ManşetSiyasetAK Parti Burdur mitinginden izlenimler…

5 sene ago

Burdur’da 11 mayıs Pazartesi günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitinginden sonra 12 Mayıs Salı günü de  ilimizde bütün gözler AK Parti mitinginde idi… AK Parti’nin kurucu lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez halkın doğrudan seçimini yaptığı 10 Ağustos’taki seçimin ardından Cumhurbaşkanı olmasının ardından AK Parti Genel Başkanı olan Ahmet Davutoğlu, Başbakan olarak ilk kez Burdur’a geliyordu… Burdur’da insanlar AK Parti’nin yeni lideri Davutoğlu’nun meydan performansını, vatandaşlarla kuracağı iletişimi merak ediyordu…

Gelelim miting izlenimlerine… Bilindiği gibi; AK Parti miting organizasyonlarını başarıyla gerçekleştiren siyasi parti. Bu tür açık hava toplantılarını 13 yıllık süreçte en iyi şekilde tertip eden, Teşkilatlarını mitingler için seferber edebilen, gönüllülerini biraraya getirmeyi başaran, sahada organizasyon kabiliyetini her zaman hissettiren AK Parti, bu farkını Burdur’da da hep gösterdi. Erdoğan’ı altı kez Burdur’da ağırlayan AK Parti, ilimizde başarılı, coşkulu mitinglere imza atmıştı…

AK Parti 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde de yine profesyonel, en ince ayrıntıların bile atlanmadığı, kapsamlı bir seçim kampanyası yürütüyor. Güçlü maddi imkanları, Teşkilat desteği, organizasyon becerisiyle düzenlediği mitinglerde kitleleri coşturan, etkili, vurucu sloganlar, müzikler ile seçmene hitap eden AK Parti, Burdur’da yine coşkulu bir mitinge imza attı.

Kurulduğundan beri girdiği her üç genel seçimi de Burdur’da birinci tamamlayan, ilimizde 2002’de % 27, 2007’de % 41, son genel seçimde 2011’de ise % 50 oy ile ülke ortalamasını yakalayan AK Parti, bu başarısını 2015’te devam ettirmek, hatta daha önceki seçim başarılarının üzerine çıkmak istiyor. Her üç seçimde de Meclis’e iki Milletvekili göndermeyi başaran AK Parti, yeni seçim hedefini ‘3-0 söylemiyle’ dile getiriyor. Burdur’da Teşkilatları, adayları motive etmek için sahada sıkça tekrarlanan 3-0, üç Milletvekilliği hedefini Başbakan Davutoğlu’da konuşmasında iki defa yineledi. Konuşmasının başında ve finalinde Burdur’dan bu kez üç Milletvekilliğini beklediğini belirten, Burdur’dan güçlü destek isteyen Davutoğlu’da Burdur’da AK Parti camiasının sıkça ifade ettiği ‘üç’te üç hedef 2023 söylemini’ benimsediğini göstermiş oldu.

Peki dünkü kalabalık bize neyi anlattı? İktidar partisinin daha önceki mitinglerine benzer bir tablo vardı…CHP’nin Burdur mitinglerinin aksine katılımın sadece şehir merkeziyle sınırlı kalmadığı, ilçe katılımlarının da olduğu bir miting yapıldı. AK Parti, Burdur’da il’in tamamına yayıldığını, başta Bucak ilçesi olmak üzere Gölhisar, Ağlasun ve diğer ilçelerden, Burdur’un her yerinden seçmen kitlesine sahip olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Burdur’da AK Parti mitinginde, meydanda öne çıkan, fark oluşturan kesim ise; hiç kuşkusuz ‘kadınlar’ oldu. Kadın seçmen, zaten AK Parti’nin en güçlü yanlarından biri… Burdur mitinginin öncekilere göre öne çıkan gelişmesi, artan kadın sayısı… Genç kızların da yoğun olduğu mitingde, kadınlar genci, yaşlısı, köylüsü, başörtülüsü, moderni ile Burdur’da da AK Parti’nin en kuvvetli, rakiplerine göre üstün olduğu yanını gözler önüne serdi.

Kırsal kesim’in de Burdur’da AK Parti açısından en önemli kitle olduğu bilinen bir gerçek. ‘Tarım ve hayvancılık kenti Burdur’da AK Parti’ye her seçimde yoğun destek veren kırsal kesimde yaşayan insanlar, mitinglerde de öne çıkan kesim olmuştu hep… AK Parti’li kurmaylar da Burdur’un bu yapısını, tarım ve hayvancılık’taki önemini dikkate alarak aday listesinde üçüncü sıraya Burdur Yetiştiriciler Birliği Başkanı Kamil Özcan’ı yerleştirmişti…

‘Kasketlilerin, köylü kadınların alanda oluşu’, AK Parti’nin ilimizde kırsal kesimle temasının devam ettiğinin bir göstergesi… Miting akşamüstü değil de öğle saatlerinde yapılsa idi, özellikle köylerden daha çok katılımın olması, ilçe ve beldelerden gelenlerin de daha fazla olması muhtemeldi.

Meydandaki coşku ve katılım da AK Parti’nin Burdur’daki gücünü doğru orantıyla yansıtan bir görünümde idi. 13 yıllık iktidar partisinin, il’in tamamına hitap eden geniş bir hinterlandının olması, kırsal kesimde karşılık bulan desteğini dikkate aldığımızda, bu mitingi CHP’nin mitingi ile karşılaştırmak hiç doğru olmaz. Böyle bir kıyaslamanın, ‘kimin mitingi daha çoktu? hangisi daha kalabalıktı?’ gibi kolaycı bir yaklaşım yerine, daha doğru bir zeminde değerlendirme yapmak gerek… Her iki parti de ilimizde tabanlarını, sosyolojilerini yansıtan açık hava toplantıları düzenliyor. Bir bakıma bu mitingler Burdur’da AK Parti’nin ve CHP’nin dayandığı toplumsal zeminleri, güçlü ve zayıf yanlarını ortaya koyuyor…

Ve finali Başbakan Davutoğlu’nun konuşması ile yapalım. Başbakan Davutoğlu’nun da gün geçtikçe, meydanlara ısındığı, akademisyenlikten ziyade siyasetin diline alıştığı görülüyor. Tabiiki çok iyi bir hatip olan, meydanları coşturmayı bilen Tayyip Erdoğan gibi karizmatik bir liderden sonra Davutoğlu’nun miting performansı çok merak ediliyordu. Başbakan’ın da miting konuşmalarını yerel temalarla süslediği görülüyor. Burdur’un öne çıkan değerlerine konuşmasında sıkça yer veren, Mehmet Akif temasına ağırlık veren, sorularıyla ve aldığı cevaplarla halkı da miting coşkusuna ortak etmek isteyen Davutoğlu’nun bu yolda mesafe aldığı görülüyor. CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile MHP Lideri Bahçeli’yi hedef alan sözleri ile Davutoğlu sadece Burdur’dakileri değil, TV’ler ve diğer iletişim kanalları yoluyla tüm Türkiye’ye Burdur üzerinden mesaj vermeyi amaçladı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive