ManşetSiyasetAK Parti’de temayül’den sonra mülakat süreci başladı

2 sene ago

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan 27. dönem Milletvekili genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde seçim takvimi işlemeye devam ederken, seçime katılacak olan siyasi partiler 21 Mayıs’a kadar ilan edilmesi gereken milletvekili adayları listelerini belirlemek için yoğun bir mesai yürütüyor.

Milletvekili aday adaylığı yarışı, rekabetinin en yoğun yaşandığı partilerden biri olan iktidar partisi AK Parti, geçtiğimiz hafta Teşkilatlar nezdinde gerçekleştirdiği Temayül Yoklamalarından sonra şimdi de Genel Merkezde aday adaylyarı ile birebir görüşme, mülakat aşamasına geçti.

Ak Parti’de, milletvekili aday adayları Ankara’ya çağrılarak mülakata alınıyor. Önceki gün Burdur’dan milletvekili aday adaşlığı için başvuran 26 isimle AK Parti Genel Merkezinde görüşme yapıldığı öğrenildi. Burdur’un da içinde yer aldığı aday belirleme komisyonunun başkanlığını AK Parti kurmaylarından, Tarım eski Bakanlarından Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker yürütüyor.

Burdur’dan Milletvekili aday adaylığı beşvurusunda bulunan isimlerle yapılan görüşmelere, mülakat çalışmasına AK Parti’nin önemli isimlerinden Burhan Kuzu ile Efkan Ala da katıldı.

Ak Parti’de 24 Nisan tarihinde başlayan 27. Dönem milletvekilliği aday adaylığı başvuruları 2 Mayıs Çarşamba günü sona erdi. Başvuru sürecinde AK Parti’ye 7 bin 329 başvuru yapıldı. Aday belirleme sürecinde aday adayları, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında üst komisyon ve onun altında bulunan 14 komisyon’da mülakata girecek.

Adalet ve Kalkınma Partisin’de 14 genel başkan yardımcısının liderliğinde oluşturulacak komisyonlarda aday adaylarıyla görüşme yapılacak ve ön eleme gerçekleştirilecek Oluşturulacak komisyonlarda milletvekilleri, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeleri, bakanlar, kadın ve gençlik kolları başkan yardımcıları, teşkilat başkan yardımcıları, eski bakan ve milletvekilleri yer alacak. Alt komisyonlarda belirlenen isimler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki üst komisyona sunulacak.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğindeki üst komisyon, çalışmalarını tamamladıktan sonra milletvekili adayları listesi en geç 21 Mayıs’ta Yüksek Seçim Kuruluna teslim edilecek.

Siyasi partilerin, seçim çevrelerine ait olan aday listelerini 21 Mayıs’ta saat 17.00’ye kadar Yüksek Seçim Kuruluna(YSK) teslim etmesi gerekiyor. Siyasi partilerin adaylarının başvuru belgelerindeki eksikleri tamamlamalarının son tarihi ise 25 Mayıs, 26 Mayıs’da milletvekili geçici aday listeleri YSK’ce Resmi Gazete’de yayımlanacak ve itirazlar başlayacak. 27 Mayıs tarihine gelindiğinde geçici aday listelerine itirazlar saat 15.00’te sona erecek ve itirazlar karara bağlandıktan sonra 30 Mayıs Çarşamba günü YSK milletvekili kesin aday listelerini ilan edilmek üzere il seçim kurullarına ve Resmi Gazete’ye gönderecek.

Kodlama : SadeMedia Interactive