ManşetSiyasetAK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı ve Meclis Grubu’ndan ortak açıklama:”HİÇBİR ALGI, RANTSAL DÖNÜŞÜMÜ ÖRTEMEZ!”

3 sene ago

Burdur’da bir fabrika alanı için Belediye Meclisi’nde gerçekleşen ‘imar tadilatı’ kararı yerel gündemde tartışma konusu olmaya devam ediyor… Hatırlanacağı gibi; Şubat ve Nisan ayı oturumlarında alınan kararla Fevzi Özdemir’e ait fabrika sahasını satın alan Saylar Kerestecilik firmasının talebi üzerine mevcut fabrika alanında imar değişikliği kararı alınmış, bu karara AK Parti’liler yaptıkları açıklamalarda tepkilerini dile getirmişler, 14 Nisan’da da bu kararın iptali için yargıya başvurmuşlardı…

Geçtiğimiz günlerde bir internet sitesinde Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün şehir merkezlerinin içinde kalmış Sanayi Sitelerinin şehir dışına çıkarma projesi hakkında yaptığı açıklamadan esinlenilerek AK Parti Burdur Belediye Meclisi Üyeleri ile ilgili bir haber yayımlanmıştı… İşte; bu habere sert tepki koyan AK Parti Burdur İl Yerel Yönetimler Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada; “hiçbir algı rantsal dönüşümü örtemez” denildi.

Bakan Özlü’nün açıklamasında yola çıkılarak Burdur’daki imar değişikliği kararı ile bir bağ kurarak, bir algı oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çekilen, AK Partili Burdur Belediye Meclis Üyelerinin de imzalarının bulunduğu ortak açıklamada; “Şehir merkezlerinin içinde kalan yerleri şehir dışına çıkarmak başka bir şey, tabiki bizler bunu biliyor ve savunuyoruz. Çünkü, bu tür düzenlemeler kamu faydası taşır, herkes için yapılır. Bizim karşı çıktığımız konunun ise bambaşka bir boyutu var. Biz şahsi plan değişikliğine, kişiye özel imar düzenlemesine karşı çıktık. Bu tür kararlar, projeler, fikirler belli kişiler için tasarlanmaz sadece kamu için tasarlanır. Bakanımızın bahsettiği olaya sonuna kadar destek vermekteyiz. Çünkü bu şehir planlamasında alınabilecek radikal kararlardan birisidir.Ancak bizim mahkemeye götürdüğümüz toplumsal olmayan sadece bir kaç kişinin menfaati için yapılan RANTSAL bir plan kararıdır” ifadelerine yer verildi.

AK Parti Burdur İl Yerel Yönetimler Başkanlığının ‘Hiçbir Algı RANTSAL Dönüşümü Örtemez’ başlıklı basın duyurusu şöyle:

“Dün (25/04/2017) AK Parti Burdur İl Teşkilatını hedef alan ve itibarsızlaştırmak isteyen Isparta merkezli internet haber sitesinde çıkan haber tamamıyla kokuşmuş siyasetin aciziyetini ortaya koymaktadır.

AK Parti Hükümetimizin Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü Bakanımızın önceden düşünülen şehir merkezlerinin içinde kalmış sanayi sitelerinin şehir dışına çıkarma projesinin artık faaliyete geçmesi konusunda bildirdiği görüştür. AK Parti Teşkilatları olarak bu konuyu şiddetle savunuyoruz.Fakat AK Parti Burdur Teşkilatlarının ve AK Parti Belediye Meclis üyelerinin Burdur ŞEHİR MERKEZİNİN DIŞINDA bulunan sanayi sitesinin sorunlarını ve çözümünü savunmaktan başka gayesi yoktur.Sebahattin Akkaya Başkanımız döneminde ortalığı ayağa kaldıran ve Yeni Sanayi Sitesinin proje müellifine birçok dilekçe verdirerek 40 yıldır aynı şekilde faaliyet gösteren esnafa ceza yazdırmaya çalışan odaklar, böyle çirkin ve gerçek dışı manşetler attırarak çözüm yolları tıkanan ‘Rantsal Tadilatı’ gizlemek istemeleri normaldir ve artık konu yargı sürecindedir.

Sanayi esnafımız şunu gayet iyi biliyor;

1- Kesilen cezalara sebep olanları,

2- Şu an kesilen cezalar için Esnafın mallarına haciz koyan Belediye yönetimini;

3- Sanayinin sorunlarını çözmek yerine şahsi plan değişikliklerini yapanları.

Kısacası hiçbir tasarı, proje ve fikir; kişi için tasarlanmaz sadece kamu için tasarlanır. Bakanımızın bahsettiği olaya sonuna kadar destek vermekteyiz. Çünkü bu şehir planlamasında alınabilecek radikal kararlardan birisidir.Ancak bizim mahkemeye götürdüğümüz toplumsal olmayan sadece birkaç kişinin menfaati için yapılan ‘RANTSAL bir plan kararıdır.’

Dolayısı ile bunu Isparta merkezli haber sitesi anlayabilecek kapasitede olmasına rağmen ısrarla gazetecilik ve habercilik ilkelerini yok sayarak birilerinin izni doğrultusunda olayı gündeme getirmiştir. Özellikle kamunun ve toplumsal yarar görülen her türlü proje ve fikrin arkasında olup, böyle kişiye özel ve hatta bulundukları makamları kullanarak menfaat elde etmek isteyen düşüncelerin sonuna kadar karşısında duracağız. Maddi imkanlar kullanılarak yaptırılan algıyı AK Parti Teşkilatları üzerine yönlendirilerek Burdur’umuzun huzurunu kimsenin bozamayacağını, amacımızın Burdur’umuzun gelişimine katkı koymak olduğunu; kamuoyuna saygıyla duyururuz”

AK Parti Burdur İl Yerel Yönetimler Başkanı Bahri Kılıçarslan, AK Parti Burdur Belediye Meclis Üyeleri; Ali Uz, Ali Erdoğan, Aysun Çetiner, Birkan İş, Fatıma Küçükkaplan, Hüseyin Okan, Mehmet Salih Levent, Volkan Mengi”

Kodlama : SadeMedia Interactive