GündemManşetAK Partili yöneticilerden Başkan Ercengiz’e cevap: “Tek zarar eden yer Susamlık mı? Başkanın bu mantığına göre; o zaman hepsini kapatmak lâzım!”

3 sene ago

Burdur’da son günlerde siyaset kurumunun gündeminde olan Susamlık merkezli tartışmalar, karşılıklı açıklamalar devam ediyor…

Şehrimizin en gözde bölgelerinden biri olan Susamlık Tepesi’nde bulunan Belediye’ye ait tesislerin, Belediye yönetimince işletilmesine ara verilmesini, kapalı halde tutulmasını AK Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık ve AK Parti’li 8 Belediye Meclis üyesi yaptıkları ortak açıklamada eleştirmişlerdi…

4 Ocak 2017 Çarşamba günü Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 2017 yılının ilk Belediye Meclis toplantısında yaptığı açış konuşmasında, AK Partililerin Susamlık açıklamasına cevap vermişti… Susamlık’ta bir Otel projesinin gündemde olduğunu hatırlatan Başkan Ercengiz, aynı zamanda Susamlık’taki tesislerin on yıl boyunca AK Parti’li belediye başkanı zamanında kötü yönetildiğini iddia ederek, kâr ve ekonomi durumunu da gözönüne alarak bu kararı aldıklarını açıklamıştı…

Tüm bu gelişmelerin ardından Ak Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, Belediye Meclis Üyesi Volkan Mengi ve yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcısı Bahri Kılıçaslan, 5 Ocak 2017 Perşembe günü düzenledikleri basın toplantısında Başkan Ercengiz’e cevap verdiler.

Meclis üyeleri adına konuşan Volkan Mengi ile AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akbıyık, Başkan Ercengiz’in ‘Susamlık için ÇED raporu alamadık’ eleştirisi ile ‘Susamlık’ı zarar ettiği için kapattık’ değerlendirmesini yanıtladılar.

Belediye şirketlerinde kâr ve zarardan ziyade hizmetin asıl amaç olduğunu belirten Mengi ile Akbıyık, “Belediye şirketleri kâr da edebilir, zarar da edebilir. Önemli olan toplumsal faydası. Eğer, Başkan ve Belediye yönetimi Belediye’ye ait işletmelere sadece kâr-zarar penceresinden bakıyorsa, tek zarar eden yer Susamlık mı? O zaman Benzinlikler, hariç İstasyon Parkını da, Şehir Kulübünü de, diğer yerleri de kapatması lâzım. Biz Susamlık gibi nezih, gözde bir yerin neden çalıştırılamadığına dikkat çekmek istedik. Ama Susamlık konusunda neden bu kadar ısrarcı bilmiyoruz” ifadelerini kullandlar.

ÇED raporu cevabı

Ak Parti Burdur Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık; “4 Ocak 2017 tarihinde Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in Belediye Meclis toplantısında yapmış olduğu konuşmasında Susamlık konusunda Hükümetimizce desteklenmediği ve istenilen ÇED raporunun süresinin bir yılı geçtiği konusunda basında çıkan haberler doğrultusunda bizler Merkez İlçe üyeleri ve Belediye meclis üyeleri ile birlikte bir basın açıklaması yapma gereksinimi duyduk. Bu konularda Bakanlık yetkililerinden aldığımız bilgiler doğrultusunda ÇED raporu ile ilgili müracaatların Belediye Başkanımızın belirttiği gibi bir yıl olmadığı daha yakın bir süredu olduğu belirtilmiştir” bilgisini paylaştı. diğerdeğir

Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Volkan Mengi de konuşmasında; “Biz Susamlık’ta Otel sürecini 9 Aralık 2014 tarihinde yerel bir gazetede çıkan bir haberle öğrendik. Susamlık’a Sherwood Otelleri sahibi Hasan Ali Ceylan, yüksek mimar Ufuk Parlakdağ’ın Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Adnan Taraşlı ziyaretinde Susamlıkla alakalı orada bir otel ve alışveriş merkezi görüşmeleri yapılmış. Aralık ayından sonra 1 Nisan günü meclise Belediye Başkanımız bu konu ile Susamlık’taki plan değişikliği ile alakalı öneriyi Meclise getirdi. Bizler de bu konuyu imar komisyonuna havale ederek İmar Komisyonunda Fatma Hanım Belediye Meclis üyemiz Susamlıkta mesirelik alanların ve çay bahçelerinin vatandaşlar tarafından kullanılmak şartıyla yani Susamlığın yol girişine bir özel güvenlik dikerek vatandaşın buradan uzaklaştırmamak şartıyla yap-işlet-devret sistemi ile vermek istenilen yer hakkında hem imar komisyonunda hem de meclis’te görüşlerimizi aktardık. 2015 yılının 6 Mayıs’ında bu karar, plan değişikliği geçti.

Bu konu iki yılı aşkın süredir gündemde. Halen bu işlerin yapılamamesı vatandaşımıza anlatılamayacak bir durumdur. Özellikle kendisinin beyanı ile 1 Ocak 2016 tarihinde Susamlık tesislerini komple kapatarak vatandaşın o bölgedeki çay bahçesinden, mesirelik alandan ve lokantasından hizmet almasını engellenmesini biz vatandaşımıza anlatamıyoruz. Vatandaş ta sorguluyor.

ÇED raporu konusunda ise; Bakanlıktan aldığımız bilgilerde ÇED raporu özel firmalar üzerinden takip edilip özel firma 9 Kasım 2016 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuru yapmış. Ve verilen bilgilerde evrakların takip edildiği çeşitli kurumlara yazılar yazıldığını birçok kurumdan geri dönüşler olduğunu birkaç kurumdan geri dönüş beklendiğini süreç içerisinde en kısa zamanda belki bir ay olur, ÇED raporunun tamamlanacağını öğrendik.

Ali Başkanımızın söylediği gibi bir senedir ÇED Raporu gelmiyor değil. 9 Kasım’da ÇED Raporuna başvurulmuş tahminimiz başvurudan itibaren birkaç ay içerisinde bu ÇED Raporunun özel firmaya tamamlanıp teslim edileceğini düşünüyoruz.

Mengi: ‘Belediye şirketlerinde  asıl amaç hizmettir’

Ali Başkanımız 2004 yılında burası hakkında ‘bir grup siyasi arkadaş kendilerine içkili yer yapıyor’ propagandası yaparak seçime gidildi demiş. Oysa; 2004’ten 2016’ya kadar oradaki lokantada içki servisi yapıldı ve AK Parti Hükümeti tarafından orada hiçbir engelleme yapılmadı. Biz orada hiçbir şekilde içkili yerin kapanması yada terk edilmesi gibi bir sisteme başvurmadık. Ondan sonra da kendisinin Susamlık Tesislerinin kâr oranı ve ekonomik durumu konusunda AK Partili Belediye Bşakanı tarafından tam işletilemediği ve zarar ettiği konusunda beyanatı var. Bu tür Belelediye’ye ait tesislerin, kâr etmesi asıl amaç değil, vatandaşa hizmet sunmak, vatandaşın oradaki alandan faydalanmasıdır. Bazen kâr, bazen zarar etmiş olabilir, ama zarar söz konusuysa o zaman belediye’nin diğer iktisadi teşekküllerine de bakmak gerekir. Zarar edilenler kapatılacaksa hepsinin kapatılması gerekir. Burada önemli olan vatandaşın hizmeti en kaliteli şekilde almasıdır. Tabiiki kâr ve zarar edilebilir, önemli olan vatandaşın kaliteli hizmet almasıdır” diye konuştu.

Akbıyık, zarar rakamlarını açıkladı

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık, Sayıştaş Başkanlığının Burdur Belediyesi 2015 değerlendirme raporundan bazı rakamları açıkladı. Akbıyık, “Sayıştay Başkanlığının 2015 yılı sonunda yaptığı değerlendirmelerde, Belediyemize ait İstasyon Çay Bahçesinin 187 Bin TL, Alaca Dokumalarının 154 Bin TL, Merkez Ofisinin 443 Bin TL, Susamlık Tesisinin 168 Bin TL, Şehir Kulübünün 169 Bin TL, Belediyeye ait tuvalet olarak kullanılan yerlerin 11 Bin TL net zarar ettiği belirtiliyor.

Opet İstasyonu 129 Bin TL, önceki dönem Belediye Başkanımız Sebahattin Akkaya döneminde hizmete açılan Türkiye Petrollerinin 462 Bin TL kâr ettiği görünüyor. Toplamda Belediye şirketlerinin 533 Bin TL net zarar ettiği görünüyor. Belediye Başkanımız Susamlık’ın zarar ettiğini söylüyor. Ama böyle hesaplanırsa başka yerlerde de zarar var. Bu mantığa göre bunları da kapatmak gerek.

Belediyeler hizmet yapıyorsa zarar da kâr da edecektir, ama Susamlık konusunda neden bu kadar ısrarcı bilmiyoruz? Bize halktan gelen talep doğrultusunda orada yapılması planlanan otelle ilgili, halkımızın mesirelik alan olarak kullandığı, Burdur’umuzun gözbebeği bir mekan olan, evli çiftlerimizin fotoğraf çektirmek için gittiği, şehrimizin muhteşem manzarasını gösteren bir bölgede bir otel yapılması kendi takdirleridir. Etrafındaki mesire alanlarının halkımıza kullandırılmaması durumunda, tepki gösterileceği malumdur.” şeklinde konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive