ediyor.

 HEP BERABER BİRLİK İÇERİSİNDE BUNLARA KARŞI DİK DURDUK

Bundan önceki görevim Kütahya Valiliğiydi. Kütahya Valiliğinden, Burdur Valiliğine geldim. Kütahya hepimizin bildiği gibi Osmanlının ilk kuruluş şehirlerinden birisidir. Hayme Ananın mezarı Kütahya Domaniç İlçesinde, o ilk ulu çınarın dikildiği yerdir. Bugün de burada Altınyayla Meydanında bulunan o ecdadın dikmiş olduğu çınarların altında bu merasimi gerçekleştiriyoruz. Hamdolsun o günden bugüne bu topraklara kasteden bir çok düşman oldu. Bu düşmanlar gerek içimizden gerek dışımızdan, gerekse içimizdeki maşaları kullanmak suretiyle değişik ad, değişik surat, değişik şekillerde karşımıza çıktı. Bu topraklara kastetmek için Birinci Dünya Savaşında, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında hep beraber birlik içerisinde bunlara karşı dik durduk. Bu toprakları bu bayrağı çiğnetmedik, bu günde çiğnetmedik. Bu uğurda hayatını kaybeden Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımız var onlara da acil şifalar diliyorum.

VALİ YILMAZ, “KURAN KURSLARININ BENİM İÇİN AYRI BİR ÖNEMİ VAR”

Burada açtığımız Kur’an Kursu’nun benim için ayrı bir önemi var. Herkesin bildiği gibi bir dönem Kur’an Kurslarını kapattık. Bir dönem İmam Hatip okullarını kapattık. Yerine Kur’an-ı ve hadisi esas almadan kendi uydurdukları dinle amel edecek bir nesil yetiştirildi. Özellikle 4+4+4 eğitim sistemine geçişimizle beraber, Türkiye’de en fazla bu siteme karşı çıkan Fetöş ve bunun terör örgütünün elemanları ile basın mensuplarıydı. Gerçek şuydu; Kur’an-ı ve İslamı, Devletin öğretecek kurum ve kuruluşları var. Diyanet İşleri Başkanlığımız tüm müesseseleri ile beraber, bu görev için kuruldu. Bu görevi ifa ediyor. Bu görevi ifa edecek olan o Kuran kursu kapatıldığı için, nereden emir aldığı belli olmayan ve hangi dini kriteri bize öğrettiğini benim bilmediğim, kişinin uydurduğu din ile amel edecek bir nesil yetiştirilmeye başlandı. Malesef bizim dini duygularımız istismar edildi. Bizim dini duygularımızla beraber çocuklarımızı, paramızı, irademizi aldılar. Bunu kimin için kullanıldığını zamanında belki söyledik. Çoğu kimse belki anlamadı. Taki 17-25 Aralık’taki yargı kalkışmasıyla beraber milletimiz bir miktar anlamaya başladı. Ama yine anlayamamışız. 15 Temmuz’da kalkışmaya cürret edenlerin, ilk bombaladıkları yer Türkiye Büyük Millet Meclisi’ydi. Yunanlıların ülkemizi işgal safhasında bile bombalayamadıkları yer ve Milli iradenin vatandaşlarımıza tecelli ettiği yer olan Türkiye Büyük Millet Meclisi bu alçaklar tarafından bombalandı. Özellikle 30 yıldan beri ülkemizde çektiğimiz en büyük sıkıntı bölücü terör örgütü PKK ile ilgili mücadelede etkin mücadele veren dünya kadar şehidi olan ve bu iş için özel yetiştirilmiş Özel Harekat birimi bombalandı. 60’a yakın Özel Harekatçımız şehit oldu. Onların içinde Burdurlu evladımız da vardı. Ve yine Türkiyenin temsil makamında, en üst iradesi olan Sayın Cumhurbaşkanımızın görev yaptığı Külliye de bombalandı.

 VALİ YILMAZ, “BURDUR’UN TÜM İLÇELERİNDE GÖSTERDİKLERİ DURUŞTAN DOLAYI TÜM VATANDAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

 Vatandaşlarımızla beraber, devletimizin en alt yöneticisinden, en üst yöneticisine kadar tüm kurum kuruluşlarımızla beraber, tüm siyasi partilerimizle beraber bu millet dik durdu. Bu şerefsizlere geçit vermedi. Hamdolsun birlik beraberliğimizi bozmaya kalkanlar en ağır şekilde cevabını gördü. İnşallah daha beter hallerini hep beraber görürüz. Burdur’un tüm ilçelerinde gösterdikleri duruştan dolayı tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Allah’tan birlik ve beraberliğimizi bozmamasını diliyorum” dedi.

Altınyayla Belediye Başkanı Ahmet Serttaş, Vali Yılmaz’ın konuşmasının ardından kendisine yörüklerin kullandığı keçi kılından yapılan heybe hediye etti. Ayrıca İlahiyatçı Yazar Döngeloğluna’da Kayamakam Medeni Bakır tarafından Sipsi ve heybe hediye edildi.

 ALTINYAYLA KUR’AN KURSU AÇILDI

Çınaraltı Çay Bahçesinde gerçekleşen açılış konuşmaları ve Ömer Döngeloğlu’nun gerçekleştirdiği sohbet sonrası Vali Yılmaz ve beraberindeki heyet Altınyayla Kur’an Kursu binasına geçti. Burada Döngeloğlu tarafından okunan dua sonrası Vali Yılmaz Kur’an Kursunun açılışını gerçekleştirdi. Vali Yılmaz Kuran Kursu görevlileri tarafından bina hakkında bilgi aldı. 30 yatak kapasiteli olan Kur’an Kursu 2 derslik ve 1 teknik sınıftan oluşuyor. Vali Yılmaz Kur’an Kursunu inceledikten sonra emeği geçenlere teşekkür etti.

 ETKİNLİKLER KAPSAMINDA MANTAR İKRAM EDİLDİ 

Kuran Kursu açılışının ardından Çınraaltında 29. Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kültür Mantarı ve Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında misafirlere mantar ikram edilidi. Yapılan ikramın ardından Vali Yılmaz ilçeden ayrıldı.

Vali Yılmaz’a Altınyayla ziyareti sırasında, İl Jandarma Komutanı J. Alb Tayfun Dündar, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Bağcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, İl Müftüsü Hıdır Bayrak, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, İl Sağlık Müdür Vekili Sevinç Sütlü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fırat Erkal, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Bayram Balban, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsmail Deveci, yer aldı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive