ManşetSiyasetBurdur’da konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: “AK Parti hizmet partisi, işimiz lafımızın ötesinde”

1 sene ago

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 28 Aralık 2018 Cuma günü şehrimize gelerek çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi, temaslarda bulundu.

Bakan Pekdemirli’nin Burdur turu Valilik ziyaretiyle başladı. Vali Hasan Şıldak’ı makamında ziyaret eden Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Pakdemirli, ardından İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne geçti. Basına kapalı gerçekleşen ziyarette Pakdemirli, İl Müdürü Oktay Darcan ve personel ile bir araya geldi.

AK Parti Burdur İl Teşkilatını da ziyaret eden Bakan Pakdemirli konuşmasında AK Parti iktidarınn tarım destekleri başta olmak üzere yaptığı yatırımlardan bahsetti. AK Parti iktidarının Türkiye’ye sağladığı kazanımların başında ‘istikrar’ olduğunu vurgulayan, Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliğiyle birleşen istikrar ortamının Türkiye’ye çağ atlattığını savunan Pakdemirli, “Mehmet Akif’in şehri olan Burdur’da olmaktan da çok mutluyum. Özal’ın başlattığı atılımları kaldığı yerden devam ettiren Ak Parti oldu, Recep Tayyip Erdoğan yönetimi oldu , 16 yıldır da bu iş devam ediyor. AK Parti kuruluş itibari ile bir hizmet partisi ve bugüne kadar da yapılanlar gerçekten tek başına iktidarın neler yapabileceğinin de bir göstergesi. Ulaştırma, sağlık, eğitim, enerji alanlarında büyük işler başarıldı, yatırımlar yapıldı.

BURDUR’DAKİ TARIM YATIRIMLARI

Gelelim tarıma; Burdur’da son 16 yılda 1 milyar’ın üzerinde bir hibemiz var. Tarım- sal hâsılamız beş misli artmış 2 milyar liraya gelmiş. Genç çiftçi projesi kapsamında 14 milyon lira para dağıtmışız. Mera ıslahında 14 milyon dekar mera ıslah etmişiz. Kırsal Kalkınma ve hibelerde 30 milyona yakın bit hibemiz var. Büyükbaş hayvan adetimiz %90 artmış. 209 bin başa gelmiş. Küçükbaş hayvan adetimiz 400 bin başa gelmiş % 64 artışla. Süt üretimimiz %142 artmış, 350 bin ton’a gelmiş. Orman su alanlarında 15 tane baraj ve gölet yapmışız. 200 bin dekar sulamaya açılmış. 120 tane dere ıslahı, 92 milyon tane fidan dişmişiz. Biz onların dediği gibi sahte ağaç sevici değiliz. Şehir ormanı 2 adet, bal ormanı 6 adet, mesire yeri 10 adet, Orköy hibe kredileri 18 milyon, 24 adette Meteoroloji istasyonu yapmışız. Bizim hakikaten işimiz lafımızın ötesinde.” şeklinde konuştu

İTHALAT ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

Tarımda ithalat eleştirilerini de cevaplayan Bakan Pakdemirli, “Samana muhtaç ettiniz, biraz matematik, biraz izan eğer bizi eleştirecek bir şey bulamıyorsanız ben eleştirecek bir şey bulup size vereyim. Eğer malzeme bulamıyorsanız biz size malzeme temin edelim diyorum. Türkiye’nin saman ithalatı 9 bin ton. Türkiye’nin saman ihtiyacı 66 bin ton, 10 binde bir. Ama bunu milletvekilleri, grup başkanları, genel başkanlar ağızlarında her hafta çiğnemekten çekinmiyorlar. Bir de yaptığım açıklamaları alıyorlar, ortasından, orasından burasından cımbızla çekiyorlar.

Türkiye’nin ne samana ihtiyacı var, ne de buğdaya ihtiyacı var. O zaman neden ithalat yapıyorsun diyorlar? Ben de diyorum ki ithalatı, bu ihracatı yapabilmek için, makarna fabrikalarımız, un fabrikalarımız boş mu kalsın bunun için ithalat yapıyoruz. Şunu söylemek lazım. Türkiye’nin 17 milyar dolar tarımda ihracatı var, 22 milyar dolarda ithalatı var. Türkiye’nin 5 milyar dolar fazlası var.

Yani ithalat yanlış bir şey de değil, ayıp bir şey de değildir. Hollanda’nın 80 milyar doların üzerinde ithalatı var. Ama Hollanda’nın tarımı ile övünmeyi biliyoruz değil mi? Önemli olan katma değer yaratmak, önemli olan ihracat yapmak” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive