GündemManşetSiyasetAK Parti İl Başkanı Bütüner: ‘CHP ve MHP ile koalisyona önyargılı değiliz’

5 sene ago

AK Parti Burdur İl Başkanı Avukat Ömer Bütüner, gazetemize yaptığı açıklamada, koalisyon ihtimallleri hakkında görüşlerini beyan etti. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonra ortaya çıkan tablonun çeşitli koalisyon seçeneklerine imkan verdiğini belirten Bütüner, CHP ile yapılan ön görüşme toplantılarının sürdüğünü hatırlattı.

AK Parti’nin HDP ile koalisyon ihtimalinin bulunmadığını söyleyen Bütüner, erken seçim için açık kapı bıraktı. “Bizim genel tavrımıza baktığımızda HDP ile koalisyon mümkün gözükmüyor. CHP ile veya MHP ile koalisyonda bir önyargımız yok.’ vurgusu yapan Bütüner, “Vatandaşın tercihi koalisyon ise biz bu koalisyon şartlarını zorlarız. Vatandaşın tercihine saygı duyduğumuzu sonuna kadar ifade ederiz ama eğer bir koalisyon kurulamıyorsa, seçim kaçınılmazsa seçime her zaman hazırız.” şeklinde konuştu.

CHP’NİN 14 MADDE ŞARTI KABUL EDİLECEK Mİ?

CHP’nin 14 madde şartını hatırlattığımız AK Parti İl Başkanı Bütüner “Bir kızla bir erkek evlenirken bile ‘benim şartlarım’ diye bir şey olmaz. Sonuçta birliktelik fedakarlık gerektirir. Benim şartlarımı kabul ediyorsan birlikte oluruz dayatırsanız o birliktelik olmaz. Dolayısıyla elbette bütün partilerin kendilerine göre görüşleri vardı. Mutlaka farklı düşünüyorlar ama insanları, partileri biraraya getirecek çalışmaların yapılması önemli. Birisinin siyah dediğine siyah dediği bir ortamda birliktelik olmaz. Gri tonda buluşabilmek önemlidir.” diye konuştu.

HÜSEYİN ÇELİK’İN AÇIKLAMASINI NASIL YORUMLADI?

Başbakan Davutoğlu’nun Başdanışmanı Hüseyin Çelik’in, geçtiğimiz günlerde, yaygın basına verdiği bir demeçte, ‘aynı tabandaki partilerin anlaşması zordur, farklı tabanları olan partiler daha kolay anlaşır’ açıklamasıyla ilgili görüşlerini sorduğumuz Bütüner, “Hüseyin Çelik’in açıklaması kendi değerlendirmesidir. CHP ile MHP ile de koalisyon kurulabileceğini, değerlendirmeleri mutlaka yapılabileceğini düşünüyorum. Memleketimiz için hayırlısı neyse o olsun.” dedi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive