KültürManşetÜniversite-MAKÜAKİF’in Burdur’una ve Üniversitesi’ne; yakışan etkinlik

3 sene ago

Vatan Şairi, büyük dava adamı Mehmet Akif’in adını taşıyan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi adına yakışır bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Tarım eski Bakanlarından Sami Güçlü’nün öncülük ettiği, okuma dersleri etkinlikleri artık Anadolu Mektepleri projesine dönüşüyor. 25-28 Ekim 2016 tarihlerini arasında Burdur, Anadolu Mekteplerinin ilk organizasyonunun adresi olacak.

Burdur’un ve MAKÜ’nün yer aldığı bu kültür projesinde; Türkiye’nin pek çok yerinden öğrenciler ilimizde buluşacak. Etkinlikler boyunca Burdur’da 20 şehirden 300’e yakın öğrenci ve öğretim görevlisi misafir edilecek, Mehmet Akif üzerine 130 sunum yapılacak.

Proje hakkında konuşan Sami Güçlü, “öğrencilerimizin değerli bir hayat yaşaması için bazı temel değerlere sahip olmak gerektiğini anlamalarına yardımcı olmak için önce okuma gruplarını başlattık. Şimdi de Anadolu mektepleri projesine geçiş yapıyoruz. Gruba katılan öğrencilerimizin kendini yetiştirmesi, bilgi ve kültürel yönden bir derinlik kazanmasına özen gösteriyoruz. Temel olarak kendisine, ailesine, milletine ve insanlığa faydalı olması için, içinde yaşadığı dünyayı tanıma ve anlama üzerine özgün bir bakış açısını geliştirmesine katkı sağlıyoruz” dedi.

“OKUMA GRUPLARINDAN ANADOLU MEKTEBİ”nin ilk harcı Burdur’da atılıyor

Tarım eski Bakanlarından Sami Güçlü, üniversite hocalığı döneminde başlattığı okuma derslerine yeni bir şekil vererek Türkiye’de okumanın yeni bir başlangıcı olarak öğrencilerle buluşturuyor. 2012 yılından beri devam eden okuma grupları artık “Anadolu Mektebi” başlığı ile toplumun büyük kesimleri ile buluşuyor. Anadolu Mektebi ilk büyük okuma çalışmasını 25-28 Ekim’de Burdur’da Mehmet Akif Üniversitesi ile birlikte yapıyor. Vefatının 80.yılında İstiklalin manevi kahramanı Mehmet Akif Ersoy onlarca öğrencinin okumaları ile yeniden milleti ile buluşuyor.

Uzun yıllar öğretim görevlisi olduğu Sakarya Üniversitesi’nde yaptığı okuma çalışmalarına yeni bir şekil veren Sami Güçlü, Anadolu Mektebi’nin ilk büyük organizasyonunu Burdur’da gerçekleştiriyor. 25-28 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan çalışmalar ile ilgili bilgi veren Güçlü, Türkiye’nin birçok yerinden bu çalışma için Mehmet Akif okuyan öğrencilerin Burdur’a geleceğini ve etkinliklerin bu çerçevede devam edeceğini ifade etti.

Güçlü; “bu okuma faaliyetinin temel amacı, gençlerimizin üniversite, hatta lise döneminde sahip oldukları kabiliyet ve kapasitelerini erken fark etmelerini, kendilerini tanımalarını ve özgüven kazanmalarını sağlamak. Emek ve gayretlerinin hayattaki başarıları için çok belirleyici olacağını, bilgi sahibi ve kültürlü bir insan olmanın çok önemli olduğunu hatırlatmak. Değerli bir hayat yaşamak için bazı temel değerlere sahip olmak gerektiğini anlamalarına yardımcı olmaktı” şeklinde konuştu.

Bu nedenle çalışmaları öncelikle şehir şehir lokal olarak bir aşamaya getirdiklerini ve bugün artık okuma gruplarından ANADOLU MEKTEBİ’ne geçişin başladığını belirten Güçlü; “gruba katılan öğrencilerimizin kendini yetiştirmesi, bilgi ve kültürel yönden bir derinlik kazanmasına özen gösteriyoruz. Temel olarak kendisine, ailesine, milletine ve insanlığa faydalı olması için, içinde yaşadığı dünyayı tanıma ve anlama üzerine özgün bir bakış açısını geliştirmesine katkı sağlıyoruz” dedi.

Etkinlikler boyunca Burdur’da 20 şehirden 300’e yakın öğrenci ve öğretim görevlisinin misafir edileceğini anlatan Güçlü, okuyucuların Mehmet Akif üzerine 130 sunum yapacaklarını belirtti. Oturumlarda 3 tanesi Mehmet Akif’in kendi eseri olmak üzere 30 tane de hakkında yazılan eserler ile birlikte 33 eserin okunmasından doğan sonuçların tartışılacağını ifade eden Güçlü, “ülkemizde güçlü ve anlamlı bir gelecek için denediğimiz bu yöntemin sonuçlarını birlikte göreceğiz. Toplantılara Bakan, Bakan yardımcısı, öğrenciler, akademisyenler, öğretmenler, okuma ve Akif sevgisine sahip birçok isim katılacak. Bu yeni bir deneme ve açık çıktılarını birlikte göreceğiz. Ülkemiz ve insanlık için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Toplantı ve oturumların Üniversiteden takip edilebileceğini belirten Güçlü, Burdur ve Isparta’dan Akif ve okuma sevgisi olan yeni bir şeyler görmek ve yeni değerlendirmeler yapmak yeni şeyler öğrenmek isteyen herkesi davet ettiklerini ve girişlerin serbest olduğunu iade etti.

Paneller, resim sergisi, şiir dinletisi, belgesel sunumu, tiyatro gösterileri, Devlet Türk Müziği korosu konseri gibi başlıklar altında onlarca etkinliğin gerçekleştirileceği program 25 Ekim Salı günü saat 10.00’da resim sergisi ile start alacak.okumaArdından yapılacak açılış konuşmalarını müteakiben paneller ile program devam edecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive