EkonomiManşetAkademinin kapıları, milletin efendilerine açıldı (ÇİFTÇİ EĞİTİMLERİ)

1 sene ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bölge hayvancılığı için seferberlik ilan etti. MAKÜ bünyesinde yürütülen proje kapsamında bölgede hayvancılık yapan yetiştiricilere eğitimler veriliyor. Çiftçileri bilinçlendirme projesi ile bölgedeki köyler tek tek taranıyor. Eğitimler bazen köylerdeki kahvehanelerde bazen MAKÜ İstiklal Yerleşkesindeki amfilerde bazense senato odasında veriliyor.

MAKÜ, hayvan yetiştiricilerini evlerinden alarak hem eğitiyor hem de sorularına cevaplar veriyor. Veteriner Fakültesi bünyesinde oluşturulan özel bir ekiple hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilere eğitimler veriliyor.

“Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında gerçekleştirilen ve Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) “Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi” kapsamında yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Uygulanan 40 projenin en önemlilerinden biri olan çiftçi eğitimlerine ilgi giderek büyüyor.

Kırsaldan Kampüse Uzanan Yolculuk

Sabahın ilk ışıklarında başlayan eğitim yolcuğunda yetiştiriciler üniversitenin gezici klinik araçları ile evlerinden alınıp İstiklal Yerleşkesine getiriliyor. MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz tarafından karşılan yetiştiriciler önce yerleşkeyi geziyor ardından ise senato odasındaki eğitimlere katılıyorlar. Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri tarafından verilen eğitimlerde çocukluktan beri hayvancılık ile uğraşan yetiştiricilerin doğru bildiği yanlışlar ele alınıyor. Uygulamalı olarak eğitilen yetiştiriciler sorularına da cevaplar buluyorlar.

Köy Kahveleri, Düğün Salonları ve Köy Okullarında Eğitim

MAKÜ tarafından çiftçilere verilen eğitimler sadece İstiklal Yerleşkesinde gerçekleşmiyor. Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri eğitimleri bazen köylerdeki kahvehanelerde bazen köyün ilkokullarında bazen de köyün düğün salonlarında veriyorlar. Üniversitenin köylerine geldiğini duyan yetiştiriciler hem eğitimlere katılıyor hem de hayvanların ile sorularına cevap buluyorlar.

Bilinçli Çiftçilere Sertifika Verilecek

Bilinçli çiftçi yetiştirmeye yönelik gerçekleşen eğitimlerde çiftçilere hayvanlardan ayak bakımı, barınaklar, beslenme, buzağı bakımı, döl verimi, hayvancılık ekonomisi, küçükbaş yetiştiriciliği, meme sağlığı ve sağımı, hayvan sağlığı, büyükbaş hayvanlarda bulaşıcı hastalıklar gibi birçok konuda eğitim veriliyor. Alanında uzaman akademisyenler tarafından verilen eğitimler ile yetiştiricilerin bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Verilen eğitimlerden en az 5 tanesine katılan çiftçiye ise ‘Bilinçli Çiftçi Sertifikası’ verilecek. Çiftçilerin günlük hayatta yetiştiriciliği konusunda karşılaştığı sorunlara yanıt buldukları eğitimlerde akademisyenler çiftçilere ihtiyaç duyacakları pratik bilgileri aktarıyor.

Bölgedeki Tüm Yetiştiricilere Ulaşılacak

MAKÜ, Veteriner Fakültesi tarafından gerçekleştirilen eğitimlerde bölgedeki köyler tek tek taranarak hayvan yetiştiriciliği yapan herkese ulaşım sağlanıyor. Nüfusun kalabalık olduğu köylerdeki eğitimler köy okullarında yapılırken, daha az nüfuslu köylerdeki yetiştiriciler MAKÜ’nün imkanları ile bir araya getiriliyor.

Problemlere Ortak Çözüm Üretiliyor

Hayvancılık projesinin en önemli aşamalarından olan çiftçi eğitimlerinin önemine dikkat çeken Rektör Korkmaz, eğitimlerin amaçlarını; “Türk hayvancılığının birçok problemi var. Bu problemleri hem köylülerimizle, muhtarlarımızla, kooperatiflerimizle tartışıyoruz, bir zihinsel değişim ve dönüşümü ortaya koymak istiyoruz. İkincisi de tarımsal üretimde hem et hem süt hem de bunun diğer bileşenlerine küçük dokunuşlarla, eğitimlerle yanlış yapılan uygulamaları ya da doğru yapılması gerekli olan uygulamaları üniversitemizin akademik personeli, öğretim üyeleri ve uzmanları aracılığıyla interaktif bir eğitim içerisinde ortaya koyuyoruz. Biz köylerimizi tarımsal işletmelerini, hayvan kapasitelerini, hijyeni, yönetimi çok daha modern koşullarda bir işletme bünyesine alabilirsek burada çok daha verimli hayvancılık yapma şansımız var hem ekonomiklik bakımından hem de sağlık, hijyen ve verimlilik bakımından bu ekonomiyi sağlayabiliriz. İnşallah bu çalışmalarımız yakın gelecekte bir kitlesel gelişim ve kalkınma şeklinde ortaya çıkacak diye düşünüyoruz.” sözleri ile anlattı.

MAKÜ’nün çiftçi eğitimleri Fuar’a da taşındı

“Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, çiftçilere yönelik eğitimlerine devam ediyor.

Bu kapsamda devam eden eğitimler 5. Tarım, Hayvancılık, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı’na da taşındı. MAKÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri tarafından verilen eğitimlerde çiftçilere küçükbaş hayvancılık ile ilgili bilgiler verildi.

Veteriner Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Özkan Elmas tarafından ‘Koyun-Keçi Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar’, Prof. Dr. Numan Oğuz tarafından ‘Keçi Besleme’ ve Dr. Öğr. Üyesi Kürşad Yiğitarslan ve Arş. Gör. Harun Çınar tarafından ‘Küçükbaş Hayvanlarda Ayak Hastalıkları ve Küçük Cerrahi Uygulamalar’, Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Güngör tarafından ‘Küçükbaş Hayvanlarda Üreme’, Dr. Öğr. Üyesi Kadir Emre Buğdaycı tarafından ‘Koyun Besleme’, Doç. Dr. Nuri Mamak tarafından ise ‘Koyun ve Keçilerde Bazı Önemli Hastalıklar ve Korunma Yöntemleri’,  konularında bilgi paylaşımı gerçekleştirilirken fuar ziyaretçileri de eğitimlere katılım gösterdiler.

Kodlama : SadeMedia Interactive