GündemManşetAKİF’İ UNUTMADIK

5 sene ago

Türk Edebiyatının seçkin isimlerinden, milletimize İstiklal Marşı gibi bir başyapıtı hediye eden Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 79. yıldönümünde minnetle anıyoruz… Akif için Türkiye’nin pek çok yerinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Elbette; Burdur’daki anma etkinlikleri daha özel anlamlar ifade ediyor.

Milli Mücadelenin sembol isimlerinden biri olan 23 Nisan 1920’de Ankara’da kurulan birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Burdur Mebusu olarak görev yapan Akif’in adı Burdur’da yaşatılıyor. 2006 yılında ilimizde onun adını taşıyan Üniversite, on yıldır ülkemize, Burdur’a pek çok alanda katkı sağlayan bir kuruma dönüştü… Akif’in adını gururla taşıyan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, 27 Aralık 1936’da vefat eden, bu yıl 79.’uncusu gerçekleşen vefat yıl dönümü etkinliklerine dün düzenlediği programlarla başladı.

MAKÜ’nün Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri, Çayboyu’nda bulunan Mehmet Akif Kültürevi önünde düzenlenen törenle başladı. Vali Hasan Kürklü ve Rektör Yardımcısı Mehmet Karaca’nın katıldığı, MAKÜ’nün tüm akademik birimlerin yanı sıra, il merkezi ve ilçelerde bulunan öğrenci gruplarının ve topluluklarının da iştirak ettiği törende Milli Şair, şiirleriyle ve hayata bakışıyla yadedildi.

Burdur’daki Akif etkinliklerinin en çarpıcı gelişmesi şehir merkezinde gerçekleşen ‘Akif yürüyüşü’ oldu.

Gençlerin Türk bayraklarıyla yürüdüğü etkinlik, Akif’i anma programına ayrı bir anlam kattı.

Mehmet Akif Evi’nin önünden başlayan kortej yürüyüşü, öğrencilerin taşıdığı 100 metrelik dev Türk bayrağı ile gerçekleştirildi. Kortej yürüyüşü, Mehmet Akif Kültürevi’nin önü’nden, Köprübaşı’na, oradan Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam etti ve MAKÜ İstiklal Yerleşkesi’nde son buldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive