EğitimEkonomiManşetAlaca Dokumaları il dışına açılıyor

5 sene ago

Burdur’un simgesi haline gelen Burdur Alaca Dokumaları il dışına açılıyor. İl dışından gelen misafirlere hediye edilen, ilimizi ziyarete gelen siyasilere ve bürokratlara mutlaka tanıtılan alaca dokumalarının, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in girişimiyle, beş yıldızlı otellere ve tatil köylerine pazarlaması ve satışı yapılacak.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur alaca dokumalarının 5 yıldızlı otellere satışının yapılması için çalışma başlattıklarını açıkladı. Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’e açıklama yapan Başkan Ercengiz, projeyi önümüzdeki yaz sezonuna yetiştirmek için özel bir pazarlama ekibi kuracağını dile getirdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, AB projesi olarak başlayan ancak proje bittikten sonra atölyede üretimine devam edilen Burdur’un simgesi alaca dokumalarının, 5 yıldızlı otellere ve tatil köylerine satışının yapılması için firmalarla görüşmeler yaptıklarını açıkladı.

Alaca Dokumalarını Türkiye’ye tanıtmak istediklerini vurgulayan Başkan Ercengiz; “Amacımız; markalaşmak… Bundan sonraki aşamada marka olarak tanıtmak ve ardından pazarlamasının yapılmasını sağlamak. 5 yıldızlı otellerin, tatil köylerinin tamamında satış yapan mağazalar var. İşbirliği yapabileceğimizi düşündüğümüz firmalarla satış için bir çalışma yapacağız. Resmen bir pazarlama ekibi kurup, satış ve pazarlamasını önümüzdeki sezona yetiştirmeye çalışacağız” dedi.

ALACA DOKUMALARINA MARKA TESCİLİ

Alaca Dokumalarının, şehrimizde AB projesi olarak başladığını hatırlatan Ali Orkun Ercengiz, “kadınlarımız evinde boş oturmamalı, daha üretken olmalı. Dünyanın her yerinde, artık her konuyla ilgili üretim yapılıyor. Önemli olan arz-talep dengesi içerisinde talep yaratmak. Biz bu talebi bulabilmek için de biz mutlaka bir pazar oluşturmalıyız. Bu pazarın oluşması için alaca dokumalarının tanınması lazım. Tanınması için bir markası olması lazım. Geriye doğru giderek nereden başlayacağımıza karar verdik. Bunun için, alaca dokumalarının patent başvurusunu yaptık” şeklinde açıklama yaptı.

KADIN EL EMEĞİ PAZARI KURULACAK

Daha önce İstasyon Caddesi’nde kadınların el emeği ürünlerinin satışını sağlayacak bir Pazar kurulacağını açıklayan Başkan Ercengiz, konuyla ilgili gelişmeleri de gazetemiz okurları ile paylaştı. Bu çalışmanın yapılabilmesi için, önce caddeye seyyar arabalar yerleştirileceğini dile getiren Ercengiz, “Daha sonra ihalesini yapıp, hem istihdam hem farklı bir görüntü yaratmaya çalışacağız” diye konuştu.

SOKAK MÜZİSYENLERİNİN KALDIRILMASINA TEPKİ!

Geçtiğimiz günlerde, cadde de müzik yapan genç müzisyenlerin vatandaşların şikayeti üzerine, polis tarafından kaldırılması olayını hatırlatan Başkan Ercengiz, “İstasyon Caddesi ile ilgili çekincem şu; geçenlerde o cadde de sokak müzisyeni arkadaşlar müzik yapıyorlarmış, vatandaşlar rahatsız olmuş, polis o çocukları oradan kaldırdı. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Haftanın 7 günü şehrin her noktasında gürültü kirliliği var. Vatandaşımız belki çaresizliğinden belki de alışkanlığından sokaklarda düğün yapmaya başladı. Silah atılıyor. Şehir merkezinde bunlar olurken, orada gürültü patırtısı çok da taciz niteliğinde olmayan 3-5 müzisyen kardeşimizin müzik yapmasına tahammül edemeyen bir anlayışla karşı karşıyayız. Bunu kabul etmek mümkün değil. Defansif bir anlayışla sorunları çözemeyiz” vurgusu yaptı.

‘İSTASYON CADDESİ’NİN ÜNÜ HIZLA YAYILIYOR’

‘Çağdaş bir şehir yaratma’ hayalini her fırsatta dile getiren Başkan Ercengiz, bunu gerçekleştirmek için yaptıkları çalışmaların içselleştirilmemesinden yakındı. İstasyon Caddesi’nin marka değerinin her geçen gün arttığına dikkat çeken Ercengiz, “Herkes Burdur’da bir şey olmamasından şikayetçi. Bunu içselleştirip, yaşamak yerine ‘ben memnundum, eskiden arabamı kapımın önüne koyuyordum, başkan yolu kapattı, arabamı koyacak yer bulamıyorum’ şikayet bu… Şu anda o caddenin marka değeri, o caddenin marka değeri Akdeniz bölgesinde hızla yayılıp duyulmaya başladı. Bir İstasyon Caddesi’nin fotoğraflarını çekip, bunu uygulamak isteyen insanlar var. Bu konuda samimi söylüyorum. Bundan da gurur duyuyorum. Belki vatandaşımız karşı tarafında yayalaşmasını isteyecek. Doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum. Yeniden aktive edilen Burdur Şehir Kulübünü’de çağdaşlaşma adına yapılan projeler örnek gösteren Ercengiz; “Çağdaşlaşma adına, daha çok birbiriyle iletişim kurmasını sağlayan bir yapıyı sağlamaya çalışıyoruz. Buna Şehir Kulübümüzü de örnektir. Şu anda boş masamız yok. Orada sezonla birlikte, profesyonel bir ekip haftada iki gün canlı müzik yapacak. Eğitim Fakültemizden de destek isteriz.” diye konuştu.

Başkan Ercengiz, alaca dokumalarına patent alınması için başvuruda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive