ManşetSiyasetAK Parti’nin Karasenir-Tepe Mahallesi’ndeki seçim çalışmasında; KENTSEL DÖNÜŞÜM tartışmaları gündeme geldi

5 sene ago

Özçelik: “Yerel seçimlerden kentsel dönüşüm konusunda mahalle sakinlerini kandırmaya yönelik yanlış bilgilendirmelerde bulunuldu ve bu konuda başarılı olundu…”

AK Parti Burdur’daki seçim çalışmalarında son hafta ağırlığı şehir merkezine verdi. Hafta içinde mahallelerde iktidar yürüyüşü etkinlikleri gerçekleştiren AK Partililerin Tepe ve Karasenir Mahallerinde düzenlediği yürüyüşte, 2014 yerel seçimlerinin flaş tartışma konusu Karasenir-Tepe ve Sinan Mahalleleri’ndeki ‘kentsel dönüşüm de’ gündeme geldi.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Merkez İlçe Başkanı Birkan İş, Kadın Kolları Başkanı Serpil Ekinci, Gençlik Kolları Başkanı Burak Taşkesen, 1. Sıra Burdur Milletvekili Adayı Reşat Petek ve partilerin katıldığı yürüyüşün ardından Karasenir Mahallesi Kocakavak’ta seçmenlere seslenildi.

İlk konuşmayı yapan AK Parti ilimiz Bayram Özçelik, kentsel dönüşüm konusunda mahalle halkının yanlış bilgilendirildiğini öne sürdü. AK Parti’nin 13 yıllık iktidarında pek çok yeniliklere imza attığının altını çizen Özçelik; “Ak Parti hizmette çıtayı yükseltti. Bunlarda en önemlileri konutlar üzerinde. Türkiye’de konut atağı yaparak, konut açığını kapatmak için çaba gösterdi. Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal Başbakanlığı döneminde TOKİ’yi kurdu. Kendilerini rahmet yad ediyoruz. TOKİ’yi kurduktan sonra 19 yıl boyunca Toplu Konut İdaresi 45 bin konut yapabildi. Rahmetli Özal konut açığını çok iyi bilen liderlerden, çığır açan birisi idi. Biz Ak Parti olarak 13 yıl boyunca 640 bin konut yaptık. 2023’e kadar Türkiye’de 500 bin daha konut yapacağız” diye konuştu.

Özçelik Burdur Merkezde 1008 tane konut yapıldığını, 139 dairesinin Ak Partili Burdur Belediyesine kazandırılarak 7 milyon TL gelir elde edildiğini hatırlattı. Bu gelirin Karasenir, Tepe, Sinan, Yenice, Zafer, Emek, Akın, Bağlar, Emek, Mehmet Akif ve diğer mahallelerin altyapısında kullanıldığının her bir sokağın sıcak asfalt ile kaplandığına vurgu yaptı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YANLIŞ BİLGİLENDİRMEDE BULUNULDU”

Yerel seçimlerden kentsel dönüşüm konusunda mahalle sakinlerini kandırmaya yönelik, yanlış bilgilendirmelerde bulunulduğunu ve bu konuda başarılı olunduğunu sözlerine ekleyen Özçelik, “Kentsel Dönüşümün ne olduğunu yeteri kadar sizlere anlatamadık. Bu önemli konuyu Burdur’da suistimal ettiler. Recep Tayyip Erdoğan’ın ekibinde olan bizler hiçbir zaman halkı aldatmadık. Kandırmadık. Afed riski altında olduğu için kentsel dönüşüm ilan edildi. Öyle yalan söylediler ki sadece kentsel dönüşüm dediler. Hayır, Burdur’un bir başka mahallesini kentsel dönüşüme alamayız. Çünkü fay hattı yok. 800 adet yapıyı kapsıyor. 38 hektar alanda 1100 adet daireyi kapsıyor. 3 mahallede 3 ofis kuracaktık. Vatandaşı bire bir çağırarak evinin konumu, evinin cephesi, arsasını tespit ederek o vatandaşlarımız için bir daire ayarlayacaktı. Önce ev sahipleri konuşacaktı. Konuşmadan hiçbir şey yapmayacaktı. Ama bunu suistimal ettiler. Sizi su istimal ettiler. Sizi kandırdılar. Eğer kiraya çıkılmış olsaydı 18 ay boyunca devlet aylık 400 TL kira paranızı verecekti. Bunları söylemediler. Yalan söylediler. 38 hektar alanın 19 hektar alanı sosyal alan olacaktı. Sizin evlerinizi 3 ay içinde yıkacaklar dediler. Kaç ay oldu yıkılmadı. Şimdi bu yalancıları hesap sormak zorunda değilmisiniz?. Sizin daha sağlıklı evlerde yaşmak hakkınız yok mu?. O gariban yaşlılarımız daha güzel evlerde otursaydı iyi olmaz mıydı?. 60 gün içinde size mahkemelerden icra gelecek, evlerinizden çıkarılacaksınız dediler. Nasıl yalan söylediler. Kaç 60 gün geçti. Burdur için bir vizyon olacaktı. Hayatında memlekette bir çivisi bir taşı olmayan insanlar gelip size yalan söylediler. Ak parti olarak iktidarımız devam ettiği sürece Burdur’da yeni konutlar ile hizmet etmeye devam edeceğiz. Kentsel dönüşümde rant elde edecekler dediler yazıklar olsun onlara. Yazıklar olsun. Esas rantı buralarda yaşayanlar olacaktı. Ne olacak şimdi. Belediye Başkanlığı değişti. Diyor ki biz Karasenir, Tepe ve Sinan biz kentsel dönüşüme girmeyeceğiz. O girmeyecek ise birada hiçbir şey yapılmayacak. Bakanlar Kurulunun Belediye ile birlikte yapılması ile kararı var. Belediye burada bir adım atmadığı sürede hiçbir işlem yapılmayacak. Ne zaman derseki siz derseniz biz istiyoruz derseniz, Belediye de bu konuda karar alır ise Milletvekili arkadaşlarımız Bakanlığımızı harekete geçirerek Burdur’da bu kentsel dönüşümü harekete geçireceğiz. Bize iftira attılar. Alnımız ak, başımız dik” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive