ManşetSiyasetAK Parti büyük kongresini değerlendiren İl Başkanı Bütüner: “MKYK’daki DEĞİŞİM, NÖBET DEĞİŞİMİ”

5 sene ago

Gazetemize Ak Parti’nin 5. Olağan Büyük Kongresi’ni değerlendiren AK Parti İl Başkanı Ömer Bütüner, listede sürpriz olarak değerlendirdiği isimleri açıkladı.

‘Partinin ağır topları olarak bilinen Bülent Arınç, Ali Babacan, Ekrem Erdem, Nurettin Nebati, Yasin Aktay, Beşir Atalay gibi isimlerin MKYK listesinde olmamasınınsürpriz olarak algılanabileceğini’ söyleyen il başkanı Bütüner, “Tabii bir nöbet değişimidir. Bu yüzlere alışmıştık. Dolayısıyla bu değişiklik bizim de dikkatimizi çekti” dedi.

MYK’da sadece Mehmet Ali Şahin ve Abdülhamit Gül’ün kaldığını, diğer isimlerin ise değiştiğini dile getiren AK Parti İl Başkanı Ömer Bütüner, kongre salonundaki atmosferle ilgili olarak ise; “Coşkunun yüksek olacağı bir kongre bekleniyordu. Şehitlerimiz dolayısıyla müziklerin olmadığı, ortama uygun vaziyette bir kongre gerçekleştirildi,kalabalık maksimum sevideydi. Sloganlar vardı. Müziksiz de coşkunun olabileceği gösterildi” ifadelerini kullandı.

MKYK listesinde yaşanan değişikliğe dikkat çeken Ömer Bütüner, listedeki değişimi ‘partinin yüz eskimesine karşı aldığı önlem’ olarak yorumladı.

Bütüner, “Dikkat çekici hususlardan bir tanesi MKYK’da birçok değişiklik olmasıydı.   31 tane yeni isim MKYK’ya girdi. Partinin yüz eskimesine karşı aldığı önlem olduğu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla 1 Kasım 2015 seçimine yeni yüzlerle gireceğimiz bir kongre oldu. “ diye konuştu.

Terörle mücadele konuşmaların ana fikri oldu

Kongrenin ana temasının ‘birlik, beraberlik, kardeşlik’ olduğunu vurgulayan Ömer Bütüner, terörle mücadelenin konuşmaların ana fikri olduğunu belirterek, “Terörle mücadelede taviz verilmeyeceği ve sonuna kadar gidileceği hususu özellikle vurgulandı. Bütün konuşmacıların ortak değerlendirmesi bu yöndeydi. İnşallah yeni süreç hayırlı olur. Biz daha önce de çözüm sürecinin hangi niyetle yapıldığını ifade etmiştik. Silahla mücadele noktasında gelinen noktayı hepimiz takip ediyoruz. Şehit haberlerini duymak hoşumuza gitmiyor ama silahla mücadelenin olduğu her ortamda daha önce olduğu gibi maalesef şehit haberleri gelmeye devam ediyor. İçimiz kan ağlasa da. En tenha köşedeki güvenlik zaafiyeti ortadan kaldırılıncaya kadar bu durum devam edecek.” vurgusu yaptı.

Kamuoyunda bir süre önce erken seçimin iptal edilebileceğine dair söylentilere cevap veren Bütüner, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, seçime her halükarda gidileceğini belirtti.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive