Burdur şehir merkezinin önde gelen kuyumcularından, Dadacı ailesinin yeni jenerasyon temsilcisi Mustafa Özboyacı, son günlerdeki finans piyasalarındaki dalgalanmaları, sürekli artış gösteren altın fiyatlarını, gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı’ya değerlendirdi.

Altın piyasasındaki süreci nasıl değelendiriyorsunuz?

Altın sadece Türkiye piyasası değil yurt dışı-yurt içi piyasası ikisini birlikte değerlendirmek gerekiyor. Yurt dışındaki ons fiyatının yükselişi fiyatların yükselişinin baş tetikleyicisi. Son 2 gündür Türkiye’de de dolar fiyatının yükselmesi iyice fiyatı yukarıya çekti. Bir kar satışı bekliyor muyuz? bekliyoruz ama tabi hangi fiyattan olacağını kestirmek çok zor. Çünkü şu anda çok hızlı bir yükseliş var. Teknik ve temel analizlerin dışında hareket etmeye başladı. O yüzden onu kestiremiyoruz. Piyasanın doğası gereği tabi kar satışı bir yerden gelmesi gerekiyor. Bu belki 600 lira olur belki 700 lira olur belki de buradan olur artık yukarıdaki fiyatlar söylenmeye başladı. 500 uzak bir rakam gibi duruyordu bir gün içerisinde 50 liralık bir artışla 500’ü çok rahat bir şekilde gördük.

Altın fiyatının yükselişi yatırımcıyı size yöneltti mi ?

Bu dönemleri daha önceden de zaman zaman yaşamıştık. Altının 100 lira olduğu dönemde vardı. O dönemde insanlar 100 lira olunca daha yükselmez havasıyla satışa geçtiler. Ama tabi hızlı yükselmeye devam edince yatırımcı yönelimleri değişti. Bu son Kurban Bayramı öncesinde başlayan artışla beraber insanlar artık altına hücum etmeye, her hangi fiyattan ne olursa olsun altın almaya başladı. Şu anda insanlar yoğun bir alım içerisinde.

Yatırımcılara tavsiyeniz?

Bundan sonra yatırımcılar süreci soğukkanlı olarak takip etmeleri lazım. Ani hareketlerde ani işlemler yapmak bazen tehlikeli oluyor. Vatandaşlarımız altın yatırımında biraz uzun vadede düşünmeleri lazım, kısa vadede bu tarz yükselişler her zaman olmaz. Genelde uzun vadede düşünülür. Yatırımcılara tavsiyemiz soğukkanlığı sağlayarak, uzun vadeli düşünerek altın yatırımlarını devam ettirebilirler. Yüksek kar edenler tabi isterlerse satışa geçebilirler. Kar satışının nereden geleceğini bilemediğimiz için şuanda bizde çok rahat hareket edemiyoruz.

Fiyatlarda düşüş bekliyor musunuz? 

Fiyatların çok düşüşe geçeceğini, aşağı fiyatlara geleceğini tahmin etmiyoruz. Çünkü şuanda dünyadaki pandemi etkili olduğu sürece fiyatların düşeceğini zannetmiyoruz. Pandemi yokken ne vardı? savaşlar vardı, terör örgütü eylemleri vardı bunlarla besleniyordu. Şimdi de pandemiden besleniyor. Hani Ocak- Mart arasında ki sıkıntıdan daha kötü birşey yaşar mıyız? insanlar biraz da bunu bekliyor, olacakmış gibi hareket ediyorlar. Eylül’den sonra ki süreçte Türkiye ve Dünya çapında nasıl olacak onu da bekleyip göreceğiz. Fiyatlarda ona göre şekillenecektir.