ManşetÜniversite-MAKÜAkif’in Üniversitesi’nden teröre karşı anlamlı duruş

4 sene ago

Bundan 10 yıl önce 01.03.2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla Burdur ilinde kurulan, 17 Mart 206 tarihinde ise tüzel kişiliği ile faaliyetlerine başlayan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi‘nde (MAKÜ) 10. yıl coşkusu devam ediyor. MAKÜ’nün 10. yıl etkinlikleri çerçevesinde 23 Mart 2016 Çarşamba günü  kortej yürüyüşü düzenlendi. “Asım’ın neslini yetiştiren Burdur‘un gözbebeği, yükselen değeri” MAKÜ’nün 10. yaşını kutlama münasebetiyle organize edilen yürüyüşe, teröre karşı yükselen tepki, ortak tavır, ayrı bir anlam kattı.

Köprübaşı mevkii’nde başlayan kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam etti. 10. kuruluş yıl dönümü adına Atatürk Anıtına MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz çelenk koydu. MAKÜ ailesinin katıldığı etkinlikte Saygı Duruşu’nun ardından, adını aldıkları ismin kaleme aldığı İstiklâl Marşı coşkuyla okundu.

MAKÜ’nün 10. kuruluş yıldönümü yürüyüşüne ‘terör tepkisi!’ damgasını vurdu. Türkiye’nin içinde bulunduğu terör sarmalına karşı, kararlı duruş Akif’in adını taşıyan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden geldi. Öğrencilerin taşıdığı “Asım’ın Nesli Teröre karşı tek yürek pankartı” en öne çıkan mesaj olurken, Üniversiteli öğrenciler, “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez, Ne Mutlu Türk’üm diyene” sloganları ile yürüdüler. Meydan’daki programın ardından 10. yıl etkinliği MAKÜ Konferans Salonu’nda biniş giyme töreni ile sürdü. MAKÜ’nün büyüme ivmesinin, gelişme çizgisinin bundan sonraki süreçte artarak devam edeceğini vurgulayan Rektör Korkmaz, 10 yıllık üniversite geçmişinin katlanarak nice 10 yıllara ulaşmasını hedeflediklerini dile getirdi. Rektör Korkmaz, önümüzdeki dönemde Diş Hekimliği, Spor Bilimleri ve İletişim Fakültesi’nin açılacağını da sözlerine ekledi.

Ali KAPAN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive