Burdur’da oturan Ali Osman Özkan (49) Almanya’dan kesin dönüş yaptıktan sonra eşi ile birlikte kendisini hayır işlerine adadı. Özkan ve eşi Burdur İnsani Yardım Derneği’nde gönüllü olarak çalışıyor.

Babası 1973 yılında çalışmak için Almanya’ya giden Ali Osman Özkan, 1976 yılında annesi ve kız kardeşi ile birlikte Almanya’ya gitti. Bütün eğitim hayatı Almanya’da geçen Özkan daha sonra ticarete atıldı ve kendi inşaat şirketini kurdu. 2018 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yapan Özkan, eşi Fatma Özkan’la birlikte Burdur İnsani Yardım Derneği’nde gönüllü olarak çalışmaya başladı.

Bir çocuğun mutluluğuna vesile olmanın kendilerini mutlu ettiğini anlatan Özkan, “çocukluğum , gençliğim, bütün hayatım Almanya’da geçti. Baba mesleği olarak sıvacılık yaptım. Sonradan şirket kurduk. 2018’e kadar Almanya’da yaşadık. Ailecek karar verip vatanımıza dönmeye karar verdik. Türkiye’ye geldikten sonra tanıdıklarımız vasıtasıyla İHH Burdur Şubesi Başkanı Hüseyin Çetinkaya ve İHH ile tanıştık. Ben burada insanların ihtiyaçlarını gidermeyi, üzülen yüzlerini güldürmeyi, çocukları sevindirmeyi, hastaları ziyaret etmeyi istedim ve bu işe kendimi vakfettim. Başka bir iş yapmıyorum. Almanya’daki birikimlerimle burada biraz yatırım yaptık. Rabbim sağlık sıhhat verdikten sonra Burdur İnsani Yardım Derneği’nde Yardım Birim Başkanı olarak sabahtan çıkıp akşama kadar eşimle birlikte hizmet ediyoruz. İhtiyaç sahiplerine gıda kolisi, kıyafet gibi yardımlar götürüyoruz. Hallerini hatırlarını soruyoruz. Onların ihtiyaçlarını tespit ediyoruz. Daha sonra elimizden geldiği kadar elhamdülillah gidermeye çalışıyoruz. Renk, dil, ırk ayırt etmeden kimin ihtiyacı varsa onların ihtiyacını gidermek. Önemli olan budur. İhtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalışıyoruz” dedi.

Sabah 09.00’dan başlayıp akşam 18.-19’a kadar çalıştıklarını aktaran Özkan, “Allah rızası gözeterek çalışıyoruz. Hiç bir menfaat gözetmeden rabbimin rızası doğrultusunda bu işi yapıyoruz. Ramazan’da talepler çoğalıyor. Yoğunuz. Allah bağışçılarımızdan razı olsun. Bağışlarımız da çoğalıyor. Sadece Ramazan ayında değil 12 ay yardımlarımıza devam ediyoruz. Ne kadar çok insana ulaşabilirsek o kadar mutlu oluyoruz. Burada çalışmaktan çok mutluyum. İnsanların ihtiyacını giderip bize dua ettikleri zaman çok mutlu oluyoruz” diye konuştu.

İHH Burdur Şubesi Başkanı Hüseyin Çetinkaya’da yardım kuruluşunda faaliyet yürütmenin kolay olmadığını gönül erlerine, gönül yolcularına ihtiyaçları olduğunu söyledi. Ali Osman Özkan ve eşinin bu gönül yolcularından olduğunu anlatan Çetinkaya, “Burdur İnsani Yardım Derneği olarak ilimizdeki ihtiyaç sahiplerine, yetimlere, yoksullara ulaşmak için bir gayret içerisindeyiz. Bu gayreti gösterirken bize hakikaten gönlü ve bedeni ile kendini vakfedecek kardeşlere ihtiyacımız var. Gönüllülerimiz var. Almanya’dan dönüş yaparak aramıza katılan Ali Osman Özkan kardeşimiz bizim en büyük gönül yoldaşımız oldu. İyilik için, iyiliği her zaman her yerde yaymak için eşi ile birlikte günün tamamını vakfımıza ayırarak yardım toplama, yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştırma, çocukları sevindirme, yaşlıları ziyaret etme gibi faaliyetlerde bulunuyorlar. Yaptıkları çalışmalardan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.” diye konuştu.