İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Burdur programı kapsamında Bucak ilçesini ziyaret etti. Akşener, kendisini karşılayan kalabalığa konuşurken esnafları da ziyaret etti.  Akşener, “Siftah yapmayan esnafın ahıyla gidiyorlar, gebe ineğini ağlayarak kesime gönderen besicinin göz yaşlarının ahıyla gidiyorlar.” dedi.

Meral Akşener, bugün Burdur’un Bucak ilçesinde yurttaşlara hitap etti. Akşener, konuşmasına, “20 Ocak 2020’den beri il il, esnaf esnaf, arkadaşlarımla birlikte bazen ev ev geziyoruz. Bugün de Bucak’tayız… En az 15 yıldır esnafın adını siyasilerin dilinden duyan var mı? Duyamazsınız. Çünkü çok rahat ediyorlar, ‘şuculuk buculuk’ ile politika yapmak dünyanın en rahat işi. ‘Şapkamı assam, ceketim assam bana oy verirler’ nobranlığı, saygısızlığı sürüyor. Evet bitti, beraber bitirdik, daha da beraber bitireceğiz” diyerek başladı.  

“AYIN 10’UNA KADAR 5 LİRAYLA GEÇİNECEĞİM”

Akşener’in mikrofon uzattığı bir genç, Ankara’dan Burdur’a üniversite okumak için geldiğini belirterek şöyle konuştu:

“Ben, buraya Ankara’dan geldim başkanım. Ben buraya geldim, okumaya. 850 lira veriyorlar. 5 lira param yok. Ayın 10’una kadar 5 lirayla geçineceğim. Ben, bu düzene karşıyım. Dört tane evi olan adama burs veriyorlar, benim bir tane evim var Ankara’da, burs vermiyorlar. Böyle bir düzen için yaşıyoruz.”

“BEN SÜRTÜK DEĞİLİM, ‘SÜRTÜK’ DİYEMEZSİNİZ”

Akşener’in mikrofon uzattığı bir kadın yurttaş ise 65 yaşında olduğunu belirtti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin dünkü grup toplantısında söylediği sözlere tepki göstererek, “Sürtük değiliz. 50 senedir kocamla yaşıyorum. 14 senedir kocam felç. Kimsenin yüzünü bakmıyorum. Allah’tan başka kimseyi bilmiyorum. 15 yaşında evlendim. Ben sürtük değilim, ‘sürtük’ diyemezsiniz” diye konuştu.

Akşener, bunun üzerine konuşmasını şöyle sürdürdü:

“NAMUSUN ÜZERİNE YEMİN ETTİN. O YEMİNİ BOZDUN”

“Bu abla dedi ki ‘Ben oruçluyum şu anda, 14 yaşında evlendim, kocamdan başka bir erkek görmedim, Allah’tan başka kimseye biat etmedim ve ben sürtük değilim’. Sayın Erdoğan duydun mu? Bu ablayı duydun mu? Sen Cumhurbaşkanı’sın, bir yemin ettin Sayın Erdoğan. Hepimizin Cumhurbaşkanı olacağına yemin ettin, namusun üzerine ettin Sayın Erdoğan. Bu ablanın da benim de senin de onun da Cumhurbaşkanı olmaya yemin ettin. Bizim namuslarımıza haksız yere, hukuksuz yere iftira atan, el uzatan olduğu zaman o eli kırmak üzere yemin ettin, namusun üzerine yemin ettin. O yemini bozdun. Şimdi, şehirli kadınlar kızdı zannettin değil mi? Bak, baş örtülü, tülbent örtülü bir ablamız bu. Şimdi namusunun üzerine ettiğin yeminini bozdun ama ilk defa bozmuyorsun. O Cumhurbaşkanlığı yeminin her bir kelimesini bozdun. Ama üzülme ablacım; az kaldı, gidiyorlar. Şu gencin ahıyla gidiyorlar, senin ahınla gidiyorlar, siftah yapmayan esnafın ahıyla gidiyorlar, gebe ineğini ağlayarak kesime gönderen besicinin göz yaşlarının ahıyla gidiyorlar. Bugün burada size bir şeyler anlatacaktım ama ablam benim vicdanımı da kalbimi de beynimi de yaktı ama namusu üzerine yemin edenler yeminini bozdukları zaman hem dahilde hem hariçte ceza görürler. Bugün bir şey yapılamazsa bile kalpte, vicdanda, ahirde ceza görürler ve bu ceza elbette vicdanlarımızda verilecektir.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuşmasının ardından ilçedeki esnafın ve vatandaşların sorunlarını dinledi. Bir kadın yurttaş, yaşadığı sorunları Akşener’e anlatırken gözyaşlarını tutamadı ve “Bizim paramızla ona buna yardım ediyor, bıktık artık. Oğlumla ikimiz, perdeyi çekiyoruz, kedilerimizle yaşıyoruz. Ne kedilerin hakkı var ne bizim hakkımız var. Elimizden ekmeğimizi almaya çalışıyorlar, bıktık artık. Yıllarca perdeyi açmıyorum, insan yüzü görmeyeyim diye. Sizi görmek için geldim” dedi.   

“ÇOCUK GELİYOR, ALACAK BİR ŞEY BULAMIYOR, SAKIZ ALIYOR”

Akşener’in ziyaret ettiği bir bakkal, “İşler durgun. Fiyatlar her geçen gün artıyor. Toptancı, her gelişinde bir fiyat koyuyor. Önceden koli boşaltmayı yetiştiremezdim. Şu anda leblebi olmuş 60 lira, burası dar gelirli bir ilçe, alamıyorlar ki. Tezgahımın üzerinde en ucuzu sadece sakız, o da 50 kuruş. Çocuk geliyor, alacak bir şey bulamıyor, sakız alıyor” dedi.

“ELİMİZDEN EKMEĞİMİZİ ALMAYA ÇALIŞIYORLAR, BIKTIK ARTIK”

Ziyaretler sırasında Akşener’e yaklaşan Bucaklı bir yurttaş, yaşadığı sorunları anlatırken gözyaşlarını tutamadı ve şunları söyledi:

“Bizim paramızla ona buna yardım ediyor, bıktık artık. Oğlumla ikimiz, perdeyi çekiyoruz, kedilerimizle yaşıyoruz. Ne kedilerin hakkı var ne bizim hakkımız var. Elimizden ekmeğimizi almaya çalışıyorlar, bıktık artık. Yıllarca perdeyi açmıyorum, insan yüzü görmeyeyim diye. Sizi görmek için geldim. Kılıçdaroğlu’na yetişemedim. Bizim paramızla ona buna yardım ediyor. Birbirimize selam vermeyi unuttuk artık.”

Akşener, ziyaret ettiği bir esnafın eşi ile telefonda görüştü. Akşener, “Şimdi kocanla konuşurken dün akşam kuru fasulye pişirmişsiniz, bu akşam kaldı mı kuru fasulye, onu sormak için aradım, ne yapacaksın akşama” diye sordu. Telefonu kapatmasından sonra Akşener, “‘Çocuklara öğlen patates yaptım, akşama da mercimek koydum’ dedi ve bu dükkan orta düzeyin üstünde geliri olan bir ailenin dükkanı” diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Burdur programını Kocaaliler Belediye Başkanı Selahatdin Gökçe’yi ziyaret ederek tamamladı.