ManşetAlabaş turpu, diğer turpların pabucunu dama atacak

2 sene ago

Farklı yörelerde yer lahanası, cehennem topuzu, alabaş turpu olarak anılan bitkinin yurt dışında bilinen ve Türkiye’de kullanılan bir diğer ismi de kohlrabi.

İçeriğinde neler var derseniz alabaş, özellikle vücudumuz için gerekli olan besin lifleri açısından oldukça zengin. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral olarak da vücudumuza katkılarının büyük olduğu biliniyor. A, C ve B vitamininin birçok çeşidini içinde barındıran alabaş; kalsiyum, potasyum, fosfor ve demir gibi mineraller bakımından da oldukça güçlü bitkilerden. Tüm bu vitamin ve mineraller sayesinde antioksidan özelliği de gösteren güzeller güzeli bitkinin çeşitli kanser türleri üzerinde de oldukça olumlu etkileri olduğu söyleniyor.

Ülkemizde en çok Karadeniz ve Marmara Bölgelerinde yetiştirilen Alabaş Turpu artık Burdur’da da yıllardır bahçesinde sadece yeşil sebze üretimi yapan Mehmet Yılmaz tarafından üretiliyor.

Üretici Mehmet Yılmaz; “yaklaşık iki yıldır bu turp çeşidini Burdur’da üretmeye çalışıyorum. Geçen yıl İzmir ilinden getirttiğim alabaş turplarını Burdur halkı ile tanıştırdım. Herkes çok sevdi. Ben de bunu kendim Burdur’da yetiştirebilirim diyerek çalışmalarına başladım ve bunu uzun uğraşlardan sonra başardım. Alabaş turpunun sağlık açısından da bir çok faydası var. Lezzet olarak ta diğer turplardan daha farklı. Fiyatı biraz yüksek diğer turplara oranla ama lezzet ve sağlık açısından olan faydalarından dolayı çok tutuluyor. Ayrıca Akdeniz Bölgesinde yetişmeyen bu turp cinsini Burdur’da yetiştirdiğim için çok mutluyum” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive