Alo İsrail malı mı? Alo hangi ülkenin? Alo İsrail’i destekliyor mu, İsrail’e destek veriyor mu? şeklinde araştırmalar yapan vatandaşların en çok merak ettiği konu Alo hangi ülkenin olduğu konusu oldu. Markanın menşei hakkında son dönemde gündem olan konular arasında yer alıyor. Vatandaşlar İsrail- Filistin Savaşı'nın ardından İsrail markalarına karşı boykot başlattı. Bu da vatandaşların hangi markanın hangi ülkeye ait olduğuna ilişkin olduğunu merak ediyor. Peki, Alo İsrail malı mı? İşte detaylar...

ALO İSRAİL MALI MI?

Alo İsrail malı mı? Alo hangi ülkenin, İsrail'i destekliyor mu? Alo, Procter & Gamble şirketine ait deterjan markalarından biri. Elde yıkama ve çamaşır makinesi deterjanları mevcuttur. Türkiye'de "Alo" olarak tanınan markanın orijinal ismi Tide'dir.

1943 yılında savaş zamanı P&G bilim adamları inatçı kirleri çıkarmak için tasarlanmış bir deterjan geliştirdi. Çamaşır deterjanı kumaşın içine derin etki gösteren sentetik yüzey aktif maddelerin birleşimi idi. Deneme Ekim 1946 yılında başladı. Ürün inatçı kirleri çıkarmak için dünyanın ilk deterjanı olarak ABD pazarında tanıtıldı. Bu zaman Unilever ve Henkel de kendi deterjan markalarını ABD pazarına sunmuşlardı. Pazara girdikten üç ay sonra, Tide çamaşır deterjanları arasında lider oldu ve kadınların güvenilir tercihi oldu.

Sonraki yıllarda markayı daha da geliştiren şirket, ürünlerini Kuzey Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika bölgelerinin piyasalarına sundu. Büyük ilgi gören ürünün satışları büyüdü. 1984 yılında marka sarı-turuncu renkli logosunu tanıttı. Procter & Gamble deterjan sektöründe rakiplerini engellemek için 1953 yılında Daz markası, 1967 yılında Ariel markası ve 1969 yılında Gain markalarını tanıttı. Ancak 2013 yılın raporuna göre her üç deterjan şirketinin değerleri milyar dolardan fazla markası olsa da, Alo deterjanı diğer ikisinden çok-çok ileridedir.

K Harfiyle Başlayan Şehir İsimleri: Türkiye ve Dünyadan K Harfi ile Başlayan Şehir Adları Neler? K Harfiyle Başlayan Şehir İsimleri: Türkiye ve Dünyadan K Harfi ile Başlayan Şehir Adları Neler?

Şu an Tide markası yaklaşık dünyanın 180 ülkesinde satış yapmaktadır. Latin Amerika ve Porto Riko'da Tide Ace ismi altında pazarlanmaktadır. Polonya'da evvelki yıllarda "Vizir" ismi ile satılan ürün yeni adla, Alo adı ile satılmaya başlandı. Türkiye'de 1976 yılından beri satış yapan Tide "Alo" ismi ile satılıyor.

ALO KİMİN, İSRAİL’İ DESTEKLİYOR MU, HANGİ ÜLKENİN?

Alo, Amerika Birleşik Devletleri merkezli Procter & Gamble (P&G) şirketinin bir markasıdır ve Amerika Birleşik Devletleri menşeli bir deterjan markasıdır. Alo ürünleri Amerika Birleşik Devletleri ve birçok başka ülkede satılmaktadır. Bilgilerim 2022 yılına kadar olan bilgilere dayanmaktadır ve daha sonraki değişiklikleri kapsamayabilir.

Alo deterjanlarının İsrail'de satılıyor olabilir, ancak Alo markası İsrail malı bir marka değildir. Alo, genel olarak Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir marka olarak kabul edilir. Deterjan markaları genellikle dünya genelinde ürünlerini satışa sunarlar ve bu ürünlerin menşei, üretim yeri veya pazarlama stratejilerine bağlı olarak değişebilir. Eğer Alo deterjanlarının İsrail'deki ürünleri hakkında kesin bilgiye ihtiyacınız varsa, Alo'nun resmi web sitesi veya yerel satıcılar ile iletişime geçmeniz en iyi yol olacaktır.

Kaynak: HABER MERKEZİ