EkonomiManşetAltın fiyatları, aldı başını gidiyor!

2 sene ago

Son günlerde dolar fiyatlarının yükselişe geçmesi, dalgalanmalar, buna paralel olarak altın fiyatlarının da yükselmesine neden oldu. Altın fiyatlarının çok yüksek olması bayramdan sonra düğün yapacak ve henüz altın hazırlığı olmayan vatandaşı endişelendirdiği kadar kuyumcu esnafını da endişelendiriyor.

Dadacı Kuyumculuk -Mustafa Özboyacı

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, son günlerin en çok konuşulan konulardan biri olan altın fiyatları, altın piyasası hakkında şehrimizin önde gelen kuyumcu esnaflarından Mustafa Özboyacı ile görüştü. Son günlerde artan altın fiyatları hakkında açıklama yapan Dadacı Kuyumculuk işletmecisi Mustafa Özboyacı; “Bugün itibari ile 22 Ayar Bileziğin gramı 185 TL, 24 ayarın ise 195 TL. Küçük altın ise 325 TL. Döviz üzerindeki baskı altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Bu yükseliş 24 Haziran seçimlerine kadar sanırım devam edecek. Ramazan ayı ve altın fiyatlarının yüksek olması biz kuyumcuların işlerinin de durgun olmasına neden oluyor. Bu yükseliş özellikle Bayramdan sonra düğün yapacak ve hiçbir altın hazırlığı olmayan vatandaşı çok etkileyecek.

Şimdiden düğün yapacak olanlar gelip altın fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini ve alacakları altın gramının ne kadar tutacağını hesaplatıyorlar. Belki de birçok düğüncü altın bile takamayacak. Takacak olanlarda artık eskisi gibi, 200-300 gram altın takamayacak. Üç dört bilezik ile düğün yapacak. Tabi sadece düğün yapacaklar değil birçok kesim bundan etkilenecek. Altın ve dolar borcu olanlarda en çok etkilenecek kesimlerden bir tanesi. Dolaylı olarak biz kuyumcularda etkileneceğiz. Çünkü altın satışlarımızda oldukça fazla düşüş olacak. İnsanlar mecbur kalmadıkça altın almayacaklar” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive