Burdur İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 6. Tarım ve Hayvancılık fuarında açmış olduğu stant da vatandaşları akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgilendiyor. Çalışmalar hakkında konuşan İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, “Burdur şu an da ülkemizde bu konudaki en iyi illerden bir tanesi, bölgemizde de birinci durumda.” dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı, halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uygunluğunun azalmasına, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına ve tedavi maliyetlerinin artmasına neden oluyor. Burdur’da da vatandaşlara akılcı ilaç kullanımı konusunda sürekli uyarılarda bulunan İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, 6. Tarım ve Hayvancılık Fuar’ını fırsata çevirerek stant açtı ve vatandaşları akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgilendirdi.

“Burdur Bölgemizde birinci durumda”

‘İnsanlar da kulaktan duyma bilgilerle ilaç kullanımı var’ diyen Burdur İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram; “Bu konuda bakanlığımız tarafından yürütülen akılcı ilaç kullanımı çalışması var. İlimiz de bu konuda en etkin çalışmaların yapıldığı illerden bir tanesi. bölgemizde de birinci durumda.” dedi.

Gazetemiz muhabiri Muhammet Fatih Başcı’ya konuşan İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram; “Malumunuz ülkemizde bilinçsiz ilaç kullanımı, özellikle antibiyotikler ve diğer ilaçlar konusunda son derece fazla. İnsanlar da kulaktan duyma bilgilerle ilaç kullanımı var. Bu konuda bakanlığımız tarafından yürütülen akılcı ilaç kullanımı çalışması var. İlimiz de bu konuda en etkin çalışmaların yapıldığı illerden bir tanesi. Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde eczacı arkadaşlarımız ve diğer çalışanlarımızla her fırsatta bu konuda tanıtım ve farkındalık çalışmaları yapıyoruz. Hekimlerimizin iş birliği ve yine eczanelerimizin de katkısı sayesinde çok önemli aşamalar kaydettik. Burdur şu an da ülkemizde bu konudaki en iyi illerden bir tanesi, bölgemizde de birinci durumda. Fuar’ımızı da bu konuda fırsat olarak gördük, stantımızda vatandaşımızı bilgilendirici broşürler ve uzman arkadaşlarımız tarafından bilgilendirmeler yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

-Muhammet Fatih Başcı