KültürManşetALACA DOKUMA kültürü yaşatılıyor

1 sene ago

Burdur kültürünün parçalarından biri olan alaca dokumaları kültürü yeniden yaşatılıyor. Burdur Alaca Dokumaları, ANELSANDER(Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği) iş birliği ile düzenlenen 24 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında yapılan Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ne katıldı. Burdur Alaca Dokumaları, üzerine ilk kez işlenen ebru sanatı uygulamasıyla festivalde görücüye çıktı.

El Sanatları Bayramı’na 22 ülkeden 65 sanatkâr, 24 branşla 80 Türk sanatkâr katıldı. Cam ve ahşap teması ile yapılan ortak çalıştayda, farklı etkinliklerle atölye uygulamalarına da yer verildi. Burdur Alaca Dokumaları da atölye uygulamaları arasında yerini aldı. Burdur sevdalısı, hemşehrimiz, Sanatkâr Esengül Boyacıoğlu İnalpulat tarafından ilk kez Burdur Alaca Dokumalarına işlenen ebru tekniğiyle, Alaca Dokumalar; yeni bir boyut kazandı. Düzenlenen Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali’ne 200’den fazla ürün sergileyen Burdur Belediyesi, fuarda peştamal, şal, masa takımları, ipek şallar, çanta, tül, yazlık elbise olarak işlenmiş dokumaların yanı sıra Burdur yöresine özgü, İbecik dokuması namazlık tüllerine de yer verdi.

2005 yılında unutulmaya yüz tutmuş olan Alaca Dokumaları, Burdur Belediyesi öncülüğünde Sebahatin Akkaya’nın başkanlığı döneminde,  Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu tarafından projelendirilmesiyle hayat buldu. Burdur Belediyesi’nce Geleneksel El Sanatları Burdur Alaca Dokuma Projesi kapsamında bugüne kadar eğitim alan 66 kadın, 700’e yakın motif ve desen oluşturdu. Tüm bu hazırlanan motif ve desenlerde Burdur’a özgü karakteristik ürünlerinde nitelikleri ortaya çıkmaya başladı. Geleneksel El Sanatları Burdur Alaca Dokuma projelerine ilgi gösteren 160 Burdurlu kadına eğitim verilirken, projede dokumacılığın hangi aşamada olduğu göstermesi açısından önem taşıyan ve evlerinde bunu dokumak isteyen kadınlara yönelik de hem eğitim, hem de onları tezgâhlandırma projeleri planlanıyor.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in çabalarıyla B’laca olarak marka tescili yapılan ve ürün çeşitliliği zenginleştirilen ulusal ve uluslararası festivallerde ödül alan Alaca Dokumaları 1892 yılında Şikago’da uluslararası alanda ödül alan ender Türk El Sanatı olarak yerini koruyor.

Burdur Belediyesi’nce programlanan projelerde, Geleneksel El Sanatları Burdur Alaca Dokuma’larını güçlendirmesi açısından, önümüzdeki sene düzenlenecek olan Uluslararası El Sanatları Festivali’nde Al Yazma Kilimleri’nin de, Alaca Dokumalarla birlikte yerini alması için çalışmalar sürdürülüyor…

Burdur Alaca Dokuması, Ebru sanatı  uygulaması ile 20.Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivalinde….

ANELSANDER Başkanı Uğur Bent “Atölye uygulama çalışmasında Ebru Sanatı ile ilk kez geleneksel dokumalara özel uygulamalar yapacak değerli sanatkarımız Esengül Boyacıoğlu İnalpulat Büyükçekmece’de…” dedi.

ANELSANDER ( Anadolu El Sanatlarını Yaşatma ve Geliştirme Derneği) Başkanı Uğur Bent‘indaveti üzerine bizde bu festivaldeyiz diyen Esengül (Boyacıoğlu) İnalpulat  “enim dedelerimin iş kolu olan Alaca dokumasını yaşatmak için bu Festivalde  farklı bir uygulama yapmak istedim” dedi….

Burdur’ da dokumacılığın tarihi M.Ö. 5600-5400 yıllarına dayanmakta olduğunu ve 1879 yılında 30-40 kadar dokuma fabrikası, 1890’ lı yılların başından itibaren Burdur’da dokuma pazarı kurulduğunu, hatta 1892 yılında Şikago’ da düzenlenen uluslararası fuarda altın madalya aldığını duyarak büyüdüğünü hatırlatan Esengül (Boyacıoğlu) İnalpulat, “19.yüzyılın  başlarında dokumacılığın yaygın olduğu Burdur’da Cumhuriyetin ilanı ile 1931 yılında Dedem Ziya Boyacıoğlu başkanlığında  “DokumacılarCemiyeti” nin ve 1936 yılında 40 ortak ile Burdur Dokumacılar Yapış ve Satış Kooperatifi kurulduğunu, Kooperatifin 31 Ocak 1954 toplantısında Şevki Boyacıoğlu başkanlığında “Halıcılık” ilave edilerek ismi “ Burdur Dokumacılar ve Halıcılar Yapış ve Satış Kooperatifi” olduğunu biliyorum… Uzun bir aradan sonra 2005 yılında unutulmaya yüz tutmuş olan Alaca Dokumasını, Burdu Belediyesi 2005 yılında Burdur Belediyesinde,Hasan Duygulu tarafından projelendirilerek tekrar hayat bulmasına sevindiğini, İki geleneksel sanatlarımızı birleştirerek farklı bir yaklaşımla bu sanatları yaşatmak amacıyla bu festivalde Ebru  İşliği olarak, Alaca dokumasına ebru sanatı  uygulaması yaptık..Bana bu fırsatı veren Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür ederim.” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive