ManşetSiyasetAK Parti İl Başkanı Süleyman Faki’den; Belediye’ye ‘KİŞİYE ÖZEL’ imar değişikliği eleştirisi

3 sene ago

AK Parti Burdur İl Başkanlığı’ndan 23 Şubat 2017 Perşembe günü  yapılan yazılı açıklama, Burdur merkezde yerel gündemi, Burdur siyasetini epey meşgul edeceğe benziyor… Ak Parti Burdur İl Başkanı Süleyman Faki yayınladığı basın bülteninde, Burdur Belediye Meclisi’nin 1 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirdiği Şubat ayı oturumunda gündemin 20. maddesinde görüşülen 2017/61 sayılı kararın kişiye özel bir imar değişikliği uygulaması olduğunu öne sürerek, “bu değişikliğin tekrar Meclis’te görüşülüp, yanlışın düzeltilmesini bekliyoruz” dedi.

Burdur’da birkaç haftadır kulislerde konuşulan bu konu AK Parti İl Başkanı Faki’nin açıklamasıyla başka bir boyut kazandı. Mevcut Belediye yönetiminin vereceği cevap, Başkan Ercengiz’in yapacağı açıklama ile kişiye özel imar iddiasının epeyce Burdur gündemini belirlemesi bekleniyor…AK Parti il başkanı Faki’nin gündeme getirdiği yer; Burdur merkez Özgür Mahallesi, pafta –, ada 113, parsel 118, 145, 161 ve 163 numaralarda kayıtlı, mevcut imar planı sınırları içerisinde olan fabrikanın bulunduğu alan. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in kayınpederi Ali Özdemir’e ait olan bu alanı, Saylar Kerestecilik Tic. San. A. Ş. satın almış…

Saylar Kerestecilik Tic. San. A. Ş. sahibi Ali Say, (Belediye Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı) Belediye Meclisi’ne başvurarak imar planı değişikliği talebinde bulundu. Ali Say tarafından şu gerekçelerle değişiklik talep edildi: “Mevcut imar planı sınırları içerisinde olan fabrikanın bulunduğu alan, 03.10.2012 tarihinden önceki imar planında Sanayi Alanı olarak belirtilmekte iken, 03.10.2012 tarihinde onaylanan imar planında Toptan Ticaret Alanı olarak belirtilmiş olup, söz konusu taşınmazlardan 118 ve 163 parsellerin bulunduğu alanın Sanayi Alanı olarak, 145 nolu parselin bir kısmının yine Ticari Alan olarak bırakılarak, geri kalan kısmının, ilimiz ihtiyaçları doğrultusunda Küçük Sanayi Sitesi Alanı olarak düzenlenmesine yönelik 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği yapılması talebinde bulunuldu.”

Belediye İmar Komisyonundan geçen bu öneri 1 Şubat’ta yapılan toplantıda, CHP’li Meclis Üyelerinin oylarıyla kabul edilmişti… Bu teklife AK Partili üyeler red oyu verirken, MHP’li üye Cengiz Çalışkan çekimser oyu verirken, diğer MHP’li üye İbrahim Oğuz kabul oyu kullanmış, MHP’li Yavuz Kaya ile CHP’li Meclis Üyesi Ali Say oylamaya katılmamışlardı…

AK Parti İl başkanı Faki, bu alanda yapılan plan değişikliğinini birçok soru işaretini beraberinde getirdiğini belirterek, “daha önce toptan ticaret alanı olarak tescillenen bu yer, sanayi sitesinde acil çözüm bekleyen bir sürü problemin önüne geçerek, nüfuz kullanarak çeşitli plan değişiklikleri ile Rantsal bir dönüşüm mü yapılmaktadır sorusunu akıllara getirmektedir. Beklentimiz kişiye özel yapılan imar değişikliğinin tekrar Meclis’te görüşülerek bu yanlışlığın düzeltilmesidir” ifadelerini kullandı.

Faki’nin dün yaptığı yazılı açıklama şöyle: “Burdur Belediye Meclisinin 01 Şubat 2017 tarihli kararı, Burdur kamuoyu vicdanını derinden yaralamıştır. Sanayi Sitesinde yapılan kişiye özel imar değişikliği. Ak Partinin itirazlarına ve uyarılarına rağmen Şubat ayı Meclis toplantısında kabul edilmiş, alınan kararla Belediye Başkanının kayınpederi Fevzi Özdemir’e ait arazi (Burdur merkez Özgür Mh. Ada 113, parsel 128, 145, 161 ve163 tapu kayıtlı) 2016 yılı Aralık ayında Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say tarafından alınarak, bu alanın Şubat ayındaki meclis toplantısında mevcut imar durumunun değiştirilmesi birçok soru işaretini de gündeme taşımıştır.

Daha önce toptan ticaret alanı olarak tescillenen bu yer, Sanayi Sitesinde acil çözüm bekleyen bir sürü problemin önüne geçerek, nüfuz kullanarak çeşitli plan değişiklikleri ile Rantsal bir dönüşüm mü yapılmaktadır? sorusunu akıllara getirmektedir. Beklentimiz kişiye özel yapılan imar değişikliğinin tekrar Meclis’te görüşülerek bu yanlışlığın düzeltilmesidir. Plan değişikliği yapılan bu yerin doğusunda da benzer toptan ticaret alanları da mevcutken, kişiye özel böyle bir değişikliğin yapılmasını Burdurlu hemşehrilerimizle takipçisi olacağımızın bilinmesini, kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive