GündemManşetAlt yapı eksikliklerinin konuşulduğu Salda Gölü hakkında Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek’ten çarpıcı açıklamalar: “BANA İZİN VERSİNLER, BÜTÜN ALT YAPI SORUNUNU ÇÖZERİM”

2 sene ago

Burdur’un Yeşilova İlçesi yakınlarında bulunan ve bazı özellikleri nedeniyle ‘Maldivler’e bensetilen Salda Gölü etrafındaki alt yapı eksikliği tatile gelenlerden tepki çekti. Vatandaşlar durumun çözülmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

DHA ekibi Salda Gölü’ndeki çevre kirliliği ve alt yapı eksiklikleri hakkında özel çalışmayı bayram tatilinde kamuoyu ile paylaştı.

Yeşilova Belediye Başkanı CHP’li Nuri Özbek kendisine yetki verilmesi durumunda bir ay içinde göl kenarındaki tüm altyapı sorununu çözeceğini aktardı. Özbek “verilen sözler yerine getirilmedi. Vatandaşları Salda’yı göremk için davet ettik ama gelenlere mahcup olduk” ifadelerini kullandı.

DHA’ya konuşan Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek “Salda Gölü’nün 8-9 senedir reklamını yaptık. Sosyal medya üzerinden Salda Gölü’nün reklamı yapıldı. Reklamını güzel yaptık, vatandaşlarımızı çağırdık ama vatandaşlarımıza karşı mahcup duruma düştük. Belediye olarak tek çivi çakmamıza izin verilmedi. Sahil boyu insan dolu ancak buradaki insanların yaratrlanacağı tuvalet yok, soyunma kabini, duş yok. Herkes halk plajındaki tek tuvaleti kullanmak için buraya gelmek zorunda. Gelmezler insanlar.  Dilekçeler yazdık. 4 yıl önce yazdığımız dilekçelere cevap verilmedi. Taleplerimiz yerine getirilmedi. Önceki valimiz Şerif Yılmaz bu sorunu çözecekti. Bütün daire amirlerini topladı ama sorun çözülmedi. Şimdiki valimizde sorunu çözmek için toplantı yaptı ama ben sorunun çözüleceğine inanmıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erodğan’a sevgi ve saygılarımı sunarak şunu söylemek isterim. Gerçekten Bürokratların içinde metal yorgunluğu olanlar o kadar çok ki. Bu 9 günlük tatilde çoğu kalkmış gitmiş tatil yapmıştır. Burdur’da sorun mu var, Yeşilova’da sorun mu var. Sayın cumhurbaşkanımız bana müsade verilirse bütün sorunları çözeceğime inanıyorum. Şu anda gelen misafirlerimiz çoğunlukla kalacak yer bulamıyor, tuvalet bulamıyor, yemek yiyecek yer bulamıyor ama insanlar gelmeye devam ediyor ve edecekler. Biz de bu sorunları çözmek zorundayız. Bütün devlet ve hükümet yetkililerine sesleniyorum. Yeter ki izin versinler her türlü sorunu çözeriz. Temizlik için 4 kişilik ekibimiz var” dedi.

Özbek “Sayın Valimiz ‘Salda Gölü’nde devamlı görev yapacak İş Kur elemanları verelim, Salda Gölü’nün tamamını temizletin demişti. Biz de tamam demiştik. Aracı, benzini,  mazotu biz karşılayalım Salda Gölü’nün tamamını temizleyelim demiştik ama sözler tutulmadı. Karamanlı İlçesine 50 İş Kur elemanı verildi. Onların 3 köyü var bizim 39 köyümüz var. Bize 10 kişi verildi. 10 Kişi ile ancak Yeşilova içerisindeki temizliği yapabiliyoruz. Genede 10 kişi için teşekkür ediyoruz. Onu da vermeyebilirlerdi” diye konuştu.

“Yeşilova Burdur’dan ayrı bir yer değil” diyen Özbek “buraya Türkiyenin her yerinden geliyorlar. Gelenler Yeşilova’ya gittik demeyecek, Burdur’a gittim diyecek.  Bütün Burdur zan altındadır temizlik yapılmıyor diye.  Dün 6 kamyon çöp topladık. Bundan gocunmuyoruz. Bu insanları biz davet ettik. Biz temizleyeceğiz. Bu göl bizim gölümüz. Gölün her tarafına sahip çıkmam gerektiğini biliyorum. Görevimiz olmasada hudutlarımız içindeki yerleri temizlemeye çalışıyorum. Gelen insanlar zannediyor ki burası büyükşehir. Burası büyükşehir değil. Benim belediye oalrak Maldivler denilen yere temizlik yapma ihtimalim yok ama genede gidip temizlik yapıyorum” dedi.

Özbek şunları söyledi; “Bu göl yıllarca korunmalı, yaptığımız tuvaletlerin içerisine büyük bidonlar koyduk. Vidanjörle çekiyoruz. Kesinlikle Göle bir damla kanalizasyon akmıyor. Sultanpınar’ı tesisinin kanalizasyonu göle akıyor ve kimsenin sesi çıkmıyor. Halk Plajına araç giriş çıkışlarını engellemek için set yapmıştım. Bu yüzden mahkemeye verildim ve yargılandım. Sonra seti söktüm. Şimdi aynı seti Kaymakamlık yaptı. Set olmasa sahil araçtan geçilmezdi. İnsandan çok araç olacaktı ve hiç kimse giremeyecekti. Araç park yeri yapmak için yazı yazdık. İzin istedik ona da izin gelmedi. İnşallah bundan sonra izin verirler. Gölün bize ait yerlerinin alt yapı sorunlarını çözmeye talibim ve çözeceğim. Yeter ki izin versinler bir ay içinde tüm altyapı sorunlarını çözerim.”

Denizli’den geldiğini söyleyen Sadettin Der “insanların şikayetleri var. Buranın Mavi bayraklı göl olduğunu biliyorum. Bu göl İnsanlar tarafından kötü duruma düşürülüyor. Bu konunun yetkililerce toparlanmasını ve çözüm bulunmasını istiyorum. Bu güzellik gelecek nesillere aktarılabilmeli” dedi.

Selçuk Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü 4’üncü sınıf öğrencisi Melike Avcı “iki yıldır çok fazla talep var. Sosyal medyada çok fazla reklam yapılıyor ama insanların da bilinçli olması lazım. Altyapı yetersizliği var. Altyapısı olsa da bu kadar insan gelse daha güzel olurdu” diye konuştu.

Antalya’dan geldiğini söyleyen Şaban Alkan “çevre çok güzel ama otoparklara çadır kurmuşlar. Tuvalet, soyunma kabini yetersiz. Soyunma kabini yok. Zorluk çektik.Burası çok güzel. Çok methini duyduk ama bazı eksikleri giderilirse vatandaş daha memnun olur” şeklinde konuştu.

Keziban Yiğit isimli tatilci ise “İnsanlar şikayet ediyor ama burayı temiz bırakmayı bilmiyorlar. Belediyeden şikayetçiler ama 5 bin nüfuslu bir ilçenin Belediye Başkanı buraya ne kadar yetebilir. Kamp alanı ücretsiz, kiralık çadırlar uygun fiyatlı. Burası Sit alanı olduğu için Kültür ve Turizm Baknalığı el atmalı. Ancak Bakanlık yapabilir. Belediye yıkmamalılar” diye konuştu.

İzmir’den geldiğini söyleyen Raşit Kozakçı ise “Salda Gölü hayal ettiğim gibi değil. Çok kalabalık ve çevre kirliliği çok fazla. Acilen koruma altına alınması lazım” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive