Burdur’un Yeşilova İlçesinde bulunan Yarışlı Gölü’nde konaklayan, flamingolar ilk kez böyle görüntüledi. İnsansız hava aracı gökyüzünde Allı turnalar ile birlikte süzüldü.

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Yarışlı Gölü flamingoların doğal yaşam alanları arasında yer alıyor. Afrika, Asya ve Güney Avrupa’da yaşadıkları bilinen flamingolar, her yıl olduğu gibi bu yılda Yarışlı Gölü’nde mola verdi.

Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Yarışlı Gölü’nde, Anadolu’da halk arasında “allı turna” olarak da bilinen binlerce flamingo ile görsel şölen yaşanıyor. Kuzey Afrika’dan göçen flamingolar, nisan sonuna kadar konakladıkları sulak alanda doğaseverler ve fotoğraf meraklılarının ilgi odağı oluyor. Yeşilova ilçe merkezine 25, Burdur il merkezine ise 40 kilometre mesafede bulunan ve Türkiye’de göçmen kuşlar için en önemli sulak alanlardan biri olan Yarışlı Gölü Sazlıkları’nda, günbatımıyla birlikte de güzel görüntüler ortaya çıkıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Burdur 6’ıncı Bölge Müdürlüğü Av ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Tamer Yılmaz tarafından Yarışlı Gölü’ndeki flamingoların Görsel şöleni kayıt altına alındı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü görüntüleri sosyal medya hesaplarından Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın “Allı Turnam” türküsünün müziği ile paylaşılan görüntülerin sonunda Neşet Ertaş’a saygıyla yazıldı.