KültürManşetALMAN DENECKE, YÖRÜK KÜLTÜRÜNE HAYRAN

5 sene ago

            PTT Burdur Baş Müdürü Nevzat Kazan, Alman vatandaşı Aliya Denecke’nin gazetede gör-düğü “Burdur’un kartpostal haberi” üzerine, istediği Karacaören Barajı Kartpostalını hediye etti.     

Ziyaret sırasında Baş Müdür Kazan, Denecke’ye Türk Kahvesi ikram etti. Türk Kahvesini çok beğendiğini dile getiren Denecke, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne uğrayarak Teke Yöresine ait çeşitli kitaplar ve broşürler aldı.

Almanya’nın Berlin şehrinde yaşayan Aliya Denecke (47), Kimya Laboratuarında asistan ola-rak çalıştığı özel bir fabrikadan malulen emekli ol-duktan sonra Berlin Hür Üniversitesinde Türk Dili Edebiyatı Bölümünü okumaya karar veriyor. Türk Dili Edebiyatı Bölümünde okuyan Denecke, TürKiye’ye gelerek Muğla ilinde staj gördüğünü belirtti. 3 yıl önce Türkiye’ye gelen Denecke, Yörük külTürüne hayran kaldığını ve yaşamını Türkiye’de eçirmeye karar verdiğini aktardı. Denecke, Yörük Kültürünü hayranlığı neticesinde, araştırmaya başlamış. Türk insanınını çok sevdiğini ve kendi vatanı olan Alman-ya’da kendisini yabancı gibi hissetmesi nedeniyle Türkiye’de kalacağını ifade etti. Yaklaşık 3 yıldır, Türkiye’de yaşadığını kay-deden Denecke, Muğla Fethiye’de yaşadığını ve son olarak da Burdur’un Gölhisar ilçesinde yaşa-maya devam ettiğini dile getirdi. Fethiye ilçesinde yaşadığı zamanlarda Halk Eğitim kurslarına katıla-rak El Sanatları Usta Öğreticisi Meryem Balıkçı’dan Yörük Kültürüne ait Kilim Dokumasını öğrendiğini belirtti. Yaklaşık bir ay öncede Gölhisar İlçesine taşınarak evinde bulunan Kilim Dokuma tezgahı ile Yörük Kültürüne ait desenleri kilimlere dokuyor. Denecke, İnsanını ve havasını sevdiği Gölhisar’da uzun yıllar kalmayı düşündüğünü sözlerine ekledi.

Haber: Turgay Dinler

Kodlama : SadeMedia Interactive