GündemManşetAK Parti Meclis Grubu, imar değişikliği kararını yargıya taşıdı

3 sene ago

AK Parti Burdur Belediye Meclis Üyeleri, Meclis’te iki kez görüşülen tartışmalara neden olan, Özgür Mahallesi’ndeki Fabrika arazisi hakkında yapılan imar değişikliği düzenlemesini hukuki zemine taşıyarak, alınan Meclis kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı.

Hatırlanacağı gibi; Burdur Belediye Meclisi’nin Şubat ayı oturumunda Saylar Kerestecilik A.Ş’nin satın aldığı arazisi için talep ettiği imar değişikliği şehrimizde gündemde öne çıkan konulardan biri olmuştu… AK Parti’li yöneticiler ve Meclis Grubu yaptıkları açıklamalarda bu değişikliğin “kişiye özel bir değişiklik” olduğunu savunarak, “rantsal tadilat” tanımlamasında bulunmuşlardı…

Başkan Ercengiz de bu kararla yatırımın önünü açtıklarını, Meclisin 2012 yılındaki fabrika alanlarını şehrin dışına çıkarma kararına dayarak bu değişikliğe gittiklerini, bu tür talepleri bundan sonra da kabul etmeye devam edeceklerini kamuoyuna açıklamıştı…

İmar değişikliğine ilişkin askı sürecinde gerçekleşen itirazın ardından bu konu Nisan ayı oturumunda tekrar gündeme gelmiş, CHP’li Meclis Üyelerinin oylarıyla, imar kararı oy çokluğuyla kabul edilmişti…

Bunun üzerine, AK Parti Burdur Yerel Yönetimler Başkanlığı ve AK Parti Burdur Belediye Meclis üyeleri 14 Nisan’da yargıya başvurdu. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in kayınpederi Fevzi Özdemir’e ait Fabrika arazisinin, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, Saylar A.Ş tarafından satın alındığını ve fabrika alanı içersinde imar değişikliği talebinin hayata geçirildiğini belirten AK Parti Meclis Grubu, “bu girişim etik olmadı-ğı gibi aynı zamanda kişiye özel bir düzenleme. Yani yasal değil. Rantsal tadilat olarak tanımladığımız bu konuda artık son sözü hukuk söyleyecek” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti İl Yerel Yönetimler Başkanlığı’nın konu hakkındaki açıklaması şöyle:

“1 Şubat 2017 tarihinde yapılan Burdur belediye meclis toplantısında 2017/61 sayılı kararı ile 2016/Aralık ayında Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in kayınpederi Fevzi Özdemir’den Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say’ın satın aldığı ve 2017/Ocak ayında plan değişikliğine başvurulan arazilerin plan değişikliği kabul edilmiştir.

AK Parti Burdur Teşkilatı olarak hem il başkanlığımız hem de merkez ilçe başkanlığımız olarak kamuoyuna taşıyarak şahsa özel Rantsal Tadilatına karşı olduğumuz ve askı süresine itiraz edeceğimizi bildirmiştik. Askı süresinde yaptığımız itiraz ile 2017/Nisan ayı Meclisinde konu tekrar gündeme alındı, fakat CHP Meclis Üyelerinin itirazımızı reddederek Şubat ayında alınan plan değişikliği kararı kesinleşmiş oldu.

Hem il başkanlığımız hem de merkez ilçe başkanlığımız konuyu sonuna kadar her mecrada Burdur Halkımızın haklarını savunacağımızı kamuoyuna paylaşmıştık.

2017/Nisan Meclisinde kesinleşen plan değişikliğini AK Parti Burdur Yerel Yönetimler Başkanlığı ve AK Parti Burdur Belediye Meclis Üyeleri olarak 14 Nisan 2017 tarihinde yargıya taşımış bulunmaktayız.

Keşke 2017/Nisan Meclisinde, Meclisimiz Rantsal Tadilat konusunda geri adım atıp mevcut Sanayi sitesinde bulunan sundurma sorunlarının ve sanayi bölgesinde bulunan benzer Toptan Ticaret alanlarını kapsayacak şekilde genel bir sanayi revizyon planı için adım atılsaydı.

Kamuoyuna Rantsal Tadilatın Takipçisi olduğumuz, saygılarımızla Bildiririz…

AK Parti Burdur İl Yerel Yönetimler Başkanı Bahri Kılıçarslan, AK Parti Burdur Belediye Meclis Üyeleri Ali Uz, Ali Erdoğan, Aysun Çetiner, Birkan İş, Fatıma Küçükkaplan, Hüseyin Okan, Mehmet Salih Levent, Volkan Mengi”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive