ManşetÜniversite-MAKÜAKİF fikriyatı, irfanı (Mehmet Akif’i mezarı başında andık!)

3 sene ago

Milli Şairimiz, fikir ve edebiyat dünyamızın sembol, seçkin isimlerinden biri olan İstiklal Marşı gibi ölümsüz bir eseri milletimize kazandıran Mehmet Akif Ersoy, dün vefatının 81’inci yıl dönümünde çeşitli tören ve programlarla anıldı. Akif’i anma etkinliklerinin en anlamlılarından biri de Milli Şair’in İstanbul’da Edirnekapı Şehitliği’ndeki kabri başında anılması oldu. Akif’in adını gururla taşıyan Burdur Mehmet Akif Arsoy Üniversitesi (MAKÜ), her yıl olduğu gibi bu yıl da Akif’i mezarı başında yalnız bırakmadı.

MAKÜ yönetimi İstanbul’daki anma etkinliğine katılarak, Akif adını, birinci Meclis’te Burdur Mebusu olarak görev yapan Mehmet Akif’i, Burdur’u başarıyla temsil etti.

Mehmet Akif Ersoy vefatının 81’inci yılında, Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın danışmanı Cemal Memiş ile Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın katıldığı bir törenle, Edirnekapı Şehitliği’ndeki kabri başında anıldı. Törene; Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Eyüpsultan İlçe İl Milli Eğitim Müdürü Murat Öğütçü, Fatih İlçe İl Milli Eğitim Mucip Kına, İstanbul Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk, Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, MAKÜ Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılınç, MAKÜ Öğrenci Konsey Başkanı Osman Uzunca, MAKÜ akademik ve idari personeli ile basın mensupları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Öğrenciler sevgi seli oluşturdu

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende öğrenciler ve vatandaşlar Akif’in kabrinde adeta sevgi seli oluşturdu. Yoğun bir katılımla gerçekleşen anma töreninde öğrenciler ‘Zulmü alkışlayamam’ ve ‘Ey yolcu’ şiirlerini okudular.

Burdur’dan gelen toprak kabrine serildi

Ardından Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Akif’in bir dönem mebusluk yaptığı Burdur’dan getirdiği toprağı kabrine serdi. Mehmet Akif Ersoy’un kabrine MAKÜ çelengi sunuldu.

İstanbul Vali Yardımcısı Usta yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Buraya geldiğimiz an ile buradan ayrıldığımız an arasında artılarımız olması lazım. Hepimizin üzerinde çok büyük sorumluluklar var. Bizim birtakım duygularla yüklü olarak buradan ayrılmamız lazım. Akif’i anlayabilirsek, bizim hem kişisel anlamda hem de ülke olarak önümüzün açık olacağını düşünüyorum.”

“İyi anlamalı ve yeni nesillere iyi anlatmalıyız”

Eyüpsultan Kaymakamı Dölek ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada şöyle konuştu; “Ecdadımızla gurur duyuyoruz. Ecdadımızı iyi anlamalı ve yeni nesillere iyi anlatmalıyız. Merhum Mehmet Akif Ersoy hem İstiklal Marşımızın şairiydi, aynı zamanda öğretmendi, aynı zamanda Kur’an hafızıydı, veteriner hekimdi. Onu her yönüyle anlamak, vermiş olduğu mesajları yeni gelen nesillere aktarmak mecburiyetindeyiz.”

“Öğrencilerimizi Akif fikriyatı ve irfanıyla donatıyoruz”

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Korkmaz; “Akif’in vefatının 81’inci sene-i devriyesinde burada olmak çok ayrı bir değere sahip” sözleriyle başladığı konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Mehmet Akif deyince hepimizin yürekleri farklı çarpıyor. Akif’i, yaşamış olduğu devirde ki olaylarla okumak ve anlamak, bugünü de okuyup ona göre davranmak gerekir. Üniversitemizde öğrencilerimizi bir Akif misyonu, fikriyatı ve irfanıyla donatmak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz.”

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, şunları söyledi:

“Mehmet Akif deyince hepimizin yürekleri çarpıyor. Anma programlarını sürekli yapıyoruz. Bunu Mehmet Akif’i yeniden okumakla birleştirerek, Akif’in yaşamış olduğu devirdeki olaylarla, kendisinin ortaya koymuş olduğu misyonu, davranışı ve kişiliği ile bugün de okuyup, ona göre davranmalıyız diye düşünüyorum. İsmini taşımaktan büyük bir onur ve sorumluluk duyduğumuz Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Burdur’dan sevgi ve selamları getirdiğimi ifade ediyorum.

Üniversite olarak henüz 11 yaşındayız. Ancak Akif’in üniversitesinin ismini taşımanın bilinci ve sorumluluğuyla gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’de 2006 yılından sonra kurulan üniversiteler içerisinde 40 üniversite arasında hayvancılık alanında Veteriner Akif’in misyonuna uyumlu olarak pilot üniversite seçildik. Biz Akif’in işaret etmiş olduğu yolda gece gündüz yürüme misyonuyla kendimizi şekillendirmeye çalışıyoruz. Yine Akif’in adına bu yıl ikincisini Arnavutluk’ta gerçekleştirdiğimiz Uluslararası nitelikte Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödüllerini gerçekleştirdik. Birincisini Burdur’da, ikincisini Arnavutluk’ta yaptık. Seneye de üçüncüsünü Türkiye’de veya farklı coğrafyada yapmayı düşünüyoruz.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencileri şehrimize geldiği andan, çıktığı ana kadar Akif misyonu, fikriyatı ve irfanı ile donatmak için her türlü çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Akif’in o yıllarda ortaya koyduğu çırpınış ve serzenişin geçerliliği ve gerçekliliği bugün de devam ediyor. Bugün de Türk ve İslam Coğrafyasının hali ortada. Hepimize düşen görev, çok çalışmak. Akif son nefesine kadar ülkesi için, milleti için ne yapabileceğini düşünmüştür. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, üniversite olarak araştırma merkezleriyle, çalışmalarıyla  Akif’in isminin ve fikirlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması bakımından üzerine düşeni yapmaya gayret edecektir. Akif’i vefatının 81. Yılında tekrar rahmetle, minnetle anıyorum. Bizleri aydınlattığı için, bizlere ışık tuttuğu için kendisine rahmetler diliyorum.”

Akif anma etkinliğine katılan öğrenciler de; “Çok değerli bir insan. Bugün halen kalbimizde yaşıyor olması çok güzel bir şey. Milli marşımız İstiklal Marşımızı bize armağan ettiği için çok onurlu ve gururluyuz. Mekanı cennet olsun” sözleriyle duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

Edirnekapı Şehitliği’ndeki anma töreni Kur’an-ı Kerim tilaveti ve okunan dualar ile son buldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive