Akdeniz bölgesi 5 Aralık 2020 Cumartesi günü öğleden sonra depremle sarsıldı! Akdeniz’de merkez üssü Antalya’nın Gazipaşa ilçesi açıkları olan 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Antalya kent merkezi ve ilçeleriyle Burdur ve Muğla’da da hissedilen depremde, ilk belirlemelere göre can veya mal kaybı yaşanmadı. Antalya ve komşu illerinde hissedilen deprem, Akdeniz bölgesinde, deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı!..

UZMANLARIN ANTALYA DEPREMİ DEĞERLENDİRMELERİ, AKDENİZ ÖNGÖRÜLERİ

Vatandaşları tedirgin eden depremle ilgili açıklama yapan ünlü deprem uzmanlarından Prof. Dr. Naci Görür, depremin neden bu kadar şiddetli hissedildiğini açıkladı. Deprem sonrası sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulunan Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, depremin kıyıya yakın yerde olduğu için şiddetli hissedildiğini söyledi.

KIYIYA YAKIN OLDUĞU İÇİN ŞİDDETLİ HİSSEDİLDİ

İsabetli deprem tahminleriyle bilinen Görür açıklamasında, “Antalya’da olan deprem Kıbrıs-Helen yayı ile ilgili olmalıdır. Deprem dalma-batma zonunun Anadolu levhası üzerinde ve görece kıyıya yakın bir yerde olduğu için şiddetli hissedilmiş olabilir” dedi.

DEPREM ANTALYA VE ÇEVRE İLLERDE HİSSEDİLDİ

AFAD, 15.44’te Antalya’nın Gazipaşa ilçesi açıklarında 5.2 büyüklüğünde, 77.58 kilometre derinlikte bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 5.5 olarak açıkladı. Deprem Antalya başta olmak üzere Muğla, Mersin, Isparta, Adana ve birçok çevre ilde hissedildi.

AHMET ERCAN’ın TAHMİNLERİ

Antalya’da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depreminin ardından Sözcü gazetesine  konuşan Prof. Dr. Ahmet  Ercan, “Antalya’da bu büyüklükte bir deprem son yıllarda hiç görülmedi. Bu akıllara zarar. Depremler 2022’ye kadar sürecek” dedi.

2020 yılının bir deprem yılı olacağını iki sene önceden duyuran ve bunda da haklı çıkan Deprem Bilimci Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Antalya’nın Alanya ve Gazipaşa ilçesi açıklarında meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi. Ercan, “Hiç beklenmedik bir yerde oluşan bu deprem, bir ana depremdir. Daha büyüğü olmaz ama artçılar devam edecektir. Korku ve telaşa gerek yok” dedi.

“DEPREMLER 2022’YE KADAR SÜRECEK”

Bu depremin Antalya için sürpriz bir deprem olduğunu sözlerine ekleyen Ercan, şu ifadeleri kullandı: “2018 ile 2021 arası deprem yılı olacak demiştim ama doğrusu 2020’de bu kadar deprem olacağını tahmin etmemiştim. Şu ana kadar 7 deprem oldu. Böyle bir şey görülmedi. Tam da corona yılları. Depremler 2022’ye kadar sürecek. Şu anda hiç deprem olmayan, 100-150 yılda bir deprem olan Siirt’te bile deprem oldu. Antalya’da bu büyüklükte bir deprem son yıllarda hiç görülmedi. Bu akıllara zarar.Türkiye’nin tamamı gergin dediğimde, bu kadar olacağını tahmin etmiyordum.

“KIBRIS DALMA BATMA KUŞAĞI, 700 KİLOMETREYE KADAR ETKİLİ”

Güney Ege Dalma-Batma Kuşağının Afrika anakarasının yaklaşık 10 milyon yıldır 17 derece ile Anadolu’nun altına dalmasıyla gerçekleştiğini söyleyen Ercan sözlerine şöyle devam etti: “İki kuşak var. Bunun bir tanesi Güney Ege Yayı Mora’dan başlayıp, Girit üzerinden Rodos’a oradan Fethiye’ye gidiyor. Şu anda olan deprem Kıbrıs Dalma-Batma Kuşağı üzerinde oldu. Bugüne kadar buralarda bu büyüklükte bir deprem görmedik. Kıbrıs Dalma-Batma Kuşağı, Güney Ege Dalma-Batma Kuşağı gibi Kaş, Antalya ve Alanya’nın altına doğru bir dalış gösteriyor. Şimdi bu dalış çizgisi aynı zamanda bizim Güney Doğu Akdeniz petrol aramaları için de önemli bir çizgi. Şimdi bu kısma girmeyelim.Kıbrıs Dalma-Batma Kuşağı, aşağı yukarı 700 kilometreye kadar Batı Anadolu’da Konya, Antalya, Muğla, Anamur, Alanya, Mersin ve Çukurova’nın altına kadar bir dalma gösteriyor.

700 kilometrelik Kıbrıs Dalma-Batma Kuşağı’nın bir ucunun İskenderun’da olmasının kendisini endişelendirdiğini de söyleyen Ercan, “Çünkü; İskenderun’da bu Kıbrıs Dalma-Batma Kuşağı geçmişte 7.5 dolayında büyük depremler yaratmıştır. Burada Ölüdeniz ile Doğu Anadolu kırığı bir kesişme yaşıyor. Benim en korktuğun yer bu Kıbrıs Dalma-Batma Kuşağı’nın en doğu ucu olan Çukurova, Osmaniye, Adana, İskenderun ve Hatay” diye konuştu.

“BU KAKTIRMA AFRİKA’DAN GELİYOR”

Afrika ana karasının tıpkı Güney Ege Dalma-Batma Kuşağı gibi hem Kıbrıs’ı hem de Anadolu’yu Kuzeye doğru sürüklediğini de sözlerine ekleyen Övgün Ahmet Ercan şunları söyledi: “Bu kaktırmanın ana nedeni Afrika ana karası. Afrika ana karası, tıpkı Güney Ege Dalma-Batma Kuşağı gibi hem Kıbrıs’ı hem de Anadolu’yu kuzeye doğru sürülüyor. Yani Anadolu’ya tosluyor. Toslamayla bunun bir okyanus kabuğu olması nedeniyle Anadolu’nun üstüne doğru olmayıp, Anadolu ana karası daha hafif olması nedeniyle altına doğru gerçekleşiyor. Altına doğru dalarken toslama anında batı Toroslar, körfez çevresindeki Alanya, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Diyarbakır’a doğru giden Toros Dağlarını oluşturuyor. Buralar sürekli yükseliyor ve dolayısıyla Anadolu geriliyor.

“AFRİKA ANA KARASI ÜZERİNDE OLUYOR”

Depremin derinliğinin 69 kilometre olmasının da özel bir anlam taşıdığını da söyleyen Ercan şu ifadeleri kullandı: “Türkiye anakarasında bu derinlikte depremler olmaz. Bu nedenle şu andaki bu deprem aslında Afrika ana karası üzerinde oluyor. Dolayısıyla Akdeniz Körfezi’nin altında oluyor. Kırılan bölüm 17 dereceyle dalan Afrika ana karasının üzerinden bir parça kopuyor. 69 kilometre derinde bir parça koptuğu zaman bir sarsıntı yaratıyor. Bu sarsıntının yüzeydeki izdüşümü Kıbrıs ile Antalya Körfezi, yani deprem Anadolu ana karası üzerinde oluşmuyor. Bu nedenle bu depremin çok büyük etkisi olmaz. Parçalanan Anadolu’nun altındaki Afrika. Bu nedenle aşağısı çok sıcak, yaklaşık bin 800 ile 2 bin 200 santigrat olması nedeniyle Afrika ana karası eriyip hafifliyor. Bu kez Anadolu ana karasını yukarı doğru kaktırıyor.

“BUNUN ARKASINDAN DAHA BÜYÜK DEPREM OLMAZ”

Kendi düşüncesine göre bölgede bundan daha büyük bir depremin olmayacağını da sözlerine ekleyen Ercan, “Bu bir ana depremdi. Bunun artçıları sürecektir. Kimse tedirgin olmasın. Bu arada her depremden sonra jeofizik mühendisi olmadığı halde çıkıp ‘ben burada 7 onda bilmem kaç deprem bekliyorum’ demelerine itibar edilmemeli. Bu söylemler Türkiye ekonomisi ve halkın huzurunu çok bozuyor. Büyük deprem olacak diyerek ortaya çıkmak çok yanlış” dedi.

 Tsunami ve volkanik hareketlilik! Antalya depremi sonrası korkutan açıklama!..

Antalya’da deprem sonrası AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler listesi ile, Antalya depremi verileri açıklandı. 5.2 büyüklüğünde gerçekleşen depremin derinliği 80 kilometreden daha fazla! Bu dikkat çeken verileri, Prof. Dr. Şükrü Ersoy, canlı yayında değerlendirdi. İşte, Antalya depremi sonrası Şükrü Ersoy tarafından yapılan çarpıcı açıklamalar…

Ersoy, depremin Endonezya ve Japonya’daki depremlere benzediğini ve çok derinde gerçekleştiğini belirterek, olası daha büyük şiddette bir depremin tsunami ve volkanik hareketliliği de beraberinde getirebileceğini söyledi.

ANTALYA DEPREMİ SONRASI DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA!

Prof. Dr. Şükrü Ersoy A Haber ekranlarında Antalya depremini değerlendirdi. Depremin derinliğine dikkat çeken Şükrü Ersoy, “Türkiye anakarası üzerindeki depremler 30 kilometreyi geçmez. 80 kilometrelik derinlik ancak dalma batma zonunu temsil eder, karakterize eder. Aynı Rodos ve Girit Adası’nın altına dalan Afrika kıtasının oluşturduğu depremler gibi… Bu büyük ihtimalle öyle bir deprem olabilir” açıklamasında bulundu.