GündemManşetSiyasetAK Parti İl Başkanı Ömer Bütüner, Suruç katliamını gazetemize değerlendirdi: KANDAN BESLENEN SİYASETİ ASLA KABUL EDEMEYİZ!

5 sene ago

Muhabirimiz Hacer Zeren’e Suruç katliamı ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendiren AK Parti Burdur İl Başkanı Avukat Ömer Bütüner, cana kıyarak, insan kanından beslenerek siyaset yapılamayacağının altını çizdi, katliamı gerçekleştirenleri kınadı.

IŞİD’in gerçekleştirdiği terör olaylarının ülkemize de sıçratılmaya çalışıldığına dikkat çeken Bütüner, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katliamın ardından yaptığı eleştirilere ise ateş püskürdü.

Ömer Bütüner, “Birilerinin kan üzerinden siyaset yapmayı düşünenleri esefle kınıyorum. Bakıyorsunuz hemen Hükümete eleştiriler geliyor ya da farklı eleştiriler yapılıyor ama burada insanlar ölmüş. Değerlendirmeyi bunun üzerinden yapmak lazım.” dedi.

Bütüner, “Siyaset siyaset gibi yapılmalı, mücadele yapılmalı ama hiçbir şekilde cana kıyarak, insanların kanından beslenerek siyaset yapmayı asla kabul etmiyoruz. Yıllarca bu memleketin insanları terörden çok muzdarip oldular. Son günlerde bunun tekrar hortlatılmaya çalışılması, çevremizdeki ateş çemberinin Türkiye’ye de sıçratılması için çalışmalar yapılıyor.” öngörüsünde bulundu.

AK Parti Hükümetinin başlattığı ‘çözüm süreci’ni de açıklamasında hatırlatan Bütüner, “Biz ülke olarak bu tip faaliyetler içerisinde olmamayı diledik. Siyaset yaparken de bizim partimizin anlayışı çözüm sürecindeki attığı adımlarda silahsızlandırmaya yönelikti. Dolayısıyla bu siyasetin siyaset gibi yapılması adınaydı. İnsanların ölmesin, analar ağlamasın bütün derdimiz buydu.” şeklinde konuştu.

Suruç katliamı ile ilgili değerlendirmesine, insanın her şeyden önce sadece insan olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak başlayan Ömer Bütüner, “Ülke olarak içimizin yandığı, üzüldüğümüz, insanlığımızdan utandığımız olaylardan birisi. Bu acının tarifi hiçbir sözle, tavırla ifade edilemez. Evet, aynı dünya görüşüne sahip değiliz ama gencecik insanlar. Bir çoğu daha hayatlarının baharında. Hayalleri, ümitleri olan insanlar. Hangi gerekçelerde bulunulursa bulunulsunlar, hayatının baharında insanların canlarına kıyılarak, bunun bir üstünlük taslama, siyasi hareket adına yapılmasını esefle kınıyoruz. Siyaset siyaset gibi yapılmalı, mücadele yapılmalı ama hiçbir şekilde cana kıyarak, insanların kanından beslenerek siyaset yapmayı asla kabul etmiyoruz. Yıllarca bu memleketin insanları terörden çok muzdarip oldular. Son günlerde bunun tekrar hortlatılmaya çalışılması, çevremizdeki ateş çemberinin Türkiye’ye de sıçratılması için çalışmalar yapılıyor.” diye konuştu.

BİZİ ÇÖZÜM SÜRECİNDEN UZAKLAŞTIRAMAYACAKLAR

Ülkemizin PKK terör örgütü ile yaptığı mücadeleleri ve bu aşamada AK Parti Hükümetinin başlattığı ‘çözüm süreci’ni hatırlatan Bütüner, “Biz ülke olarak bu tip faaliyetler içerisinde olmamayı diledik. Siyaset yaparken de bizim partimizin anlayışı çözüm sürecindeki attığı adımlarda silahsızlandırmaya yönelikti. Dolayısıyla bu siyasetin siyaset gibi yapılması adınaydı. ‘İnsanlar ölmesin, analar ağlamasın’ bütün derdimiz buydu. Hedefe doğru varıldı varılmadı bu ayrı bir şey ama insanların ölmemesi, süreç kanın akmaması, çocukların anaların ağlaması noktasındaydı. Yapılanlar, bizi bu amacımızdan, hedefimizden asla uzaklaştıramayacak. Türkiye Cumhuriyeti çok badireler atlattı, bunların üstesinden gelecektir. Sıkıntılar elbet giderilecek. Ben ölenlere Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum. Ülkemizin de başı sağolsun. İki tane polisimizde şehit oldu. Hangi taraftan bakarsak bakalım insan öldürmeye karşıyız. Üzüntümüzü ifade etmemiz gerekiyor. Geride kalanlara sabır diliyoruz.” açıklamasında bulundu.

HDP Genel Başkanı Demirtaş’ın, Suruç katliamının ardından olayın HDP’ye yıkılmaya çalışıldığı yönelik AK Parti’yi eleştiren açıklamalarını da değerlendiren AK Parti İl Başkanı Bütüner, ‘Birilerinin kan üzerinden siyaset yapmayı düşünenleri esefle kınıyorum.’ dedi. Bütüner, “Bakıyorsunuz hemen hükümete eleştiriler geliyor ya da farklı eleştiriler yapılıyor ama burada insanlar ölmüş. Değerlendirmeyi bunun üzerinden yapmak lazım. Bunun sorumlusu varsa elbette gerekli mücadeleler bunun üzerinde yapılacak ama siyaset ranta asla dönüşmemesi lazım. Yıllarca bizim PKK terörü ile alakalı en büyük şikayetimiz kan üzerinde beslenme ve siyaset yapma üzerine eleştirilerimiz oldu. Bunlara asla pirim vermemek lazım.” vurgusu yaptı.

     DEVLETİN İÇİNDE IŞİD YAPILANMALARI VAR MI?

Daha önce diğer muhalefet parti liderlerinin de dile getirdiği, Suruç olaylarının ardından, HDP Genel Başkanı Demirtaş’ın da açıklamasında yer verdiği ‘Devletin içinde IŞİD’le (DEAŞ) ilgili yapılanmalar var?’ iddialarını sorduğumuz Bütüner, böyle bir suçlamayı asla kabul etmediğinin altını çizdi. Gerçek bir Müslümanın masum bir insanı asla öldürmeyeceğine dikkat çeken Ömer Bütüner, “Burdur’da herkes beni muhafazakar kimliğim ile tanır. Böyle bir algıyı asla kabul edemem. Gerçek bir müslüman asla masum insanları öldürmez. Çünkü masum bir kişiyi öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir, biz buna inanırız.” diyerek, iddiaları kesin bir dille reddetti.

Kodlama : SadeMedia Interactive