Ankara’da, Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminde Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 469 sanığın yargılandığı davada, haklarındaki hükümler Yargıtay 3. Ceza Dairesince bozulan 39 sanığın duruşması başladı. Sanıkların tutuklu ve tutuksuz olarak duruşmaya katıldığı belirtildi.

2024 YKS Sonuçları Açıklanıyor! İşte Açıklanma Tarihi ve Detaylar 2024 YKS Sonuçları Açıklanıyor! İşte Açıklanma Tarihi ve Detaylar

Tanıklar ve Sanıkların Savunmaları

Mahkeme Başkanı, duruşmada tanıkların ifadelerine geçilmeden önce tutuksuz sanıklara bilirkişi raporuna ilişkin savunma yapma fırsatı verdi. Tanıkların ardından, tutuksuz sanıkların avukatları, müvekkillerinin duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti. Savcı da vareste taleplerinin kabulünü istedi ve mahkeme bu talebi kabul ederek duruşmaya devam etti.

Eski Konya 3. Ana Jet Üs Komutanı’nın Savunması

Eski Konya 3. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar’ın avukatı, müvekkilinin olaya ilişkin kamera kayıtları üzerinden savunma yapmak istediğini belirtti. Şahar, “Darbeye karşı elimden geleni yaptım” diyerek suçlamaları reddetti ve beraatini talep etti.

Yargıtay Kararının İncelenmesi

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını inceledikten sonra 39 sanık hakkındaki hükümleri bozmuştu. Daire, bazı sanıkların eylemlerinin “suça yardım” kapsamında olmadığına ve “asli fail” olarak cezalandırılmaları gerektiğine hükmetmişti. Ayrıca, eski Konya 3. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Haluk Şahar’a verilen hükmün de eksik inceleme nedeniyle bozulmasına karar verilmişti.

Kaynak: Haber Merkezi