AK Parti’nin kurucularından ve partinin ilk hükûmetinde dışişleri bakanı olan Yaşar Yakış, 85 yaşında hayatını kaybetti. 2002 yılında kurulan AK Parti hükûmetinde dışişleri bakanı olarak görev yapan eski diplomat Yakış, 2016 yılında partiden ihraç edilmişti. Yaşar Yakış, 1938 yılında Düzce’de doğdu ve kariyerine Anvers Başkonsolosluğu muavin konsolosu olarak başladı. Lagos, Roma ve Şam Büyükelçiliklerinde ve Brüksel’deki NATO Daimi Temsilciliği’nde çeşitli görevlerde bulundu.

1985 yılında, İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komite Başkanlığı’na sekreterya hizmeti sunmak üzere kurulan İSEDAK Koordinasyon Kurulu’nu kurdu ve başkanlığını üstlendi. 1988’de T.C. Riyad Büyükelçiliği’ne atandı. Daha sonra T.C. Kahire Büyükelçiliği ve Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi’nde ve Viyana’daki Uluslararası Kuruluşlar Nezdinde T.C. Daimi Temsilcisi olarak görev yaptı. 1992-1995 yıllarında Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü.

2001 yılında Dışişleri Bakanlığı’ndan emekli olan Yakış, AK Parti’nin kurucu üyesi olarak siyasete atıldı. Partinin Genel Başkan Yardımcılığı ve Merkez Karar Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 3 Kasım 2002’de düzenlenen genel seçimlerde Düzce’den milletvekili seçildi ve 18 Kasım 2002 tarihinde Dışişleri Bakanı olarak atandı. Daha sonraki hükûmet değişikliğinde görevini Abdullah Gül’e devretti.

15 Temmuz'da Sela Okunacak mı? Saat ve Yer Bilgileri 15 Temmuz'da Sela Okunacak mı? Saat ve Yer Bilgileri

Milletvekilliğini bıraktıktan sonra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi. Yakış, özellikle dış politika konusundaki eleştirileriyle dikkat çekti ve 28 Mart 2016’da kurucusu olduğu partiden ihraç edildi. Partiden ihraç edilmesi sonrası Yakış, “Rahatladım, bu şekilde düşünen insanlarla aynı karede görünmek beni rahatsız eder” demişti.

Kaynak: HABER MERKEZİ