BURDUR’un Yeşilova ilçesine bağlı Akçaköy’de bulunan Lavanta Deresi ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Bütünlük açısından 375 Dekar alanı ile Türkiye’nin en büyük lavanta bahçesi, binlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. Akçaköy’de krom ve mermer maden yataklarının bulunduğu alanlar da dahil olmak üzere boş arazileri madencilerden önce davranarak Hazine’den kiralayan Öztürk Sarıca öncülüğünde, 2015’in Mart ayında 375 dekarda lavanta dikimi yapıldı.

Bölge ekonomisine ciddi bir girdi sağlayan lavanta bahçeleri, mis kokusunun yanı sıra mor rengiyle de görsel bir şölen sunuyor. Lavanta bahçelerinde bayram sonrası da yoğunluk yaşanıyor.
Kurban bayramı tatili sona erdi ama yaz tatilini doğal güzelliklere ayıranlar lavanta bahçelerine akın etti.
Son yıllarda ön plana çıkan ve Türkiye’nin Maldivelri olarak bilinen
Salda Gölü’nü ziyaret edenler daha sonra Akçaköy’de bulunan Lavanta Deresine gelerek bu görsel şölenin tadını çıkartıyor. Vatandaşlar lavanta bahçesine kurulan platformlarda ise bol bol fotoğraf çekiliyor.

Lavanta bahçeleri gelin ve damatlarında tercihleri arasında. Dış çekim için birçok ilden lavanta bahçelerine gelen gelin ve damatlar burada mutluluklarını ölümsüzleştiriyor.
Burdur’lu Fotoğrafçı Emrah Aksel “Daha önce Burdur merkezde çekimlerimizi yaparken artık herkesin yeni bir mekan arayışına girdiği dönemde Lavanta bahçelerinde yapılan çekimlerin beğenilmesi ile Lavanta bahçelerine gelmeye başladık. Sadece Burdur’dan değil, İstanbul’dan Ankara’dan daha uzak yerlerden buraya çekim için gelen insanlar var. Antalya’ya tatile gelenler buraya da uğrayıp burada lavantanın görsel güzelliği içerisinde fotoğraf çektirip gidiyorlar” diye konuştu.
Lavanta Deresini gezen vatandaşlarda “Akçaköy Lavanta bahçelerini arkadaşlarımızdan duymuştuk ama gelme fırsatımız olmamıştı. Şimdi geldik ve bu eşsiz güzelliğin tadını çıakrıyoruz” dediler.