Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından uygulanan “Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi kapsamında Karamanlı’da çiftçi ve besicilere eğitim verildi.

MAKÜ Burdur Gelişim Merkezi tarafından, Nimet Güvener İlkokulu konferans salonunda verilen eğitime, çiftçi ve besiciler yoğun ilgi gösterdi.

Programın açılışı konuşmasını yapan Öğretim Görevlisi Seher Yastıoğlu, bilinçli çiftçilik ve besicilik ile ülke ve aile ekonomisine katkıda sağlanacağını belirtti.

Yastıoğlu, “Özellikle meme sağlığı, hayvan besleme, hayvancılık işletme ekonomisi, buzağı ile ayak bakımı ve barınaklardan oluşan yedi başlıkta eğitimler vereceğiz. Bu noktada ilk önce önemli olan bilinçlendirme çalışması. Hepimizin doğru bildiği yanlışlar var. Özellikle bunların düzeltilmesi adına faydalı olacağını düşündüğümüz konularda, veteriner hekim hocalarımız ile birlikte her hafta sizlere misafir olacağız.  Yedi eğitimin, dördüne katılana, üniversite onaylı ‘Bilinçli Çiftçi! Sertifikası vereceğiz. Üniversitemizde düzenlenen çalıştay sonucunda da devlet destekli ekstra destekler sağlanması yönünde çalışmalar yapılıyor. Dolayısıyla sertifika almanız sizin için çok önemli.” diye konuştu.

Daha sonra Prof. Dr. Yunus Çetin tarafından, “Meme Sağlığı ve Sağımı” konusunda eğitim verildi.

Eğitime, Karamanlı Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Göktepe, müdürlük personeli, Karamanlı ilçe merkezi ile Dereköy, Kılçan ve Kağılcık köylerindeki çiftçi ve besiciler katıldı.