BölgeGündemManşetAlageyiklerin neslini arttırmak için çalışmalar devam ediyor

3 ay ago

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne bağlı 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yıllardır sürdürülen alageyik türünün gen merkezinin korunması ve neslinin artırılarak devam ettirilmesi çalışmaları kapsamında yeni yol haritası için eylem planı çalışmaları yapıldı.

Türkiye’ye özgü ve son yıllarda nesli tükenme tehlikesi altında bulunan alageyiklerin doğal yaşam ortamları olan Antalya Düzlerçamı bölgesinde 1966 yılında yalnızca 7 adet birey ile başlatılan çalışmalar ile ilk olarak 1970 yılında kurulan Düzlerçamı Alageyik Üretme İstasyonunu kurulmuştur. Yürütülen koruma çalışmaları ile artış sağlanan alageyikler 2003 yılında daha geniş ve uygun koşullara sahip Eşenadası Alageyik Üretme İstasyonu’na nakledilmişti…

6. Bölge Müdürlüğü, Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü, Üretme İstasyonu çalışanlarının katılım sağladığı mini bir çalıştay ile alageyikler için önümüzdeki yıllarda yapılması gereken koruma ve izleme çalışmaları, istasyonun fiziki ihtiyaçları, türün yeni yaşam alanlarına transferi ve ulusal-uluslararası tanınırlığının arttırılmasına yönelik bir yol haritası belirlendi.

Kodlama : SadeMedia Interactive