MUHAMMET FATİH BAŞCI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Burdur programı kapsamında Yeşilova ilçesinde vatandaşlarla buluştu, esnaf ziyareti yaptı.

Yeşilova’da vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılanan Akşener burada yaptığı konuşmada, “Bu ülkenin kaynakları var, refah seviyesinin yüksek olduğu bir yönetimi hak ediyor. Bu fakirliği, yoksulluğu ortaya koyan şey, birincisi iş bilmezlik, ikincisi kayırma, üçüncüsü Türkiye’nin içinde bulunduğu bu şartları unutmak, sizi unutmak. Saraya girince sizin gözlerinizin içine bakmayı, sizi dinlemeyi unuttular; hırsızlık, israf ve yolsuzluktur. Allah bana bunların bütün hortumlarını kesmeyi nasip etsin” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnaf ziyareti için Burdur’a geldi. Akşener, Burdur’un Yeşilova ilçesinde esnaf ziyareti öncesinde burada toplanan kalabalığa seslendi. Kendisini dinlemeye gelen bir şehit babasının elini de öpen Akşener şunları söyledi:

“Şu anda işinizi gücünüzü bırakıp burada bulunmanız benim için çok önemli, hakkınızı helal edin. Cenabı hak beni sizlere karşı mahcup etmesin. Beni sizin hakkınızı alıp yandaşlara verenlerden eylemesin. Tam 2,5 yıldır il il, ilçe ilçe, sokak sokak, esnaf esnaf geziyorum. O dükkanların içindeki insanların dertlerini dinledim o dertleri kamuoyuyla paylaştım. Çok uzun zamandır sizin dertlerinizi dinleyen ve buna çözüm üreten bir siyasi sitem yok. Seçim zamanı bizi birbirimizle düşman edip sizi karşı karşıya getirip oylarınızı alıyorlar ondan sonra da arkalarına bakmadan gidiyorlar. Buna son vermenin yolu sizin seçmen olarak velinimet olmanızı bilmeniz, ben dahil herkesi karşınızda hazırola çekmenizdir. Oylarınızı çok kıymetli hale getirmenizdir.

“YOLDA GELİRKEN TARLADAKİ EKİNLERİNİZİN CÜCÜK KALDIĞINI GÖRDÜM”

2 bin 500 lira maaş alan emekli kardeşim torununa bir lira verebilir misin, hediye alabilir misin, mutfağı geçindirebilir misin böyle bir düzende. Sadece 24 milyar lirayı Sayın Erdoğan’ın aile dostunu Haririlerin cebine koydular. Yolda gelirken tarladaki ekinlerinizin cücük kaldığını gördüm çünkü hem ilaç atamamışsınız hem de gübre atamamışsınız. Ben İzmit’in bir köyünde doğdum, hem mısır, hem ayçiçeği, hem koyun, keçi hem de tütün yetiştiricisi bir babanın kızıyım. 24 milyar lira ile sizlerin en azından nisan ayında atacağınız gübre size ücretsiz verilebilirdi.

Senin çocuğun umutsuz bir şekilde üniversite bitirip evinde oturursa, umudu kalmamışsa buna karşılık 5 maaş, 10 maaş, 15 maaş alan danışmanlar varsa işte bu ülkede harami bir düzen vardır. Bu harami düzeni helal oylarınızla, çiftçimizle, besicimizle, esnafımızla, emeklilerimizle, atanamayan öğretmenlerimizle, 3600 ek gösterge bekleyen insanlarımızla ister önce ister zamanında o sandıkta demokrasi içerisinde birlikte yıkacağız inşallah. Allah bu ülkenin kaynaklarını sizlere kullanmayı nasip etsin. Bu ülkenin kaynakları var, refah seviyesinin yüksek olduğu bir yönetimi hak ediyor. Bu fakirliği, yoksulluğu ortaya koyan şey, birincisi iş bilmezlik, ikincisi kayırma, üçüncüsü Türkiye’nin içinde bulunduğu bu şartları unutma, sizi unutmak. Saraya girince sizin gözlerinizin içine bakmayı, sizi dinlemeyi unuttular; hırsızlık, israf ve yolsuzluktur. Allah bana bunların bütün hortumlarını kesmeyi nasip etsin.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, daha sonra ilçede esnafları ziyaret etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in dinlediği bir esnaf, “Bir gölümüz vardı göl sayesinde yaz biraz hareketleniyordu, yazımızı kışımızı kurtarıyordu ama işler bitti. Sabahleyin 07.00’de açtık dükkanımızı. Şu dışarıdan gelen arkadaşlar su, sigara aldılar. 46 köyümüz pazara geliyor akşama kadar siftah yapacağız diye bekliyoruz” diye dert yandı.

Akşener’e ilk girdiği dükkanda bölgenin meşhur ürünlerinden lavanta gazozu ikram edildi. Akşener’in “İşler nasıl” diye sorması üzerine esnaf, şunları söyledi:

“Sorma bitti, bir gölümüz vardı göl sayesinde yaz biraz hareketleniyordu, yazımızı kışımızı kurtarıyordu ama işler bitti. Sabahleyin 07.00’de açtık dükkanımızı. Şu dışarıdan gelen arkadaşlar su, sigara aldılar. 46 köyümüz pazara geliyor, akşama kadar siftah yapacağız diye bekliyoruz. İki evladım var, kızım iki tane üniversite bitirdi 87 puan aldı, Türkiye’nin en ücra köşelerini bile tercih etti, iki sene üç sene mücadele etti, yıllarca KPSS’ye girdi nihayet 41 yaşında bebeği oldu. Bıraktı, olmadı. Bu çocuğun hakkı nereye gidecek, kimden alacağız?”

Akşener ise “Böyle bir kayırma, yandaş kayırma, dayı sorma zaman zaman olurdu onları da eleştirirdik ama böylesi hiç olmadı. Hayat hakkı yok, farklılığa hayat hakkı yok. Kızınızın konumundaki pek çok gencin gençliğini çaldılar, umutlarını hayallerini çaldılar. Ama bunun vebali çok yüksek” diye yanıt verdi.  Esnaf da “Hiç hakkımı helal etmiyorum” karşılığını verdi.

Akşener’in Yeşilova’da ziyaret ettiği bir fırıncı ise işlerinin durumu hakkında “İdare ediyor, pek iyi sayılmaz” dedi. Akşener’in “Pandeminden önce kaç çuval işliyordunuz, şimdi kaç çuval işliyorsunuz” diye sorması üzerine fırıncı, “O zaman 10-12 çuval işliyorduk şimdi 5 çuvala düştü. Şu anda işçi çalıştıramıyoruz kendimiz çalışıyoruz, önceden 5-6 kişi çalışıyorduk” dedi.

Akşener’in ziyaret ettiği bir erkek kuaföründeki işsiz bir genç, “Güvenlik görevlisiydim şu sıralar işsizim. Şu anda eşim çalışıyor da onun sayesinde yoksa hepten bittik yani” diye konuştu.